Bankacılar Zirvesi’nde finansın geleceği konuşuldu

İş dünyasının geleneksel buluşma noktası CEO Club çatısı altında düzenlenen “Bankacılar Zirvesi” Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleşti.

20.10.2017 11:26:000
Paylaş Tweet Paylaş
 Bankacılar Zirvesi’nde finansın geleceği konuşuldu

Metal Yapı Konut etkinlik sponsorluğunda, Renault ve Sinbo’nun co-sponsorluğunda Türkiye finans sektörünün gelecek hedeflerinin ele alındığı “CEO Club Bankacılar Zirvesi”, sektörün lider isimlerini bir araya getirdi. 20 Ekim 2017 - Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda düzenlenen CEO Club “Bankacılar Zirvesi” sektör liderlerini buluşturdu. Türkiye finans sektörünün geleceğinin masaya yatırıldığı toplantı Metal Yapı Konut etkinlik sponsorluğunda, Renault ve Sinbo’nun co-sponsorluğunda gerçekleşti. Etkinlik Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Şahin ve Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali’nin açılış konuşmalarıyla başladı.

Zirve, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, “Bankacılık 2018” başlıklı konuşması ile devam etti. CEO Paneli’nde ise, Albaraka CEO’su Melikşah Utku, Halkbank CEO’su Osman Arslan, HSBC CEO’su Selim Kervancı, Şekerbank CEO’su Servet Taze ve TEB CEO’su Ümit Leblebici konuşmacı olarak yer aldı.

“Nesnelerin İnterneti Teknolojisi bankacılık için birçok fırsat barındırıyor”

Bankacılık sektörünün dijitalleşmeye önderlik eden sektörlerin başında yer aldığını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Şahin, şöyle konuştu:

“Nesnelerin interneti teknolojisi bankacılık için birçok yenilik barındıyor. Biyometrik ve konumsal çözümler ile daha önce bankacılık bilgisi olmayan müşterilere kredi verilmesi, gayrimenkul alanında güvenlik, çevre düzeni, verimlilik verileri ile değerleme ve risk yönetimi yapılması, sigortacılık alanında kişilerin yaşam biçimi bilgilerine göre gerçek zamanlı ürünler sunulması, mobil ve giyilebilir teknolojilerle ödeme yapılması bu yeniliklere birkaç örnek. Bunların hepsi büyüme ve müşteriye verilen hizmette değişiklikler getirirken şirketin maliyetlerini yönetmek için de çok önemli bir gündem bizi bekliyor. İş yapış şekillerinde değişim ile sağlanan tasarruf ve otomatizasyon imkanları, enerji veri yönetimi çözümleri ile sağlanan tüketim azaltma, tamamen kağıtsız iş akışları yeni nesil mailyet yönetimine iyi örnekler. Vodafone olarak 25 yıllık tecrübeyle, 50’yi aşkın ülkede 55 milyondan fazla “Nesne’ye” hayat veriyoruz. Türkiye’de de ilk kez Nesnelerin İnterneti Platformu’nu hayata geçirdik. Platform sayesinde, her sektörde bağlantılı servisler herhangi bir altyapı yatırımına ihtiyaç duyulmaksızın hızla geliştirilebiliyor. Geliştirilen M2M (Makinalar Arası Iletisim) servisleri, Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü'nde güvenli bir şekilde saklanabiliyor. Global deneyimimizle, bankacılık sektörünün gelişen dijital ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmaya devam edeceğiz.”

Zirve'de konuşan banka genel müdürleri ise bankacılık sektörünün 2017 performansını ve 2018 hedeflerini şöyle anlattı:

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın:

"BANKA-REEL SEKTÖR İLİŞKİSİ SAĞLIKLI DEVAM EDİYOR"

"Banka-reel sektör ilişkisi sağlıklı devam ediyor. Olağanüstü dönemlerde daha yüksek bir tolerans ile çalışıyoruz. Türk bankacılık sektörünün aktif kalitesinin doğru yönetilmesi gerekiyor. Kredilerdeki artış geçen yılın iki katından daha fazla hale geldi bu yıl. Bankacılık sektöründe topladığımız kaynakla verdiğimiz kredi arasındaki marj açılıyor. Kaynak miktar olarak kıt, kıt olan şey pahalı, bunun ucuzlatılması bankaların birinci hedeflerinden biri. Mevcut durumda piyasaları dengeli buluyoruz ve bunun devam edeceğini düşünüyoruz. Faiz oranlarının düşük oluşu yatırımlar için teşvik edicidir ancak talepteki gelişmeler ve belirsizliklerin azalması da yatırımları olumlu kılan etkenlerdir. Enflasyona ilişkin beklentilerdeki iyileşme, geleceğe ilişkin öngörüleri ve risk primlerini olumlu yönde etkilediği oranda TL'ye talep artacak ve faizler üzerindeki baskı azalacak. Kaynak var ancak kıymetli, finansal matematiğin tutmadığı işin finansmanında olamayız. Turizm sektöründe iyi bir çalışma yaptık, hızlı bir toparlanma var."

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici:

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİNİ DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

"Türkiye’de son dönemde kamu bankaları özel bankalardan daha etkin şekilde uluslararası piyasalarda borçlanmaya gidiyor, enstrümanlar çıkarıyor. Sermaye piyasalarının gelişmesi anlamında bunu çok olumlu buluyorum. Türkiye’yi uluslararası arenada anlatmak adına, uluslararası ortamın yanında, Türkiye’nin makro göstergeleri, şirketlerin performansları iyiydi. Böyle bir ortamda Türkiye’yi iyi anlatmak elimizi kolaylaştırıyor. Bankacılık sektörü olarak dijital tarafta yapmamız gereken daha çok iş var. Dijital tarafa önemli yatırımlar yapıyoruz. Fiziki şube ile dijital şubeyi nasıl geliştireceğimize bakıyoruz. Bunları birbiriyle sentezleyen bir yapıyı TEB olarak yakın zamanda hayata geçireceğiz. Bununla ilgili açıklamalarımız olacak. Global likidite anlamında kötümser değilim. Likidite ortamı devam edecek. Bence Türkiye şunu kanıtladı. Biz kendi piyasamızı iyi biliyoruz, ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Doğru işleri yaparak 2018 yılında da yüzde 5’leri bulan büyüme yakalayabiliriz. Bankacılık olarak bu büyümeyi, sermaye piyasalarını da iyi kullanarak destekleyeceğiz. Ülke ekonomisinin gelişimi için, büyümesi için tüketici finansman şirketleri de bu alanda olsun. Bankaların da bu alanda yatırımları oluyor. Bizim de tüketici finansmanı şirketimiz var. Kategori bazında bakmıyorum. Önemli olan ülke ekonomisinin büyümesi."

Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze:

“2018’DE DAHA İYİMSERİM”

"Türkiye tüm zorluklara rağmen büyümeye devam ediyor. Büyüme yüzde 5’in üzerine çıktı. Diğer çeyreklerde büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz. Burada önemli tedbirler alındı, yerinde müdahaleler oldu. Tüm zorluklara rağmen 2016 ve 2017’de büyüme gerçekleşti. Etkin ve proaktif çözümler bunda etkili oldu. 2018’de büyümenin çok daha iyi olacağını düşünüyorum. 2016 ve 2017de yaşanan sıkıntıların sonuna gelindiğini düşünüyorum. Terör saldırıları azaldı. Suriye ve Irak’ta en karanlık dönem geride kaldı. Buradaki ticaret ekonomiye katkı sağlayacak. Ne zaman açılacak belli değil ama açılacağı ortada. Yapısal reformların bir kısmı hayata geçti, bir kısmı da gerçekleşecek. Katma değerli ürün üretimini daha fazla yapacağımızı düşünüyorum. Kadın girişimcimizin ekonomiye katkı sağlaması noktasında aksiyonlar alınıyor. En kötüsü geride kaldı. Likidite daralacak ama buradan pay almak için gerekli tedbirleri almamız gerekiyor. Yüzde 5 büyüme yakalayacağımızı düşünüyorum.  Ülke yüzde 5 büyüyecekse finansal sektör yüzde 15 büyümeli. 85 milyar dolar civarında likidite sağlamalıyız. Bu da ya yurtdışından ya da yurtiçinden olacak. Bunun için üretime dayalı büyüme gerekiyor. Üretime katkı sağlayacak desteklerin olması şart. 2018 ve sonrasında yurtiçi kaynaklardan artan limit ve üretim kapasitesiyle karşılayacağımızı düşünüyoruz."

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan:

“2018’DE ESNAFA 8-10 MİLYAR TL DESTEK GELİYOR”

En çok KGF destekli kredi kullandıran banka olarak ilk sıradayız. Bu da KOBİ bankası olan Halkbank’a yakıştı. 1,5 milyon esnafa hazine destekli kredi veriyoruz. Son 15 yılda 1,5 milyon esnafa 70 milyar TL toplam kredi kullandırdık. Ortalama 45-50 bin TL’lik bir finansmanla sosyal denge ve barışta çok önemli yeri olan esnafların ayakta kalmasını sağlamış bir bankayız. Son yaptığımız düzenlemelerle, esnafa kullandırmış olduğumuz kredi limitimiz 50 binden 200 bin TL’ye çıktı. Şu anda 22 milyar TL’lik bir bakiyeyi önümüzdeki yıl 30 milyar TL’ye çıkartacak bir rakam. Yani gelecek yıl esnafa ilave 8-10 milyar TL finansman desteği sağlamış olacağız.  5 yıla vadeli ve 500 bin TL’ye kadar, düşük maliyetli finansman imkanına kavuşmuş olacaklar. Toplam kredilerimiz içinde KOBi’lerin payı yüzde 35. Önümüzdeki dönemde bu payımızı yüzde 45’lere kadar çıkarmak istiyoruz. Önümüzdeki yıl içinde hem bilançoda hem mevduatta hem de nakdi kredilerimizde yüzde 15 büyüme hedefliyoruz. Bunu yaparken de ortalama yüzde 15 sermaye karlılığının da bizim açımızdan doğru olacağını düşünüyoruz. Yani gelecek yıl 4 tane yüzde 15 hedefimiz var. Toplam bankacılık işlemlerinin yüzde 95’ini şube dışındaki kanallardan gerçekleştiriyoruz. Bunun yüzde 85’i para işlemleri. Dolayısıyla işletme giderleri içerisindeki en önemli kalem olan personel giderleri konusunda, personeli daha yüksek değerde katma değer yaratacak işlere yönlendirmeyi hedefliyoruz. Maliyetleri azaltmak açısından ve kaynakları etkin yönetme hedefiyle, 3 büyük kamu bankası olarak çağrı merkezleri ve para çekme makineleri üzerinde bir konsolidasyon yapma planlarımız da var. 

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku:

“ALBARAKA GARAJ’I HAYATA GEÇİRDİK”

Katılım bankaları son birkaç yıla kadar sektörün neredeyse iki katı hızla büyüyüp pazar payı yüzde 6’lara kadar çıktı. Ancak son dönemde faiz artışları bizi farklı etkiliyor.  Biz fon yöneticisi olduğumuz için müşterinin hem karını hem de zararını paylaşıyoruz. 2009’da reel faizler çok hızlı bir şekilde indiği zaman katılım bankalarının getirileri piyasanın çok üzerinde kalmıştı ve yüzde 40-45 büyüme göstermiştik banka olarak. Fakat faizlerin arttığı dönemde bizim getirilerimiz piyasanın altında kaldı. SPK ile yakın mesai ile gayrimenkul sertifikası ile inşaat sektöründeki projelerden bir çıkış senaryosu oluşturmuş olduk. Girişim sermayesi modeli ve start up’lar gibi yeni projelerimiz de geliyor. Kamudan iki büyük katılım bankasının sektöre girişi, pazar hala yeni oyuncuları alabilecek seviyede olduğunu da göstermiş oldu. Kısa vadede büyük şehirlerde hemen şubeleşme başladığı için müşteri tarafında rekabet olabiliyor ama Vakıf Katılım da Ziraat Katılım da bu alanda agresif olmadı. Aslında rekabeti büyük ölçüde personel tarafında gördük ve yaşadık. Bu da personelimiz açısından güzel oldu. 2017’de Albaraka Garaj’ı hayata geçirdik. Bir kuluçka merkezi gibi Genel Müdürlüğümüz içerisinde hayata geçirdik. Bugüne kadar 200’e yakın proje başvurusu aldık. Bunların arasından 10 proje seçip çalışmalara başladık.  Dünyanın yeni petrolü veri oluyor. Bu yüzden devlet ile eşgüdüm içindeki teknolojik altyapımızı geliştirmeli, mevzuatımızı da buna uygun hale getirmemiz gerekiyor. Ama hepimiz yanlış yatırımlar yapacağız bu dönemde. Her zaman doğru teknolojilere yatırım yapamayacağız. Tüm şirketler için artık esnek olabilmek çok daha önemli hale gelecek. Bu esnekliği sağlayabilmek için de en önemli şey personele, insana yatırım yapmak. En kırılgan ülkeler içerisinde Türkiye’nin ilk sırada yer aldığına dair bir algı var şu anda. Bu kırılganlıklar o kadar çok telaffuz ediliyor ki, bir algı oluşuyor. Türkiye’nin potansiyeli aslında bu kırılganlıkların çok ötesinde. Ama kendimizi tanıtmakta çok geride kalıyoruz. Kendimizi sürekli anlatabilirsek, baz etkisine rağmen yüzde 5’in üzerinde büyüme potansiyeli taşıdığımızı düşünüyorum.

HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı:

“ÇİN’DE TÜRKİYE KONFERANSI DÜZENLEYECEĞİZ”

HSBC olarak 2016 bizim için yeniden yapılandırma yılı oldu. 2017 ve sonrası için ise yeni bir strateji belirledik. “Herkes için her şey olmayacağız, fark yaratacağımız alanlara odaklanacağız” dedik. Bu konuda iki alan belirledik kendimize. Kurumsal yatırım bankacılığı ve bireysel bankacılıkta üst gelir gurubunu hedef aldık. Bu kapsamda yeni şube ağımızı ve ekibimizi oluşturduk. Yine bu kapsamda 117 milyon dolar yatırımla ana bankacılık sistemimizi komple değiştiriyoruz. Bunu da bir Türk şirket ile yapıyoruz. Ayrıca çalışanlarımıza farklı bir ortam sunabilmek için genel müdürlük binamızı 30 milyon TL bütçe ile yeniden yapılandırıyoruz. Böylelikle açık alan konsepti ile haftanın bir günü çalışanlarımız uzaktan çalışabilecek. 2017’de hedef segmentlerimizdeki kredi hacminde yüzde 35 büyüme sağladık. Türkiye’de bir kaynak kıtlığı var, sürdürülebilir büyümeyi devam ettirmesi için Türkiye’nin yurtdışından kaynak bulması gerekiyor. Biz de HSBC olarak kendimize böyle bir misyon görüyoruz. İlk 8 ayda yaklaşık 8 milyar dolarlık tahvil bono ihracı ve 2 milyar dolarlık sendikasyon kredisine aracılık ettik. Maalesef Türkiye’nin yurtdışında basında algısı çok iyi değil, o yüzden çok seyahat ettik ve Türkiye’yi en iyi şekilde anlattık. Yatırımcılara doğru anlattığınız zaman Türkiye’yi, ortaya çok güzel bir tablo çıktı. İleriye yönelik olarak Asya koridoru çok önem kazanıyor. Kasım’ın ikinci arısında Çin’de Türkiye konferansı düzenleyeceğiz. 2018’de banka olarak büyüme beklentimiz yaklaşık yüzde 3-3,5 civarında. Ama ben şahsen yüzde 4,5-5’e yakın bir büyümeyi sağlayabileceğimizi düşünüyorum. İyi bir momentum yakaladık büyümede. İhracatta ciddi bir ivme kazandık, onun devam edeceğini görüyorum. Bunun haricinde lokal tüketim aynı şekilde devam edecek gibi gözüküyor. Artan güven ortamı ile özel sektör yatırımlarının da artacağı beklentisi ile ülke büyümesinin yüzde 4,5-5’e yaklaşacağını düşünüyorum. 2018’de 2 milyar dolar civarında bir halka arzın Türkiye’den uluslararası piyasalara gelmesi bekleniyor. Asya, Körfez bölgelerinden ciddi talep var bu anlamda. Yatırımı ortamımızı daha da iyileştirip bu uluslararası yatırımcıları nasıl daha fazla çekebiliriz diye düşünmeliyiz. Bunu yaparsak, büyüme daha da artabilir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz