Talebin yönü çevreci ürünler

Türkiye, 800 bin tonla Avrupa’nın en büyük 6’ncı boya üreticisi.

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Talebin yönü çevreci ürünler

(
BOYA)

30 ÜLKEYE İHRACAT
Sektörün hedefi Avrupa’nın 3’üncü büyük üreticisi olmak. 30 ülkeye ihracat yapılıyor. 2009’da 2 milyar dolar ciro gerçekleştiren sektörün bu yıl sonunda yüzde 10 oranında büyüyerek 2,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. İhracat tarafında yüzde 20’lik büyüme bekleniyor. Bu oran gerçekleşirse ihracat 415 milyon dolardan 500 milyon dolara çıkacak. Sektörde en büyük büyüme inşaat ve sanayi boyalarında yaşanıyor. Özellikle son dönemde yeni geliştirilen çevreci boyalar daha fazla tercih ediliyor. Bu da sektördeki AR-GE ve inovasyon yatırımlarını artırıyor.

TÜKETİM AB’NİN GERİSİNDE Sektörün en önemli avantajı, iç pazarın doygunluğa ulaşmamış olması. Gelişmiş ülkelerde 24 kilo olan kişi başı tüketim, Türkiye’de 8 kilo. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya yakınlık da sektörün bir diğer önemli artısı. Pazarın Batı Avrupa’da doygunluğa ulaşması, düşük büyüme ve maliyetler, yatırımların başta Türkiye olmak üzere Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine kaymasına neden oluyor.

1 MİLYAR DOLAR Sektörün kriz dönemi olan 2009’u çok az bir kayıpla atlattığını söyleyen Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Faik Bitlis, sektörle ilgili şu tespiti yapıyor: “Krizin etkileri hissedildi ancak daralma beklentilerin altında kaldı. 2009’u çok az bir kayıpla kapattık. Gelecek yıl hedefimiz ihracatı 1 milyar dolar seviyesine taşımak.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz