Bangladeş Merkez Bankası Başkanı istifa etti

Bangladeş Merkez Bankası Başkanı Rahman, ülkenin Fed'deki hesabından 101 milyon doların çalınması nedeniyle istifa etti.

15.03.2016 17:12:170
Paylaş Tweet Paylaş
Bangladeş Merkez Bankası Başkanı istifa etti
Bangladeş Merkez Bankası Başkanı Atiur Rahman, Bangladeş'in ABD Merkez Bankası'ndaki (Fed) hesabından 101 milyon doların başka hesaplara aktarıldığının ortaya çıkmasının ardından istifa edeceğini açıkladı.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Rahman, görevinden ayrılmak için Başbakan Şeyh Hasina Vecid'in onayını beklediğini söyledi. Rahman, "Bangladeş Merkez Bankası için daha iyi olacaksa istifa etmekten çekinmem" dedi.

Bangladeş Merkez Bankası'nın Fed'de mevduat olarak tutulan döviz rezervlerinden 101 milyon dolar, dijital ortamda bilgisayar korsanları tarafından çalınmıştı. Paranın, Filipinler ve Sri Lanka'daki bankalara transfer edildiği belirlenmişti.

Bangladeş Maliye Bakanı Ebul Maal Abdülmuhit, geçen ay düzenlenen siber saldırının ardından Fed'e dava açmayı düşündüklerini açıklamıştı. Fed ise kendi sistemlerinde güvenlik ihlalinin yaşandığına dair bir kanıt bulunmadığını, Bangladeş Merkez Bankası'nın siber güvenlik konusunda zafiyet gösterdiğini bildirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz