BDDK'dan 'swap' hamlesi

BDDK, vadesine 7 gün ve daha az kalan "TL satım" yönündeki swap işlemlerine yüzde 10 sınırı getirdi.

19.12.2019 14:29:000
Paylaş Tweet Paylaş
BDDK'dan 'swap' hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'dan (BDDK), swap hamlesi geldi. BDDK, bankaların yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz, diğer bacağı TL olan, vadesine 7 gün veya daha kısa süre kalan, vadede TL satım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları toplamının yasal özkaynaklarının yüzde 10'unu geçmeyeceği bildirildi.

BDDK, bu hamleyle Türk bankalarının TL ihtiyaçları için yurt dışına döviz çıkışını sınırlamayı hedefliyor. BDDK'nın bankaların yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları TL alım ve satım işlemlerine ilişkin duyurusu, bankanın resmi internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, bankaların, konsolidasyona tabi yurt dışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan ve vadesine yedi gün veya daha kısa süre kalan, vadede TL satım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları toplamı, en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 10'unu geçmeyecek.

Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacak.

Opsiyon işlemleri hesaplamada delta eşdeğeri ile dikkate alınacak. Valör tarihi işlem tarihinden sonra olan türev işlemler ise hesaplamada valör tarihi itibarıyla dikkate alınacak. Bu minvalde, mevcut aşım giderilinceye kadar aşım bulunan vade aralığında işlem yapılmayacak.

Bankaların yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan ve vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25'iyle sınırlandırılması uygulamasında herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacak ve aynen devam edecek.

Londra'daki faizler sert düştü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) swap limitlerini kısmasının ardından Londra'daki swap piyasasında faizler sert düştü.

Kararın ardından Londra'da gecelik TL swaplarının faizi yüzde 4.60'a, 1 haftalık swap faizi yüzde 7.60'a, 1 aylık swap faizi yüzde 9.48'e ve 3 aylık swap faizi yüzde 10.31'e kadar geriledi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz