Düşüşler uzun vadeli alım fırsatı

Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz sorularımızı yanıtladı.

1.06.2012 13:45:000
Paylaş Tweet Paylaş
Düşüşler uzun vadeli alım fırsatı


Capital: Global ekonomik krizde gelinen noktayı değerlendirir misiniz? Yunanistan’ın Euro’dan ayrılması ihtimali nedir?
- Bu, artık yüksek bir ihtimal, Ancak konu sadece Yunanistan’ın Euro’dan ayrılması ile sona ermeyebilir, Yunanistan’ı, başka ülkeler de takip edebilir, Bu tip radikal değişiklikler daha önce çok fazla test edilmemiş ve kontrol altına alınması çok zor olan piyasa şartlarıyla karşı karşıya kalmamamıza yol açabilir, Euro’dan ayrılan ülkede hiper enflasyon söz konusu olacaktır, Bunun borç ve ödemeler sistemini nasıl etkileyeceği ise büyük bir soru işareti.

“YAZI DEFANSİF PORTFÖYLERLE GEÇİRMEKTE YARAR VAR”
SIKINTILI BİR SÜREÇ

Yaz aylarının daha ziyade sıkıntılı bir şekilde geçeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle yatırımcıların, daha dikkatli, daha defansif davranacağı bir dönemdeyiz. Risk iştahı yüksek bir yatırımcının, hisse senetlerinde olası düşüşlerde sabırlı şekilde pozisyon alması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak mevcut faiz seviyesi, risk sevmeyen yatırımcı için dahi cazip görünüyor. TL, şu anki seviyeler itibariyle daha avantajlı duruyor.

FON TERCİH EDİLEBİLİR
Yatırımcılar, faiz tarafında özel oluşturulmuş fonları da tercih edebilir. Örneğin bizim bir temettü fonumuz var. Yine piyasa faizinin 1-2 puan üzerinde faiz veren güvenilir şirketlerin fonlarından oluşturulmuş bir özel sektör tahvil fonumuz bulunuyor. Bunların getirileri piyasa faizinin üzerinde. Yatırımcılar, bu tarz oluşturulmuş fonları tercih ederek piyasa faizinin üzerinde getiriler elde edebilir. Anaparasını garanti altında tutmak isteyenler için yine korumalı fonlar yatırımcıların tercih edebileceği enstrümanlar olarak öne çıkıyor.

Capital:
Yabancı yatırımcıların İMKB’deki payı yüzde 62,5 seviyesinde, Bu oranın artmasını bekliyor
musunuz? İMKB 100, tekrar yönüne yukarı çevirir mi?
- Son dönemde piyasalarda volatilite çok artmış durumda, Zaman zaman yabancı yatırımcı alımları gelse de kısa süre içinde tekrar satışa geçildiği anlaşılıyor, Uzun vadeli yabancı yatırımcının yokluğu, yabancı takas oranının da kalıcı şekilde artmasını engelliyor, Bir süre zayıf seyrin devam etmesi beklenmeli, Bu süre zarfında 55,000’in altına düşmek mümkün olsa da yıl sonu kapanışının 65,000 üzerinde gerçekleşmesini olası görüyoruz,

Capital: İMKB’de nasıl bir strateji tavsiye ediyorsunuz? Yatırımcı nasıl hareket etmeli? Ne tarz hisse senetleri portföylere konmalı?
- Sabırlı olunması gereken bir dönemdeyiz, Dalgalanmalar olacaktır, Olası düşüşlerde temel verileri güçlü olan hisselere yatırım yapılması gerekli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz