"Rekabet artacak"

Sağlık sektörü, en fazla büyümese öngörülen ve en fazla yatırım çeken 3 sektörden biri.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Rekabet artacak
Sağlık
ÖZELİN PAYI YÜZDE 30
Sağlık sektörü, enerji ve telekomla birlikte en fazla büyümesi öngörülen ve en fazla yatırım çeken 3 sektörden biri. 2002-2011 döneminde, her yıl düzenli yüzde 20 oranında büyüyen sektörün toplam cirosu 100 milyar liraya ulaştı. Geçen yıl, sadece SGK'nın tedavi harcamaları 20 milyarTL'yi buldu. Bunun 6,4 milyar TL'si özel sağlık kuruluşlarına ödendi. Sonuçta özel sağlık kuruluşlarının toplam SGK tedavi harcamalarından aldığı pay 2003'te yüzde 8 iken sağlık reformundan sonra yüzde 30'a yükseldi. Bu dönemde özel hastane sayısı da 200'den 500'e çıktı.

YABANCI YATIRIM
Sektörü son dönemde büyüten en önemli etken 2007 yılında SGK ile özel sağlık kuruluşları arasında yapılan Hizmet Alım Sözleşmesi oldu. Sektörün en önemli avantajlarından biri de pazara yabancı yatırımcı ilgisinin sürmesi. Özellikle yabancı yatırımcıların Türkiye'deki özel sağlık kurumlarını satın alma veya ortak olma konusunda çalışmaları var. Ayrıca önümüzdeki dönemde sektörde ciddi bir konsolidasyon bekleniyor. Finansal sıkıntıya giren orta ve küçük ölçekli hastanelerin büyüklerle birleşeceği düşünülüyor.

FARKLILAŞMA ARTACAK
Sağlık Bakanlığı, büyüyen özel hastanelerin daha nitelikli sağlık hizmetleri üreterek mevcut kapasitelerini bu alanda yoğunlaştırmalarını istiyor. Bu nedenle yeni hastane açma ruhsatı verilmiyor. Medline Sağlık Grubu CEO'su Gürkan Ergenekon, sektörü şöyle değerlendiriyor: "Özel hastaneler farklılaşabilmek amacıyla nitelikli branşlarla ön plana çıkacak. 2012'de de büyümenin yüzde 20 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz