Anadolu heyecanı

Sigortadan leasinge, BES’den faktoringe kadar finansın tüm alanları, Anadolu’da müşteri avına çıktı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu heyecanı


PAYI DÜŞÜK AMA YÜKSELECEK
Gerçekten de bugün sigortada, müşteri sayısı anlamında Anadolu’nun bugünkü payı yüzde 35. Ancak sigorta şirketlerinin yöneticileri, Anadolu’daki sigortalıların daha çok trafik ve DASK gibi zorunlu poliçelere sahip olduğuna dikkat çekiyor. Yani burada farklı branşlarda gidecek uzun bir yol var. “Sektörde Anadolu’nun ağırlığı ve önemi giderek artıyor” diyen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, son 10 yılda ekonominin daha iyi gitmesi ve küçük illerde de sanayileşmeyle kalkınma programlarının hayata geçirilmesiyle Anadolu'nun etkinliğinin yükseldiğine inanıyor.

Sektörün prim üretiminde de benzer bir tablo söz konusu... Axa Sigorta CEO’su Cemal Ererdi, sektörün genelinde prim üretiminde 3 büyük ilin yüzde 75’i gerçekleştirdiğini, kalan yüzde 25’in Anadolu illerinden türediğini açıklıyor. Ererdi, sektörde bugünkü ekonomik koşulların devamı halinde 5 yıl sonra Anadolu illerinin portföy ve prim üretiminde payının 5 puan artabileceğini öngörüyor. Bu da Anadolu’nun müşteri sayısında yüzde 40 ve prim üretiminde yüzde 30’a varan pay alacağını ortaya koyuyor.

Bu artışın özellikle KOBİ kaynaklı ve otomobil, konut branşlarında olması bekleniyor. Ererdi, “Anadolu illerinde sigortalılığın öncelikli hızlı büyüme gösteren KOBİ’lerde artacağını bekliyoruz. Bunu takiben otomobil ve konut sahipliğinin artmasıyla bireysel sigortalarda hem adetlerde hem primsel büyüme bekliyoruz” diyor. Uğur Gülen de bu branşların yanında Irak, Azerbaycan, Suriye’ye yapılan ticaret hacminin artışıyla bu ülkelere yakın bölgelerde nakliyat ve kasko sigortalarının artacağını öngörüyor.

BES'DE HIZLI BÜYÜME
Anadolu, bireysel emeklilik sisteminde de güçlü bir büyümeye sahip. Bu yıla tüm katılımcılara verilen yüzde 25 gelir vergisi teşvikiyle hızlı başlayan BES’de, Anadolu illerinden gelen katılımcı sayısı artıyor. 2008 yılı başında üç büyük il dışından sisteme dahil katılımcıların toplam içindeki payı yüzde 47,5’ti. 2013’ün başında ise bu rakam, toplam katılımcı sayısının yüzde 51’ine kadar yükseldi. Yani son 5 yıl içinde Anadolu illerinden BES'e katılan kişi sayısında yüzde 3,5 artış yaşandı.

2013 ilk çeyrek verilerine göre neredeyse her üç katılımcıdan biri, yani sistemin yüzde 31'i İstanbul'da bulunuyor. Ankara ve İzmir ise sistemdeki katılımcı sayısından yüzde 9 ve yüzde 8 pay alıyor. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Anadolu’da yükselişi şöyle yorumluyor: “BES’e her bölgeden çok yoğun ilgi görüyoruz. Fakat özellikle üç büyük il dışındaki ilgi, daha fazla.” Bostan, 5 yılda Anadolu’dan gelen katılımcıların sistemde yüzde 55’e geleceğini öngörüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz