Yan sanayi gelişecek

Son 9 yılda yat sektörünün gösterdiği performans tam anlamıyla mükemmel...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yan sanayi gelişecek
Yat
DÜNYADA 9'UNCU
Dünya yat pazarının büyüklüğü 150 milyar dolar. En fazla yat ihraç eden ülke ise italya. Onu sırasıyla ABD, ingiltere ve Fransa izliyor. Türkiye ise yat ihracatında dünyanın en büyük 9'uncu ülkesi. Son 7 yılda sektörün gösterdiği performans tam anlamıyla mükemmel. 8 yıl önce 60,2 milyon dolar ihracat, geçen yıl 6 kat artarak 350 milyon dolara yükseldi. Özellikle mega yatların üretiminde Antalya dünyanın yükselen merkezi oldu. Dünyanın en büyük yelkenlisi de Türkiye'de üretildi.

KRİZ ETKİLEDİ
Sektör küresel rekabette AB'li rakiplerinin gerisinde. Fransa, Almanya ve italya'da devlet yat üreticilerini desteklerken Türkiye'de böyle bir politikanın olmaması sektörün en önemli dezavantajı. Önemli bir diğer sorun da uluslararası marka oluşturmakta başarılı olunamaması. Bu yüzden sektör diğer pazarlara göre global krizlerden daha çok etkileniyor. Geçtiğimiz yıllarda, Avrupa'daki krizin beklenenden daha uzun sürmesi yat siparişlerinin ertelenmesine yol açtı.

POTANSİYELİ YÜKSEK
Dünyada gemi talebi azalmasına karşın yata olan talep artıyor. Bu da ihracatı artırıyor. 2012'de Türkiye'nin yat ihracatının 350 milyon dolardan 400 milyon dolara çıkması bekleniyor. istanbul Yat ve Gemi ihracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, sektörü şöyle değerlendiriyor: "Gemi ve yat ihracatı giderek büyüyor. Önümüzdeki dönemde hedefimiz uluslararası marka oluşturmak. Ayrıca yat üretiminde kullanılan birçok ürünü yurtdışından satın alıyoruz. Yatla ilgili yan sanayi geliştirmek de öncelikli hedefimiz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz