Bankacılık sektörünü ne bekliyor?

2023'e doğru finansa bakış...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bankacılık sektörünü ne bekliyor?

Enflasyonun ve faizin yüksekliği de Türk lirası mevduatın neden kısa vadeli olduğunu açıklıyor. Türkiye’de bankacılık son derece verimli bir sektör olarak gözüküyor. Operasyonel maliyetlerimizin aktife oranının süratle azaldığını gözlemliyoruz. Yani biz bankacılar daha tasarruflu, daha verimli çalışan bir sektörün içindeyiz. Bunu ileri derecede gelişmiş teknolojimize, insan kaynağımıza ve ürün yelpazemize borçluyuz. Nüfus dinamiklerimiz de bankacılığı destekleyen ayrı bir değer. Yılda 450 bin ev, 650 bin araba ve 2 milyondan fazla beyaz eşyayı finanse etmek yine bankacılık sektörünün üstlendiği görevlerden bir tanesi. Öngörümüze göre bankacılık önümüzdeki 3 yılda yüzde 15 ortalama ile büyürse, şu andaki Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Bulgaristan’ın toplam bankacılığına eşit bir büyüme gösterebilecektir ki bunun TL karşılığı 1 trilyon Türk lirasıdır. Bankaların fiyat/defter değerlerine baktığımızda, gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye büyüme potansiyeli olarak ön plana çıkıyor. Türkiye’nin hisse senedi piyasasının GSMH’ye oranı yüzde 23, özel sektör ve banka tahvillerinin GSMH’ye oranı sadece yüzde 8 ve banka kredilerinin GSMH’ye oranı yüzde 53. Bu oranları diğer ülkelerle kıyasladığımızda daha gidilecek çok yolumuzun olduğunu görüyoruz.”

YAPI KREDİ GENEL MÜDÜRÜ FAİK AÇIKALIN
“RAKİPLERİ İNCELEMEK GEREK”
DESTEKLENMESİ GEREK

Önemli bir vizyon ve muhakkak arkasında durularak desteklenmesi gereken bir proje. İstanbul sadece merkez olmakla kalmayacak, Türkiye'nin bütün altyapısını revize ederek AB yolunda çok ciddi faydası olacaktır. Burada izlenebilecek bir örnek, Türkiye'de son 10 yılda bankacılıkta yapılan uygulamalardır. Bu uygulamalar diğer sektörlere de uyarlanabilirse diğer ülkelerle aramızdaki fark çok hızlı bir şekilde kapanabilir.

ALTYAPI GELİŞTİRİLMELİ

Özel işlem vergileri, işlemlerin adilliği ve kesinliği, vergi ve mevzuattaki reformlar, ilgili kurumların koordinasyonu bizim için iyileştirmeye açık olan alanlar. Tabii bunları yapabilmek için altyapıyı geliştirmemiz şart. Sonra da küresel ihtiyaçları karşılayacak şekilde servis sağlanması gerekiyor. Yapılacak kanunların kapsayıcılık unsurunu taşıması diğer bir önemli konu.

ÖZÜMSEMEK ŞART
İstanbul'da gizli kalmış işgücü, iş yapma maliyeti, gelir yaratma potansiyeli ve yaşam tarzı konusunda çok ciddi rekabetçi gücümüz var ve bizler bu potansiyellerimizi azami şekilde kullanarak finans merkezi olma yolunda güçlü adımlarla ilerleyebiliriz. İstanbul'a yakışan çok önemli bir proje ama rakiplerimize bakarak finans merkezinin aslında ne demek olduğunu özümseyebilmemiz gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz