Yeni yatırımlar artacak

Sektörün en önemli avantajı, konut talebinin yüksek olması.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yatırımlar artacak
(Gayrimenkul)

BÜYÜMEDE BİRİNCİ
En büyük küçülmeyi 2009'da yaşayan sektörde, 2010 rekorlarla geçti. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde büyüme yüzde 24,6 seviyelerine kadar yükseldi ve Türkiye ekonomisi içinde en hızlı büyüyen sektör oldu. En yüksek büyüme ise konut kredilerinde yaşandı. 2010 yılının tamamında kullandırılan konut kredilerinin toplamı 31,8 milyar TL'ye ulaşırken 357 bin 341 konut satıldı.
TALEP ÇOK FAZLA Sektörün en önemli avantajı, konut talebinin yüksek olması. Yılda 600 bin yeni konuta ihtiyaç olduğu tahmin ediliyor. Kentsel dönüşüm projeleri, depreme dayanıklı bina yatırımları, pazarın yüksek büyüme potansiyelini oluşturuyor. Tüketici borçlanmasına getirilen ilave önlemler ise en önemli sorunlar arasında. Bunun konut ile ticari gayrimenkul pazarını yavaşlatması bekleniyor. Ayrıca mütekabiliyet sorununun çözülüp yabancılara konut satışının artırılması isteniyor. Mortgage sisteminin tam anlamıyla işleyebilmesi için de ikincil piyasaların kurulması gündemde.
YENİ PROJELER Geçen yıl yüzde 14,8'lik büyüme yakalayan sektörde, 2011 'de bu oranın yüzde 8-10 bandında gerçekleşmesi bekleniyor. Büyümenin ana kaynağı olan özel sektörün, yeni yatırımlarla birlikte önümüzdeki dönemde çok sayıda yeni konut projesi açıklaması bekleniyor. GYODER Başkanı Işık Gökkaya, şöyle konuşuyor: "Geçen yıla ilişkin olumlu gelişmeler 2011'e ilişkin beklentileri de yükseltti. Önümüzdeki dönemde iç canlılığın artmasıyla birlikte gayrimenkul sektöründe yeni yatırımların ve büyümenin artmasını bekliyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz