2016’da 219 milyar TL kredi desteği

Akbank Genel Müdürü Binbaşgil, "Aktiflerimizi bu yıl yüzde 17 büyüterek 294 milyar TL’nin üzerine çıkardık.” dedi.

2.02.2017 10:28:500
Paylaş Tweet Paylaş
2016’da 219 milyar TL kredi desteği
Akbank’ın 2016 yılı finansal performansına ilişkin açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Binbaşgil, Akbank’ın Türkiye ekonomisinin önemli aktörlerinden bir tanesi olduğunu belirterek, “2016 yılında kredilerimiz 179 milyar TL’si nakdi kredi olmak üzere toplam 219 milyar TL’ye ulaştı. Reel sektöre olan desteğimiz özellikle dikkat çekiciydi. TL Ticari kredilerimiz yaklaşık sektörün iki misli, %26 oranında arttı. KOBİ’ler dahil ticari kredilerimizle 4,1 milyon kişi çalıştıran 321 bin şirkete ulaştık.” dedi.

Bankacılıkta sağlıklı büyümenin önemli bir göstergesinin aktif kalitesi olduğunu belirten Binbaşgil, “Bu yılki başarılı performansımızı, yüzde 2,3 gibi sektör ortalamasının oldukça altında bulunan takipteki kredi oranımızla, aktif kalitemizi koruyarak gerçekleştirdik.” dedi. Binbaşgil, Akbank’ın genel kredi karşılıkları ile beraber takipteki kredilere yüzde 165 oranında karşılık ayırdığını kaydetti.

Akbank’ın 2016’da mevduat tabanını başarılı bir şekilde geliştirdiğini söyleyen Binbaşgil, “Bu yıl yüzde 16 oranında artan toplam mevduatımız 174 milyar TL seviyesine ulaştı. Müşterilerimizin yatırımlarını güvenle değerlendirmeleri için iştiraklerimiz Ak Yatırım ve Ak Portföy’le beraber oluşturduğumuz Akbank Yatırım Hizmetleri daha ilk yılında büyük başarılara imza attı. Tecrübemiz, uzmanlığımız ve dijital bakış açımızla bu yıl 100 binden fazla müşterimizi Akbank Yatırım Hizmetleri’yle tanıştırdık.” dedi.

‘’Akbank Tek Durak Kurumsal Yatırım Bankacılığı başarılı bir girişimimiz oldu ’’
‘Akbank Tek Durak Kurumsal Yatırım Bankacılığı’nın başarılı bir girişimleri olduğunu belirten Binbaşgil “Ülkemizde de kurumsal müşteriler tek adımda hem kurumsal hem de yatırım bankacılığı hizmetlerimizden faydalanabilme imkanına kavuştu.” dedi.

"6,2 MİLYAR DOLAR FONLAMA SAĞLADIK”

Akbank’ın yurtdışı borçlanmalarda da çok başarılı bir seneyi geride bıraktığının altını çizen Binbaşgil, “2016 yılında yaklaşık üçte biri uzun vadeli olmak üzere ekonomimize dışarıdan 6,2 milyar USD fonlama sağladık. Bankamıza ve sektörümüze olan güveni, Ağustos ayında 1,2 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredimizi %100’ün üzerinde talep toplayarak teyit etmiş olduk. Bu yıl ülkemizdeki yatırımlara en iyi koşullarda kaynak sağlamaya devam ederken, oluşturduğumuz yeni bir iş modeliyle yatırım finansmanına daha etkin çözümler üretmeye başladık.

"ORTA VE DOĞU AVRUPA'NIN EN İYİSİYİZ"

Binbaşgil, “Bankamız 2016’da birçok uluslararası kurum tarafından Türkiye’nin En İyi Bankası seçildi. Teknolojiye, insan odaklı gelişime, dijitalleşmeye dair yaptığımız çalışmaların takdir edilmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu yıl ayrıca, Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası unvanını alan ilk Türk bankası olmanın mutluluğunu yaşadık. Bu unvan hem Akbank, hem de Türk bankacılık sektörünün geldiği nokta açısından çok önemli. Biz ülkemizin geleceğine, potansiyeline inanıyoruz ve yatırımlarımızı artan oranda sürdürüyoruz. Genç ve dinamik nüfusumuz, ülkemizin en kıymetli varlığı. Türkiye’nin en iyileri arasındaki Akbanklılar da, bankamızın başarısının arkasındaki en önemli faktör. Çalışanlarımıza özverileri ve yüksek performansları; müşterilerimiz ve hissedarlarımıza Akbank’a duydukları güven için teşekkür ederim.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz