BDDK'dan Bank of China'ya izin

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, BDDK'nın Bank of China'ya Türkiye'de kuruluş izni verdiğini söyledi.

3.05.2016 17:26:560
Paylaş Tweet Paylaş
BDDK'dan Bank of China'ya izin
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, Bank of China'nın Türkiye'de faaliyet göstermek için ocak ayında BDDK'ya kuruluş izni başvurusunda bulunduğunu hatırlatarak, kurulun dünkü toplantısında bu başvurunun değerlendirildiğini ve olumlu karşılandığını söyledi. Bank of China'nın küresel bazda en büyük 7'nci banka olduğuna dikkati çeken Şimşek, söz konusu başvurunun Türkiye'ye olan yabancı ilgisinin önemli bir göstergesi olduğunu ifade etti.
Bankanın merkezinin İstanbul'da olacağına işaret eden Şimşek, Bankacılık Kanunu uyarınca Bank of China'nın 9 ay içinde faaliyete geçmesinin beklendiğini belirtti.

Türkiye'de bankacılık sektörünün rekabet düzeyinin oldukça yüksek olduğunu belirten Şimşek, Çinli bankanın sektöre girişinin de rekabetin artmasına katkı sağlayacağını aktardı. Bakan Şimşek, kurulacak banka hakkında şu bilgileri verdi:

"Uluslararası alanda Çin'in en çok faaliyet gösteren bankası konumundaki Bank of China, 2011 yılından bu yana Türkiye'de faaliyetlerini temsilcilik ofisi olarak sürdürüyor. Söz konusu banka, sermaye büyüklüğü açısından dünyadaki en büyük bin banka arasında 7'nci sırada yer alıyor ve Çin'in 3'üncü büyük bankası olarak biliniyor. Banka, dünyanın ilk 500 büyük şirketinin yer aldığı 2014 yılı 'Global 500' sıralamasında da 59'uncu sırada yer alıyor. Bankanın, Türkiye'de 300 milyon dolar karşılığı Türk lirası sermayeli bir mevduat bankası kurulmasına yönelik talebi bulunuyordu. Verilen iznin ardından kurulması planlanan bankada Bank of China yüzde 99,99 oranında, BOC'nin sahip olduğu Bank of China Group Investment Limited'e bağlı dört şirket de (Best Stream, Maxon, Well Ocean, Union Favour) toplamda yüzde 0,01 oranında pay sahibi olacak."

"Çin yatırımları Türkiye'ye çekilecek"
Söz konusu bankanın, Çin yatırımlarının Türkiye'ye çekilmesine katkı sağlayacağını ve özel sektöre finansman imkanlarını artıracağını vurgulayan Şimşek, Tekstilbank AŞ hisselerini devralmak suretiyle sektörde faaliyet göstermeye başlayan ICBC ile birlikte Türkiye'de faaliyet gösteren ve hakim ortağı Çin sermayeli kuruluşların sayısının ikiye yükseleceğini bildirdi.

BDDK'ya dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren bankacılık gruplarının, banka kuruluşuna ya da hisse devralınmasına yönelik niyetlerini ilettiğine dikkati çeken Şimşek, "Türkiye'nin yatırım potansiyeli ve ekonominin istikrarlı yapısı yabancı sermayeli bankaların Türk bankacılık sektörüne ilgisini de artırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Çin arasında siyasetten ekonomiye birçok alanda iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla "Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi"nin oluşturulduğunu, kendisinin de komitenin eş başkanlığına getirildiğini belirten Şimşek, kurulacak bankanın ilişkilerin geliştirilmesi noktasında önemli bir adım olduğunu da sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz