"5 Büyükten biri olacağız"

ING Bank, önümüzdeki dönem için daha iddialı hedefler peşinde.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
5 Büyükten biri olacağızKarlı bir kış gününde Amsterdam'da son derece modern bir binadayız. Yaklaşık 30 Türk gazeteci bu binanın toplantı odasında, dünyanın en büyük bankalarından ING'nin Türkiye hedeflerini dinliyoruz. Kürsüde ING Bankacılık İcra Kurulu Üyesi, Doğrudan ve Uluslararası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Üst Yönetici (CEO) Eli Leenaars var. Son dönemde dünya genelinde nasıl bir yol kat ettiklerini anlatıyor. Ardından da Türkiye'de neler yaptıklarını...
Dünyanın en yaygın banka gruplarından olan Hollanda merkezli ING, 2007'de Oyakbank'ı 2,7 milyar dolara satın alarak Türkiye pazarına girdi. Aradan geçen 3 yılda da önemli bir performans gösterdi. 2007 yılında satış işlemi gerçekleştirildiğindeOyakbank, 12 milyar 541 milyon TL aktif büyüklüğe sahipti. Bugün ING 16,6 milyar TL'lik aktif büyüklüğe ulaşmış durumda. Türkiye'nin heyecan verdiğini ve kaynak aktarmaya devam edeceklerini söyleyen Leenaars, "Çok güzel bir evlilik oldu, kendimizi evimizde hissediyoruz. Türkiye ana büyüme pazarlarımızdan biri olacak" diye konuşuyor. ING Bank'ın Türkiye'ye yönelik net bir yol haritası var. Yeni yatırımlarla mevcut hacmi 2 katına çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Leenaars, orta ve uzun vadede aktifler bakımından Türkiye'nin en büyük 5 özel bankası içinde yer almayı planladıklarına dikkat çekiyor. ING İcra Kurulu Üyesi, Doğrudan ve Uluslararası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Üst Yönetici (CEO) Eli Leenaars, Capital'e özel verdiği söyleşide ING'nin Türkiye'deki mevcut performansını ve yeni döneme yönelik planlarını anlattı:


Capital: ING'nin bugüne kadar Türkiye'de yapmış olduğu yatırımdan memnun musunuz? Bankanın performansını nasıl buluyorsunuz?
-
Türkiye çekici demografik özelliklere sahip, büyük ve hızlı büyüyen bir ülke. ING böylesine büyük potansiyel sunan bir pazarda olmaktan mutlu. Türkiye'yi önemli büyüme pazarlarından biri olarak görüyoruz. Küresel krize rağmen Türkiye'deki büyüme ve yatırım yapma stratejimizi değiştirmedik. Ülke ile ilgili stratejik vizyonumuz, ING için uzun vadeli fırsatlar içerdiği yönünde. 2010 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla Türkiye'de 329 şubemiz bulunuyor. Kredilerde yüzde 2,4 pazar payına sahibiz. Kredi hacmimiz de 12,2 milyar TL düzeyinde.

Capital: Yeni döneme yönelik nasıl plan yapıyorsunuz? Yatırımlar ve büyüme açısından hangi kriterleri dikkate alıyorsunuz?
- Türkiye'yi önemli büyüme pazarlarımızdan biri olarak görüyoruz. Türkiye, küresel istikrarsızlığa rağmen makro ekonomik düzeyde istikrarını sürdürdü. Ekonomisi güçlü bir sıçrama yaptı. Düşük kamu borcu seviyesiyle gelişmekte olan piyasa dostu bir ortamda daha iyi bir performans sergilemeyi sürdürecek. Güçlü bankacılık sektörü de yapısal destek unsuru olarak kalmaya devam edecek.Türkiye, büyük ve hızla gelişmekte olan bir ülke konumunda. Bu Türkiye'nin ING için kilit pazarlarından biri olmasının da nedeni. Bu pazarda operasyonel mükemmellik ve müşteri merkezli yaklaşımımız, rekabet avantajımız olacak. Yatırım kriterlerimiz içinde söz konusu pazarın kısa ve orta vadeli kârlılığıyla uzun vadeli stratejik imkanlarının neler olduğu çok önemli.

Capital: Türkiye'ye yeni dönemde ne kadar kaynak ayıracaksınız? 2011 ve sonrasında ne kadar kredi vermeyi planlıyorsunuz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz