"Büyüklerin 2015 hesabı"

Bankacılar 2015'e kadar 3 milyon kişiye daha konut kredisi kullandırmak hedefinde.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüklerin 2015 hesabı


Konut kredileri (mortgage), son yıllarda bankalar arası rekabetin en yoğun olduğu alanlardan biri.. Özellikle 2005 yılından bu yana pazarda çok hızlı bir büyüme trendi öne çıkıyor. Türkiye Bankalar Birliği'nin verilerine göre, Ocak 2005-Nisan 2011 arasında bankalar toplam 1,5 milyon kişiye kredi kullandırdı. Toplam hacim ise 1 Nisan 2011 itibarıyla 65,5 milyar TL'ye ulaştı. Konut kredilerinin, toplam banka kredilerinden aldığı pay ise yüzde 11'i yakaladı. Mortgage pazarının yüzde 90'ı, 10 büyük bankanın elinde. Bu bankalar arasında pazar payı itibarıyla ilk 3 sırayı Garanti, Ziraat ve Akbank alıyor. Rekabetin odağında ise fiyat yani faiz oranları var.
Capital'de bu ay mortgage kredilerinde öne çıkan bankaların sorumlu genel müdür yardımcılarıyla bir araya geldik. Türkiye'de konut kredilerinin gelişimini, pazarın geleceğine yönelik beklentileri konuştuk. Mortgage bölümlerini yöneten bankacıların tahmini, konut kredilerinin yüzde 5 düzeyinde olan GSYİH içindeki payının, gelecek 5 yılda yüzde 10'a ulaşabileceği yönünde. Pazarın mevcut hacminin de 3 katına çıkması öngörülüyor.
Vadeler uzadıkça potansiyel müşteri sayısı da artıyor. Bankacıların tahminine göre Türkiye'de şu anda 2,7 milyon kişi konut kredisi kullanabilecek durumda. Bu rakamın yeni dönemde daha da artacağı öngörülüyor. Bankacılar 2015'e kadar kabaca 3 milyon yeni müşteri hedefliyor.

SON 5 YILDA HIZLANDI
Türkiye'de bankalar konut kredisi vermeye 90'lı yılların sonunda başladı. Konut kredilerinin kullandırılmaya başlandığı dönemden bu yana 2 milyondan fazla kişi konut kredisi kullanarak ev sahibi oldu. Bu rakamın önemli bölümü ise 2005'ten sonra gerçekleşti. TBB'nin verilerine göre 2006 yılında 263 bin, 2007'de 240 bin, 2008'de 237 bin, 2009'da 337 bin kişiye konut kredisi kullandırıldı. Faizlerin dip yaptığı 2010 yılında pazar yüzde 33 büyüyerek 57 milyar TL portföy büyüklüğüne ulaştı. Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, 2011'in ilk 3 ayı sonunda toplam hacmin 65,5 milyar TL'ye ulaştığına dikkat çekiyor ve "2011 genelinde yüzde 25-30 aralığında büyüme öngörüyoruz" diyor. ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Cenk Tabakoğlu, ilk 3 aydaki artış trendinin aynen devam etmesi halinde, yıl sonunda bakiyenin yaklaşık 78 milyar TL'ye ulaşabileceğine işaret ediyor.

EN KESKİN REKABET NEREDE?
Mortgage pazarında rekabeti belirleyen en önemli unsuru fiyat oluşturuyor. Bankalar, müşterilerine sundukları faiz oranı, dosya masrafı, sigorta, ekspertiz ve ipotek ücreti gibi diğer masraflarla rekabet etme eğiliminde. Akbank Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, bu tablonun özellikle 2008 krizinden sonra belirginleştiğini söylüyor ve ekliyor:"Ancak bugün artık fiyat müşterinin tercihinde tek belirleyici değil. Bu yıldan başlayarak önümüzdeki dönemde satış sonrası bankadan alınan toplam hizmetin önem kazandığını göreceğiz."
Türkiye'de konut alımı için kullanılan kredi miktarı ortalama 70-75 bin civarında. Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, bu rakamın büyük şehirlerde 100 bin TL'ye çıktığını, Anadolu'da ise 50 bin TL'ye gerilediğini söylüyor ve ekliyor: "Doğal olarak rekabet bu kesimde yoğunlaşıyor." Galip Tözge, Türkiye'de sadece üst gelir grubunun konut kredisi kullanabilecek ekonomikgüce sahip olduğuna dikkat çekiyor. "Türkiye'de en yüksek gelire sahip ilk yüzde 20'lik dilimde yer alan hane grubu konut kredisi alabilecek tasarruf fazlasına sahip. İkinci ve üçüncü gelir gruplarındaki hanelerin tasarruf fazlası 120 ay ve daha uzun vadeli konut kredisi ödemeye yeterli değil" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz