"CEO’ların 2011 karnesi"

Güçlü liderlik ve yönetim becerileri sayesinde CEO'lar, 2010'u yine parlak bir karneyle bitirdi.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
CEO’ların 2011 karnesi

Çok değil, bundan 5-6 yıl öncesine kadar banka CEO'su olmak kolaydı. Çünkü enflasyon ve faiz yüksekti, bankacılık gelirleri kısa vadeli ve menkul kıymet kaynaklı kârlardan sağlanırdı. Oysa günümüzde bankaların gelir yapısı değişti. Enflasyon ve faizler düştü, para kazanmak zorlaştı. Artık bankaların odağında gerçek bankacılık ve sürdürülebilir kâr var. Bu da ticari verimlilik, daha yalın süreçler, disiplinli gider yönetimi, müşteri ihtiyaçlarına odaklanma anlamına geliyor. Sabit getirili enstrümanlar yerini krediler başta olmak üzere çok çeşitli bankacılık ürünlerine bırakırken, rekabet de iyiden iyiye hızlanıyor. Bankacılık artık geçmişte olduğundan çok daha fazla tecrübe, akıllı ve stratejik yönetim anlayışı gerektiriyor. Son yılların banka performansları ise Türkiye'deki banka CEO'larının liderlik ve yönetim becerilerini ortaya koyar nitelikte: Krize rağmen büyümesini sürdüren ve global arenada prestij kazanan Türk bankacılık sektörü, son birkaç yıldır oldukça başarılı bir performans gösteriyor. Kredilerde büyüme sürüyor, kaynaklar çeşitleniyor, ürün ve hizmetlerinden yararlanan nüfus da artıyor.
Bankalar 2010'da da iyi bir yıl geçirdi. 2008 ve 2009'da düşen kredi verme iştahı yeniden arttı. 2010 sonunda toplam krediler 525 milyar 905 milyon TL'ye ulaştı. Mevduat 617 milyar 37 milyon TL'yi buldu. Sektörün aktifleri, bir önceki yıla göre yüzde 20,8 düzeyinde büyüyerek 1 trilyon TL'yi aştı. Özkaynaklar 134 milyar 290 milyon TL'ye, sektörün kârı ise 21,931 milyon TL'ye yükseldi. 2010 sonunda şube sayısını 10 binin üzerine çıkaran bankalarda, çalışan sayısı da 191 bin 180 kişiye ulaştı. Capital'de her yıl nisan ayında, banka CEO'larının son 1 yıllık performansını analiz ediyoruz. "CEO'ların karnesi" olarak geleneksel bir şekilde yayınladığımız bu araştırmayı, 2010 sonuçları ile yeniden gerçekleştirdik.

AKTİFLER 1 MİLYARI AŞTI
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 2010 için "Global finansal krizin etkilerinin azaldığı, sektör dinamiklerinin normalleşme sürecine girdiği bir yıl oldu" değerlendirmesini yapıyor. Gerçekten de sektör geçtiğimiz yıl hacim artışı, kârlılık, aktif kalitesi gibi tüm kritik göstergelerde oldukça iyi bir performans yakaladı. En dikkat çekici rakamlardan biri ise sektör aktiflerinin, bir önceki yıla oranla yüzde 20,8 oranında artarak, Aralık 2010 itibarıyla 1 trilyon 7 milyar 556 milyon TL seviyesine ulaşması oldu. 10 bankanın son 1 yıllık performansını incelerken sıralamayı aktif büyüklüğüne göre yaptık. Geçtiğimiz yıl aktiflerini en çok artıran banka Vakıfbank olmuştu. Bu yıl liderliği Yapı Kredi aldı. Yapı Kredi'nin aktif büyüklüğü, bir önceki yıla göre yüzde 31 düzeyinde artış gösterdi. Toplam aktifleri yüzde 85 milyar TL'ye ulaştı. Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Açıkalın, "Son derece başarılı bir yıl geçirdik. Sektörün üzerinde büyüyeceğimizi söylemiştik, hedefimizi fazlasıyla gerçekleştirdik" diyor. Yapı Kredi'nin geçtiğimiz yılki başarısında özellikle ihtiyaç ve konut kredileriyle KOBİ, proje finansmanı ve TL ticari kredilerdeki performansı etkili olmuş. Müşteri memnuniyetini öncelikler listesinin başına koyduklarını söyleyen Açıkalın, "Yeni müşteri kazanımına ve var olan müşterilerle olan ilişkilerin daha da güçlendirilmesine önem verdik" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz