"Bankaların paranın üstüne oturmamalı"

TBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 'Paranın üstüne oturmamak lazım" dedi.

2.03.2017 10:41:460
Paylaş Tweet Paylaş
"Bankaların paranın üstüne oturmamalı"
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyesi banka genel müdürlerinin katılımıyla düzenlediği sohbet toplantısında, Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aydın, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Türkiye’yi büyütmeye aday olduklarını belirten bankacılar, geçen yılın son çeyreğinde ilk 9 aydaki kadar kredi kullandırdıklarını duyurdular. “Tek tek hatalarımız olsa da sektör olarak büyümeye destek olacağız” diyen Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, kredi yapılandırmada ise ulaşılan hacmin 52 milyar lira olduğuna dikkat çekti. Aydın, bunun son derece yüksek bir rakam olduğunun altını çizerken, “Bunun önemli bir bölümü canlı kredi. Dünyanın en çok kredi veren bankacılık sistemine sahibiz. Sorunlu kredi kadar bir kısmı yeniledik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘paranın üstüne oturmayın’ eleştirisini de değerlendiren Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanı’nın eleştirisi genel uygulamaya ilişkindir. ‘Topladığınız parayı kredi verin, bu büyüme istihdam sağlar’ demek istiyor. Biz toplam mevduatın hepsini krediye dönüştürdük. Mevduatı tamamen krediye dönüştürememiş kesimler var ise onların parayı boşta tutmaması gerekmektedir. Geçen yılın son çeyreğinde, ilk 9 aydaki kadar kredi büyümesi var. Parayı kazandığımızda özkaynağa ekliyoruz. Paranın üstüne oturmamak gerekir. Biz de aynı görüşteyiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz