Akbank'tan ilk çeyrekte 1,5 milyar TL kar

Akbank yılın ilk üç ayında 1 milyar 452 milyon TL konsolide net kâr elde etti.

10.05.2017 11:18:340
Paylaş Tweet Paylaş
Akbank'tan ilk çeyrekte 1,5 milyar TL kar
Akbank’ın 2017 yılı ilk çeyreği finansal sonuçları açıklandı. Buna göre, bankanın ilk çeyrekte konsolide net kârı 1 milyar 452 milyon TL oldu.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Küresel piyasalardaki koşullara rağmen, yılın ilk üç ayında güçlü bir performans sergiledik. Bu dönemde aktiflerimizi yüzde 4 büyüterek 306 milyar TL’ye çıkardık. Sağlam bilançomuz, yüksek sermayemiz ve likiditemiz, iyi yönetilen mevduat/kredi oranımız Akbank’ı bu dönemde de ayrıştıran faktörler olmaya devam etti. Bu başarılı performansımızda güçlü kredi büyümemizin de önemli katkısı oldu.” dedi.

Binbaşgil, 2017’nin ilk çeyreğinde Akbank’ın 1 milyar 839 milyon TL brüt kâr elde ettiğini belirterek, “Brüt kârı üzerinden 387 milyon TL vergi karşılığı ayıran bankamızın konsolide net kârı 1 milyar 452 milyon TL oldu. Bu dönemde özsermaye getirimiz %17 seviyesinde gerçekleşti. Kredilerimizle ekonomimize sağladığımız desteği yaklaşık 186 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplamda yüzde 5 büyüterek 230 milyar TL’nin üzerine çıkardık. Bu dönemde toplam mevduatımız ise 179 milyar TL seviyesine ulaştı." dedi.

“Akbank bu yıl 6. kez Türkiye’nin En Değerli Banka Markası oldu”

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in Ocak ayında açıkladığı araştırmasıyla Akbank’ın bir kez daha Türkiye’nin En Değerli Banka Markası ünvanını aldığını belirten Binbaşgil, sözlerine şöyle devam etti: “Üst üste 6. kez ‘Türkiye'nin En Değerli Banka Markası’ olduk. Bu tür çalışmaların, müşterilerimiz ve diğer tüm paydaşlarımızın bankamıza duyduğu güvene paralel bir şekilde sonuçlandığını görmek bizi çok mutlu ediyor. Türkiye’nin en nitelikli, en iyi eğitimli bankacılarıyla, sektörümüzde fark yaratmayı sürdüreceğiz. Teknolojiye, inovasyona ve insan kaynağımıza yatırım yapmaya önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Yılın ilk çeyreğindeki başarılı performansımız için hem müşterilerimize hem de hissedarlarımız ve çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür ederim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz