"Büyümeler baskı altında"

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ile yeni gelişmelerin olduğu katılım bankacılığını her yönüyle masaya yatırdık.

27.10.2016 18:22:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyümeler baskı altında"
Katılım bankaları, 2006’dan bu yana yıllık yüzde 30’un üzerinde büyüme gösteriyor. Ancak bu yıl rüzgar biraz durulmuşa benziyor. Sektörün köklü oyuncularından Kuveyt Türk’ün genel müdürü Ufuk Uyan, 2016’nın mutedil olacağı beklentisi içinde. “Bu yılın ilk çeyreğinde büyüme, konvansiyonel bankacılıktan daha iyi olmadı. Paralel bir büyümemiz var” diyen Uyan, mevduat yani toplanan fon tarafında bankacılığın gerisinde büyüme yaşandığını açıklıyor. Zaten Kuveyt Türk’ün de ilk çeyrekte kredilerde yüzde 7,5, mevduatta yüzde 0,8 büyümesi de bu gerçeği gösteriyor. “2016’da gerçekten kredi ve mevduat tarafında büyümeler baskı altında” yorumunda bulunan Uyan, “Bu yıl genelde hem katılım bankacılığında hem bankacılık sektöründe büyüme tarafında biraz mutedil bir yıl beklemek gerekiyor. Kârlılık yönünde çok problem olmamakla birlikte kredi ve aktif büyümesinde sıkıntı var” diyor. Yönetici, bundan sonra büyüme gelecek alanların, KOBİ ve bireysel tarafta konut kredileri olacağını düşünüyor. Bu kredilerde, ticari ve kurumsal kredilere göre daha iyi büyüme olduğuna dikkat çeken Uyan, bunun yıl boyunca devam edeceğini söylüyor. Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ile yeni gelişmelerin olduğu katılım bankacılığını her yönüyle masaya yatırdık:
* Katılım bankacılığı tarafında 2016 yılı nasıl geçiyor?
 Bu yıl genelde hem katılım bankacılığında hem bankacılık sektöründe büyüme tarafında biraz mutedil bir yıl beklemek gerekiyor. Gidişat da bunu gösteriyor. Zaten ilk çeyrekte TL mevduatta ciddi bir rekabet yaşadık. Kârlılık yönünde çok problem olmamakla birlikte kredi ve aktif büyümesinde sıkıntı var, yıl mutedil olacak. Bunun tabii ki geri planı var: Özellikle Basel III uygulamasının mart sonu itibarıyla uygulamaya girmesiyle bankalar daha seçici davranmak durumunda. Bundan sonra sermaye yeterliliğine baskı yapan ürünlerde değil de daha esneklik sağlayan ürünlerde büyüme görülebilir. Yani büyüme gelecek alanlar, KOBİ ve bireysel tarafta konut kredileri olacak. Zaten KOBİ ve konut kredilerinde ticari ve kurumsal kredilere göre daha iyi büyüme var, bu yıl boyunca devam edecek.
* Peki sektörünüze büyük kamu oyuncuların ın gelmesinin nasıl bir etkisi oldu?
 Kamu katılım bankalarının sektöre girmesi olumlu bir gelişme. En azından sektör tamamlanmış oluyor. Konvansiyonel bankacılıkta da özel oyuncuların yanında kamu var, katılım bankacılığında da bu tamamlanmış oldu. Tabii burada katılım bankacılığının 2015’te bankacılık sektöründeki payını yüzde 15’e çıkarma gibi bir vizyon da çizildi.
* Bu hedef oldukça yüksek…
 Gerçekten çok zor bir hedef. Ama bu tip hedeflerde oraya doğru yönelmek önemli. Ulaşılan rakamların çok da bir önemi yok. Sonuçta katılım bankacılığının büyüme performansının sürekli geliştirilmesi gerekiyor. Sektöre iki yeni kamu katılım bankasının girmesi, 600 milyon dolarlık sermaye girişi anlamına geliyor. Sektör bu sermaye girişi çarpanı kadar büyüme sağlayacak. İkinci ve en önemli konu, nasıl konvansiyonel bankacılıkta teşvikli kamu fonları arz ediliyorsa faizsiz bankacılıkta da teşvikli kamu fonlarının arz edileceğine dair sinyaller mevcut. Burada çok büyük bir sıçrama beklemiyorum ama sektörde faaliyet gösteren bankalar açısından bu bir eşitleme sağlıyor. Bu kaynaklar sektöre girince hepimiz istifade edeceğiz. Müşteri tarafından bakarsak da müşteri kitlesi genelde ortak ancak yeni kamu katılım bankalarının kamudan yeni müşteriler getirmesi de olası. Şu anda da kamu bankalarından bir geçiş trendi var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz