12 CEO'nun 2017 hesapları

Bankaları zor bir yıl bekliyor. Oyuncular, bu dönemde büyümek için güvenli ve kârlı limanlar arayışında...

26.01.2017 14:44:460
Paylaş Tweet Paylaş
12 CEO'nun 2017 hesapları
Bankacılık sektörü, 2016 yılını kredilerde yüzde 14 büyümeyle kapatacak gibi görünüyor. Özsermaye kârları da ilk 9 aylık verilere paralel yüzde 12 oranıyla yılı tamamlayacak. 2017 ise daha zorlu bir yıl olacak. Özel sektör yatırımlarının son 10 çeyrektir yok denecek kadar az olması, oynak kur ve faiz ortamı bu beklentiyi güçlendiriyor. Bankacılık danışmanı Mehmet Sönmez, 2017’de kredilerde yüzde 12 gibi bir büyüme beklendiğinin altını çiziyor. Bu yeni ortamda bankalar için düşük risk profilleri ve sağlam müşteri tabanıyla kurumsal ve ticari bankacılık öne çıkıyor. Bankacılık danışmanlarından Tunç Akyurt, kurumsal kredilerin 2016’daki lokomotif olma trendinin 2017’de de süreceği görüşünde. Ama tabii her banka, KOBİ ve bireysel bankacılıktaki paylarını rakiplerine kaptırmamak için farklı planlar da yapmıyor değil. İşte 12 bankanın 2017 büyüme planları…

“DENGELİ GİDECEĞİZ”
“Basel III ile gelen sermaye kısıtları ve bankacılık sektörünün likidite, penetrasyon seviyeleri düşünüldüğünde 2017’de sektörün kredi büyümesinin 2016’ya paralel gerçekleşeceğini düşünüyorum” diyen Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın, 2017 yılında potansiyel taşıyan alanları şu sözlerle anlatıyor: “Şirket kredilerinin lokomotif segment olacağını düşünüyoruz ve büyüme potansiyelinin önümüzdeki dönemde süreceğini öngörüyoruz. Şirket kredilerinde şu an yaklaşık yüzde 54 olan penetrasyon oranı, önümüzdeki 2-3 yıl içinde yüzde 58 seviyesine yükselebilir. Bireysel bankacılıkta ise 2016’ya göre bir miktar toparlanma bekliyoruz. 2017’de hedefimiz, dengeli büyümeye devam etmek. Büyük projelere her zaman destek vereceğiz, ekonomiye katkı sağlayacağız. Aynı zamanda hedefimiz, aktif kalitemizi, sermaye ve likidite tabanımızı koruyarak kârlılığımızı artırmak olacak. Şu an kredilerde yüzde 50 kurumsal-yüzde 50 perakende diyebileceğimiz dengeli bir yapımız var. Bu yapıyı sürdürerek tüm müşterilerimize destek sağlayacağız” şeklinde konuşuyor.

“TİCARİDE HIZLI BÜYÜYECEĞİZ”
Halkbank, 2017 büyüme zeminini Orta Vadeli Plan’ın önceliklerine göre belirliyor. Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “2017’de bankacılık hizmetlerimizi, firmalarımızın uluslararası rekabette marka değerine katkı sağlayacağına inandığımız düzenlemeler çerçevesinde geliştireceğiz. Ticari kredilerde önemli bir büyüme sağlamayı hedefliyoruz. Başta küçük ve orta ölçekli işletmeler olmak üzere tüm müşterilerimize elimizden gelen desteği sağlayacağız. KOBİ bankacılığı alanındaki liderlik stratejimizi sürdürüyoruz. 2017 hedeflerimizi ocak ayında kamuoyuna duyuracağımız için net bir projeksiyon paylaşamıyoruz. Her alanda sektör ortalamasının üzerini hedefliyoruz.”

“ÖNCELİĞİMİZ MEVDUATTA”
Akbank, gelecek yıl mevduat tarafında güçlü olma planları yapıyor. Bankanın genel müdürü Hakan Binbaşgil, 2017’ye dair büyüme rakamları açıklamaktan kaçınıyor. “2017’de müşteri segmentlerimizde aktif kalitemizi gözeterek büyüyeceğiz” diyen yönetici, “2016’nın ilk 9 ayında kredilerde en çok büyüyen özel bankalardan biriyiz. Bu stratejimiz, 2017’de de sürecek. Mevduat ve çeşitlendirilmiş yatırım ürünleriyle tasarrufların artmasına katkıda bulunacağız” diye konuşuyor. Binbaşgil, Bankanın 2017’de KOBİ ve ticari bankacılığa önem vereceğini de şöyle aktarıyor: “Bu yıl da müşteri odaklı aktif büyüyeceğiz. KOBİ’ler ve ticari müşterilerimiz başta olmak üzere ekonomiye ve reel sektöre desteğimizi sürdürmek, mevduat tabanını genişletirken yatırım ürünlerini çeşitlendirmek ve tasarrufa katkı sağlamak önceliklerimiz arasında.”

“KOBİ ODAKLI PLANLAR”
“Önümüzdeki dönem bütün ekonomik oyuncuların büyümemizi potansiyel oranına çıkartmak için çaba sarf edeceği bir dönem olacak” diyen DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankasının 2017 yılı kredi büyüme oranının yüzde 17 olacağını açıklıyor. Ateş, bankanın planlarını şöyle anlatıyor: “Niş sektör olarak tanımladığımız kamu finansmanı, spor kulüpleri, turizm, eğitim, sağlık ve enerji sektörlerine özel ilgimiz var. Tarım bankacılığında liderliğimizi sürdüreceğiz. KOBİ’de büyümenin devam etmesini arzuluyoruz.” Orta ölçekli bankalardan bir diğeri ING Bank ise 2017 yılı büyümelerine dair hedef veremiyor. “Daha fazla müşterimizin ana bankası olacağız, uluslararası bağlantıları olan müşterilerimizin ana bankası olmak için çalışıyoruz” diyen ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, “Türkiye’nin lider tasarruf bankası olma hedefimiz var. 2017’de Turuncu Hesap ile büyümemizin sektörün üzerinde olmasını hedefliyoruz. KOBİ kredilerinde yıl sonuna dek yüzde 13 büyüme hedefliyoruz. 2017’de de büyümemizi sürdüreceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz