"650 bin KOBİ'ye ulaşacağız"

Şekerbank’ın başına geçen Servet Taze, bankanın yeni rotasını ve potansiyel büyüme alanlarını anlattı.

4.10.2016 10:57:260
Paylaş Tweet Paylaş
"650 bin KOBİ'ye ulaşacağız"
Şekerbank, kuruluşundan bu yana tarım ve KOBİ tarafında güçlü bir banka olarak dikkat çekiyor. Zaten bankanın KOBİ ve tarım kredilerinin, toplam kredileri içindeki payı yüzde 55’e ulaşıyor. Bu, sektör ortalamasının 2 katının üzerinde. Bankanın yeni genel müdürü Servet Taze de büyüme planlarını bu alan üzerine kuruyor. 3 yıllık plan yaptıklarını ve mevcut durumun fotoğrafını çektiklerini anlatan Taze, “63 yıllık köklü Anadolu bankacılığı misyonu olan bir grubuz. Stratejimizde çok büyük oranda büyümemiz tarım ve KOBİ bankacılığında olacak. 2018 sonunda tarım ve KOBİ bankacılığının toplam kredilerde payı yüzde 63-65 bandında olacak” diyor. Banka 3 yılda, mevcutta 800 bin olan KOBİ ve tarım bankacılığı müşterisine 650 bin daha eklemeyi planlıyor. Ayrıca 3 yıllık süreçte mikro finansman projesiyle kırsal bölgelerdeki 1.500 esnaf ve çiftçiyi bankacılıkla tanıştırmayı hedefliyor. Anadolu’da çok kuvvetli olduklarını ve daha da kuvvetlenmek için şubeleşmede birtakım optimizasyonlara gideceklerini aktaran Servet Taze, bulunmadıkları il ve ilçelerde şubeleşeceklerini de açıklıyor. Şubat ayında Şekerbank’ın başına geçen Servet Taze, bankanın yeni rotasını ve potansiyel büyüme alanları şöyle anlatıyor:
* Göreve gelmenizle bankada ne gibi değişikliklere gittiniz?
 Mevcut organizasyonu A’dan Z’ye tanımayla işe başladım. 300 şubelik geniş bir ağımız var. Bu süreçte hazine, insan kaynakları ve iş kollarımızla yoğun toplantılarım oldu. Sahaya indim, bölge ve şube yöneticilerimizle bir araya geldik. Mevcut strateji planımızda ne gibi değişiklikler yapacağımızı anlamak için bankanın genlerini bilmem lazımdı. Gelişim noktalarımız neler, nelere eğilmeliyiz sorusunun tespitine ilk 3 ay yoğun mesai ayırdım. En önemlisi stratejimizde birtakım ince ayarlar yaptık ve buna en uygun organizasyon yapısını şekillendirdik. Banka olarak orta, uzun vadede en önceliklendirdiğimiz iş kolu, KOBİ ve tarım bankacılığı olacak. Dolayısıyla bu alanı bir genel müdür yardımcılığı olarak ayırdık. Pasif yapımız son derece kuvvetli ve tabana yaygın; mevcut yapımızı pekiştirmek adına bir genel müdür yardımcısı arkadaşımızı bireysel tarafa atadık. Hazine tarafında yönetici ihtiyacı vardı, buraya da bir genel müdür yardımcısı atadık. Organizasyon strateji ve kurumsal iletişim alanlarında ve insan kaynakları tarafında atamalar yaptık.
* Yeni dönem stratejiniz nasıl şekilleniyor peki?
 3 yıllık bir plan yaptık, mevcut durumun fotoğrafını çektik. 63 yıllık köklü Anadolu bankacılığı misyonu olan bir grubuz. Üretimi, yatırımı ve ihracatı geçmişten beri destekliyoruz. Bu minvalde mevcut portföyümüzde 5 milyar TL civarında kurumsal-ticari kredi büyüklüğümüz söz konusu. Bunun yüzde 10’u ticaretin, yüzde 20’si ihracatın finansmanı ve geri kalanı üretim ve yatırımların finansmanı için kullanılıyor. Kredilerimizin yüzde 12’si bireysel ve yüzde 33’ü de ticari ve kurumsal bankacılık alanından geliyor. Diğer tarafta kredi portföyü içinde 8,2 milyar TL KOBİ ve tarım bankacılığı büyüklüğümüz bulunuyor. Toplam kredi portföyünün yüzde 55’ini KOBİ ve tarım bankacılığı oluşturuyor. Sektörde ise bu oran yüzde 26. Bizim burada konsantrasyonumuz sektörün iki katından fazla. Bu nedenle stratejimizde de bu alanda daha fazla büyümeyi istiyoruz. Bundan sonraki dönemde de çok büyük oranda büyümemiz tarım ve KOBİ bankacılığında olacak. Uzun vadede özel bankalar arasında ilk 10’da olma hedefimiz devam ediyor. 2015 sonu itibariyle özel sektör bankalarında 11’inci sıradayız. Özellikle mikro kredilerin finansmanında öncü banka olmak istiyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz