Finansbank'ta yeni süreç mi?

National Bank of Greece (NBG) tarafından satışa çıkartılan Finansbank'la ilgili kulisler bunları konuşuyor.

7.12.2015 14:17:310
Paylaş Tweet Paylaş
Finansbank'ta yeni süreç mi?
Yunan kökenli ana hissedar National Bank of Greece (NBG) tarafından satışa çıkartılan en büyük ve kârlı iştirak Finansbank'la yeni gelişmeler var. Bağlayıcı teklifler henüz verilmedi. Ancak, bankanın değeri, çarpanla ilgili tahminler, talipli bankalara ilişkin ayrıntılara Ekonomist dergisi yer verdi.

Birincisi bankanın değeri için çıkan rakamlar 3,1 ile 3,3 milyar Euro arası. Bankanın özkaynak rakamının 2,8 milyar Euro olduğu tahmin ediliyor. Bazı yatırım bankacıları, talipli kuruluşların iskonto talep ettiklerini belirtmişti. Cuma günü açıklama yalan bir bankacı, "Koşullarda bir değişiklik olmadı ki, rakam yükselsin. Bence iyimser rakamlar. Finansbank hak etmediği için değil, ama piyasa koşulları böyle ve talipli iki kuruluşun eli, satıcıya göre daha güçlü olduğu unutulmamalı" değerlendirmesini yapıyor.

İkincisi, talipli kuruluşlar için Garanti Bankası ve Qatar National Bank (QNB) adları geçiyor. Önceki haberlerde bu iki kuruluşun rekabet ettiği, Finansbank'ın eski patronu ve Fiba Grubu'nun başkanı Hüsnü Özyeğin'in, rakamın büyüklüğü karşısında geri çekildiği aktarılmıştı. Nitekim, edindilen bilgiye göre Özyeğin, HSBC Türkiye ile daha yakından ilgileniyor. Ancak, bu ilginin düzeyine ilişkin ayrıntılı bilgi yok. Bir diğer talipli Yapı Kredi Bankası'nın ise şimdilik adı geçmiyor.

Üçüncüsü ve en önemlisi, Finansbank'ı kim alacak? Daha önceki haberlerde Türk bankacıların MS Katarlı kuruluşa daha fazla şans verdiği aktarışmıştı. Bu durum devam ediyor. Katarlı kuruluşun bu durumun farkında olduğunu belirtelim ve bu durum pazarlık gücünü artırıyor. Hükümetler arasındaki ilişkilerin sıcak olması da Katarlı kuruluşu daha avantajlı kılıyor. Ancak, Yunanlı kuruluşun AB kurumlarına verdiği söze rağmen, satın alınma değeriyle bugünkü çarpanlar arasındaki yüksek farkın da AB'de soruşturma konusu olabileceğine dikkat çekiliyor. Garanti Bankası bir atakla ipi göğüsler mi? Finansbank'ın alınması, Türk yöneticiler ve hissedarların değil, İspanyol BBVA'nın isteği ve ısrarı. Satın almanın da beklenen katkıyı sağlamayacağı düşüncesi de ağır basıyor, diyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz