Üretim sorunu çözülmedi

Son 5 yıldır yüzde 14 büyüyen sektörde, tüketim her yıl artıyor

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üretim sorunu çözülmedi

(SÜT)

DÜNYADA 15’İNCİ Türkiye, yıllık 12,5 milyon ton süt üretimiyle dünyanın en büyük 15’inci üreticisi. Geçen yıl kişi başı 26,5 litre olan süt tüketiminin 2010’da 30 litreyi aşması bekleniyor. Tüketim artarken üretim geriliyor. Kayıt dışılık, küresel ısınma ve sürdürülebilir hayvancılıkta yaşanan sorunlardan dolayı son 2 yıldır süt üretimi aynı seviyede kalıyor. 2009’da 12 milyon 542 bin ton olan toplam süt üretiminin, bu yıl da aynı kalması bekleniyor.

SATIŞLAR DÜŞTÜ Sektörün en önemli problemlerinin başında üretim yetersizliğinden kaynaklanan fiyat artışları var. 2010 yılının başında çiğ süt fiyatlarının 86 kuruşa çıkmasıyla birlikte sektörde maliyetler ciddi oranda arttı. Fiyattan kaynaklanan maliyet artışı mamullere yansıtılınca mamul satışları yüzde 15 ila 20 geriledi. Satışın düşmesi ve stokların yükselmesiyle birlikte çiğ süt fiyatları da gerilemeye başladı. Sonunda üreticilerle sanayiciler 72,5 kuruşta anlaştı.

KÜÇÜK İŞLETMELER VERİMSİZ Süt üretimindeki sorunun aşılamadığını söyleyen Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, şu değerlendirmede bulunuyor: “Süt fiyatlarındaki mevsimsel oynamalar üreticileri olduğu kadar sanayicileri de rahatsız ediyor. Temel sorun süt arzının sürekliliğinin ve kalitesinin sağlanamaması. İşletmecilerin küçük ve dağınık olması, maliyeti yükseltip kaliteyi düşürüyor. İşletmelerin sağmal inek mevcudu 40-50 başa yükseltilmeli.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz