Akbank'tan ihracatçılara tam destek

Bankacılık sektörünün en önemli oyuncularından olan Akbank, ihracatçıların dış ticaret alanındaki çalışmalarına ciddi bir destek sağlıyor.

29.03.2014 23:33:280
Paylaş Tweet Paylaş
Akbank'tan ihracatçılara tam destek
Bankacılık sektörünün en önemli oyuncularından olan Akbank, ihracatçıların dış ticaret alanındaki çalışmalarına ciddi bir destek sağlıyor. İhracatçı firmaların teşvik edilmesini desteklediklerini söyleyen Akbank Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, Akbank’ın bu konuda şirketlere sağladığı avantajları anlattı:

TİCARİ BİR KÖPRÜ GÖREVINDEYİZ”
Ülkemizin dünya ticaretinde lider ülkeler arasında yer almasına katkı sağlamak için Akbank olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İhracatçı firmalarımızın iş ortakları ve finansal danışmanları olarak, konvansiyonel bankacılık ürünlerinin yanı sıra uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini artıracak hizmetler sunuyoruz.

Ayrıca ihracatçılarımızı finansal ve operasyonel risklere karşı koruyacak ilave çözüm önerileri getiriyoruz. Akbank olarak dış ticaret alanındaki yürütülen çalışmalara, bilgi ve tecrübelerimizin yanında, ileri teknolojik altyapımızın verdiği olanakların da desteğiyle katılıyoruz.

Bu çerçevede, birçok ülkede değişik modellerle Türk şirketlerinin işlerine destek sağlıyoruz. Farklı ülkelerle Türkiye arasında ticari bir köprü oluşturduk. Özellikle Çin ve Japonya ile ciddi ilişkiler geliştirdik. “Bank of China” ile birlikte Akbank bünyesinde bir "Çin Masası" oluşturduk.

Çalışanlarımız arasında iki Çinli meslektaşımız bulunuyor. Bunun Türk bankacılık sektöründe bir ilk olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’ye yatırım yapmak, ülkemizde faaliyetlerini geliştirmek isteyen Çinli firmalara kendi dillerinde hizmet ve danışmanlık veriyoruz. “Japan Bankfor International Cooperation (JBIC)” ile bir işbirliği anlaşması imzaladık. ~

Bu kapsamda 500 milyon dolarlık 10 yıl vadeli bir kredi imkanı sunduk. Bu imkanı Türkiye ekonomisinin büyümesine ivme kazandıracak enerji santralleri ve boru hatları gibi yatırımlarda kullandırmayı hedefliyoruz.

GÜNEY KORE İLE İLK İŞBİRLİĞİNİ AKBANK YAPTI
“Mizuho Corporate Bank” ile de imzaladığımız işbirliği anlaşması kapsamında müşterilere ticari bankacılık ve yatırım bankacılığı alanlarında hizmet sunuyoruz. Bunun yanında, Uzakdoğu'da, Japonya ve Çin'den sonra, bölgenin üçüncü büyük ekonomisi Güney Kore'nin ihracat kredi kuruluşu “The ExportImport Bank of Korea (KEXIM)” ile Türkiye'nin ilk işbirliği anlaşmasını imzaladık.

Bu işbirliği anlaşması ile Korea Eximbank’la proje finansmanı, orta ve uzun vadeli dış ticaret finansmanı ve işletme kredilerindeki işbirliğimizi artırıyoruz. Akbank ve Korea Eximbank arasındaki mevcut kredi ilişkisini ayrıcalıklı ve öncelikli konuma getiriyoruz.

Ülke genelinde ihracatın büyük bir kısmının mal mukabili/açık hesap şeklinde gerçekleşiyor olması, son dönemde “alacak garantisi” taleplerinin artmasına neden oldu. Akbank olarak bu durumda “alacak sigortası” ve “ihracat faktoring” sistemlerini önermekteyiz.

Böylelikle ihracatçılarımızın mal mukabili ihracatlarından doğan alacakları ile ilgili ticari ve politik riski bertaraf etmekle birlikte, bu alacakları ile ilgili kendilerine en uygun finansmanı sağlıyoruz.~

Bu bağlamda, Türkiye’de ilk olarak 1996 yılında, Türk Eximbank ile “Kısa Vade İhracat Kredi Sigortası” kapsamındaki alacaklar karşılığında finansman sağlanmasına yönelik bir protokol imzaladık. Bu protokol, değişen ve gelişen şartlar çerçevesinde geçtiğimiz yıl revize edilerek ihracatçılarımızın hizmetine sunuldu.

“DÜŞÜK KURDAN OLUŞABİLECEK ZARARDAN KORUYORUZ”
Tüm bu konuların yanı sıra, müşterilerimizin emtia fiyatlarındaki dalgalanmaya karşı koruması amacıyla emtia türev ürünlerini sunuyoruz. Konvertibl olmayan döviz cinsi üzerinden işlem yapılmasına olanak veren mevzuat değişikliği sonrasında müşterimizi ruble üzerinden dış ticaret, mevduat ve kredili ürünlerle işlem yapmalarını sağlamaya başladık.

Diğer taraftan, Risk Yönetimi alanında kur riskinden korunmak isteyen firmalar için kur ve parite üzerinden yapılabilen Forward Kur/Parite hizmeti veriyoruz. Bildiğiniz üzere “hedging”, yani riskten arındırma işlemiyle, döviz kurlarındaki dalgalanmalardan kaynaklanan zararlar önlenebileceği gibi, kâr dahi elde edilebilir. Hedging ile ihracatçılar, vadeli döviz işlemi gerçekleştirerek girdi maliyetlerindeki artışa karşılık, düşük kurdan oluşabilecek zarardan kurtuluyorlar.

Akbank-DEİK İşbirliği ile Yürütülen Faaliyetler Akbank olarak, DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) işbirliği ile “İhracatta ilk adım KOBİ İhracat Okulu” projesini hayata geçirdik. Bu kapsamda, Anadolu’nun sanayi ve ticarette önde gelen illerinde yöneticilere yönelik “İhracatta Fırsatlar: Yeni Sektörler, Pazarlar, İş Modelleri ve Teşvikler” konulu toplantıları yaptık.

Akbank-DEİK son 3 yılda KOBİ İhracat Okulu ile il il, ilçe ilçe gezerek, organize sanayi bölgelerine kadar ulaşarak tüm KOBİ’leri bilgilendirdi. Bu faaliyetlere ilerleyen dönemlerde devam edilmesini planlıyoruz.~
Önümüzdeki dönemde de gerek ihracatçı gerekse bu yönde çalışma planlayan şirketleri, uluslararası platformda desteklemek amacıyla ürün ve hizmetlerimizde farklılaşmaya devam edeceğiz.

Daha çok müşterimize yakın olmak amacıyla, ülke genelinde bölgeler nezdinde konuşlandırılan “bölge dış ticaret yöneticileri” ile özellikle ticari ve KOBİ müşterilerimizin dış ticaret ve dış ticaret finansman konularında birlikte çözüm arıyoruz.

“YATIRIMLARIMIZI VE BÜYÜMEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”
Bugün ihracatçılarımız gerek şubelerimiz gerekse Kurumsal İnternet Şubesi aracılığıyla işlemlerinin durumu hakkında 24 saat kesintisiz bilgi sahibi olabiliyorlar. Diğer taraftan www.akbankmevzuat.com portalı sayesinde ülke genelinde yerel ve uluslararası dış ticaret mevzuatı hakkında aradıkları her türlü bilgi, kural ve düzenlemeye ulaşabiliyorlar.

Akbank olarak, "İhracatın Yıldızları İhracat Teşvik Ödülleri" programının ana sponsorluğunu üstlenerek, Türkiye ihracatının geliştirilmesi ve ihracatın ülke ekonomisindeki payının artırılmasına yönelik olarak ihracatçı firmaların ödüllendirilmesi yoluyla da teşvik edilmesini destekliyoruz.

2013 ve sonraki yıllarda da yatırımlarımızı sürdürmeye, sektörün üzerinde kârlılık içinde büyümeye devam edeceğiz. Ülkemizdeki istikrarlı gelişimin süreceğine inancımız tam. Yatırımlarımızı ve büyümemizi sürdürüyoruz. Bu büyümeyi sağlıklı bir biçimde, hizmet kalitesi ve şeffaflığı en üst noktada tutarak gerçekleştiriyoruz. Sosyal sorumluluk alanında da görevlerimizi yerine getirmeye devam edeceğiz.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz