Çetinkaya ilk toplantıda faizi indirecek mi?

Murat Çetinkaya başkanlığında ilk kez toplanacak PPK'da faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim bekleniyor.

18.04.2016 12:19:540
Paylaş Tweet Paylaş
Çetinkaya ilk toplantıda faizi indirecek mi?
Piyasada gözler Merkez Bankası'nın 20 Nisan'da yapacağı faiz toplantısında.
Enflasyondaki düşüşün yanı sıra gelişmekte olan piyasalar lehine seyreden global koşullar Merkez Bankası'nın Mart'ta başladığı faiz indirimlerine devam etmesi için uygun ortam sunarken, yeni başkan yönetiminde ile ilk kez toplanacak Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim yapması bekleniyor.

Reuters'ın 21 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette 17 katılımcı koridorun üst bandında 50 baz puan, üç katılımcı 25 baz puan, bir katılımcı ise 75 baz puan indirim bekliyor.

Öte yandan ankete katılan 20 kurum politika faizi ve koridorun alt bandında bir değişiklik beklemezken, sadece bir kurum her iki faiz oranında 25'er baz puanlık indirim öngörüyor.
Mevcut ortamda TCMB'nin 50 baz puanlık indiriminin piyasalarca normal karşılanacağı, 75 baz puan veya üzerinde bir oranda yapılacak indirimin ise para politikasının önümüzdeki dönem seyrine ilişkin algıyı bozabileceği belirtiliyor.

Merkez Bankası başkanlığına yeni atanan ve görevi 19 Nisan'da devralacak olan Murat Çetinkaya, 20 Nisan'da kararları açıklanacak olan Para Politikası Kurulu'na ilk kez başkanlık edecek. Çetinkaya'nın hükümet kanadından gelen radikal faiz indirimi çağrılarına önümüzdeki dönemde ne şekilde cevap vereceği piyasalarca yakından izleniyor.

MURAT ÇETİNKAYA KİMDİR?

Yeni TCMB başkanının belirlenmesi ve kurum içinden bir ismin seçilmesi politikaların devamlılığı açısından piyasalarda bir rahatlama sağlasa da Çetinkaya'nın para politikası konusundaki görüşlerinin piyasalar tarafından çok bilinmemesi bir belirsizlik olarak görülüyor.

Bu noktada 26 Nisan'da yayımlanacak olan yılın ikinci enflasyon raporunun yeni başkanın çizgisini ortaya koyacak olması nedeniyle önemine dikkat çekiliyor. İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin, Nisan'da üst bantta 50 baz puanlık indirim beklediklerini söyleyerek, "Enflasyona ilişkin kısa vadeli aşağı yönlü riskler değerlendirildiğinde daha belirgin bir indirim de olabilirdi ancak geçen ay 25 baz puan ile sınırlı tutulan indirimin yeni atanan başkan dönemindeki ilk toplantıda bir anda çok fazla hızlandırılmasının, mesaj bulanıklığı yaratabileceğinden tercih edilmeyeceğini düşünüyoruz" dedi.

Yeni dönemde bu zamana kadar uygulanan politikaların bir anda kesintiye uğramasını beklememek gerektiğini ve ölçülü indirimlerin sürebileceğini söyleyen Sezgin, kredi piyasası koşullarındaki sıkılığı kısmen rahatlatmak üzere zorunu karşılıklar üzerinden de bazı tedbirlerin devreye sokulabileceğini belirtti.Sezgin, sadeleşme çerçevesinin yeniden tarifi açısından 26 Nisan'daki enflasyon raporunun önemli olacağını söyledi.

TCMB faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5 seviyesinde tutarken, Mart'ta 13 ayın ardından ilk kez koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini 25 baz puanlık indirimle yüzde 10.50 seviyesine çekti. Bankaların ortalama borçlanma maliyeti ise dün itibariyle yüzde 8.65 seviyesinde bulunuyor.

TCMB'nin izlediği VIX ve MOVE endekslerinde son toplantıdan bu yana ciddi bir değişim gözlenmezken, gıda fiyatlarının desteğiyle Mart ayında sert gerileyen yıllık enflasyon ve TL'deki toparlanma TCMB'nin faiz indirimlerinde elini kolaylaştıran unsurlar olarak öne çıkıyor.

TÜFE Mart'ta beklentilerin aksine gıda kaleminde yaşanan beklenmedik sert düşüş öncülüğünde yüzde 0.04 gerilerken, yıllık enflasyon yüzde 8.78'den yüzde 7.46'ya geriledi. Ancak analistler olumlu baz etkisinin ortadan kalkması, bu yılın başında asgari ücretin yükseltilmesi ve iç talepteki artışın da yansımasıyla yılın kalanında enflasyonda yükseliş öngörüyor.

Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, "50 baz puanlık bir indirim bekliyoruz, 75 baz puan görme ihtimalimiz de var ancak 75 baz puan gibi hızlanan bir faiz indirimini piyasa pek sevmeyebilir, bu durumda TL'de bir miktar tepki görürüz – kalıcılığı ise global gelişmelere bağlı. TL son 2-3 aydır Rus rublesi ya da Brezilya reali kadar olmasa da değer kazanıyor. Dolayısıyla beklentiden fazla bir faiz indiriminin TL'de yaratacağı olası değer kaybı TCMB'yi çok rahatsız etmeyebilir."

BULUT: 50-75 BAZ PUAN İNDİREBİLİR

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, TCMB Başkanlığına yarından itibaren geçerli olacak şekilde atanan Murat Çetinkaya'nın 20 Nisan'daki ilk faiz kararının koridorun üst bandında 50-75 baz daraltabileceğini düşündüğünü söyledi.

Bulut TRT Haber televizyonunun canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Artık Türkiye faiz arttırmalı diyen İngiliz Alman kurumları bile bu sabah itibarıyla TCMB'nin bandı 50 baz puan aşağı çekmeli demeye başladı. Görünen köy kılavuz istemez. Çetinkaya'nın işe önümüzdeki toplantıda 50 75 baz puan arasında üst bandı daraltarak başlayabileceğini düşünüyorum" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz