Dünyanın en başarılı MB Başkanı görevi bıraktı

Dünyanın en başarılı MB Başkanı olarak adlandırılan Hindistan MB Başkanı Rajan ikinci dönem görevi üstlenmeyecek.

20.06.2016 12:54:530
Paylaş Tweet Paylaş
Dünyanın en başarılı MB Başkanı görevi bıraktı
Hindistan Merkez Bankası Başkanı olan ve dünyanın en başarılı merkez bankası başkanı olarak adlandırılan Raghuram Rajan, haftasonu yaptığı açıklamada ikinci bir dönem için görev üstlenmeyeceğini söyledi.

Rajan'ın yeni bir dönem için görev üstlenmeme kararı Başbakan Narendra Modi liderliğndeki hükümetin yapısal reformlara bağlılığı konusunda endişeler ortaya çıkmasına, Hindistan'ın gelişmekte olan ülkeler arasındaki güvenli liman statüsünün sorgalanmasına yol açtı.

Rajan, Eylül 2013'te göreve gelmişti.

Rajan, çalışanlara hitaben yazdığı Cumartesi günü yayınlanan mektubunda, 2013'te göreve gelmesinden bu yana sağlanan bazı gelişmeleri sıraladı. Bu gelişmeler arasında, enflasyon hedeflemesine geçiş, rupinin istikrara kavuşturulması ve devlet bankalarında reformlara destek olunması yer aldı. 53 yaşındaki Rajan, enflasyon ve bankalar konusunda hala yapılması gereken bir çok iş olduğunu da söyledi.

Rajan, "4 Eylül 2016'da görevim sürem sona erdiğinde akademiye geri döneceğimi sizlerle paylaşmak isterim. Ancak, tabii ki ülkem bana ne zaman ihtiyaç duyarsa hizmet etmeye hazır olacağım" dedi.

Maliye Bakanı Arun Jaitley ise hükümetin Rajan'ın görevi süresince yaptıklarını takdir ettiğini ve görevi bırakma kararına saygı duyduğunu söyledi. Jaitley, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hindistan Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanacak yeni ismin kısa sürede açıklanacağını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz