Finansın hızlısı

Finansman şirketleri, son 5 yılda hem aktif büyüklüklerini hem kullandırdıkları kredi miktarını 3’e katladı...

29.07.2016 16:27:120
Paylaş Tweet Paylaş
Finansın hızlısı
Bankacılıkta kredi kartlarına getirilen taksit sınırlaması geçtiğimiz 2 yılda tüketici finansmanı sektörünün yıldızını parlattı. 12 oyunculu sektör, 2015’i yüzde 34 büyümeyle kapattı. Sektör 2015 sonunda 27,2 milyar TL aktif büyüklüğe ve 23,8 milyar TL kullandırılan kredi hacmine erişti. Sektörün son 5 yıldaki büyüme rakamları çok dikkat çekici… Finansman şirketleri, 2011-2016 yılları arasında aktif büyüklük ve kullandırılan kredi tutarlarını 3’e katladı. Bu dönemde yıllık ortalama büyüme yüzde 35 oldu. Finansal Kurumlar Birliği, sektörün önümüzdeki 5 yıl için büyümesinin yıllık 25- 30 bandında devam edeceğini öngörüyor. Finansman sektörü, kârlılığıyla da öne çıkıyor. 2015 yılında da finansta yıllık yüzde 66 kâr artışı yakalayarak 356 milyon TL artıya geçti. Bu sektörde mikro finansman yapılmaya başlanmasıyla müşteri sayısı da tırmanıyor. Öyle ki bu yılın ilk üç ayında sektörde müşteri sayısı yüzde 64 arttı. Tüm bu olumlu göstergeler, finansman şirketlerinin gelecek hesaplarına yansıyor. Yeni alanlar, yabancı ve yerli oyuncu girişleri olasılığı gibi farklı dinamiklere göre oyuncular, yeni büyüme stratejileri belirliyor.
OTOMOTİVDE KAYIŞ SÜRER
Finansman şirketlerinin yakaladığı bu büyümenin ardında pek çok farklı etken yatıyor. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş’in de değindiği gibi taşıt kredileri artık bankalardan finansman şirketlerine kayıyor. ALJ Finansman Genel Müdürü Nilüfer Günhan, Türkiye’de otomotiv kredilerinin yüzde 51’inin finansman şirketleri tarafından kullandırıldığını açıklıyor. Tırsan Finansman Genel Müdürü Bülent Görer, ağır ticari ile treyler alımlarında bu oranın yüzde 100’e ulaştığını açıklıyor. Zaten sektörde finansman şirketleri ağırlıklı olarak otomotiv finansmanı alanında uzman ve sektör hacminin yüzde 97,8’i gibi ezici bir ağırlığı otomotiv finansmanından geliyor. Peki otomotiv kredilerinde bu kayış nasıl oldu? ALJ Finansman Genel Müdürü Nilüfer Günhan, bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Öncelikle Türkiye otomotiv pazarı, 200 binli adetlerden 1 milyon adetlere çıktı. İkinci ve temel neden finansman şirketleri, taşıt kredilerindeki uzmanlıkları nedeniyle müşteriler ve bayiler tarafından özellikle tercih edilen bir konuma geldi” diyor. Bu trendin finansman şirketleri lehine devam etmesi de bekleniyor. Çünkü Tırsan Genel Müdürü Görer’in açıkladığı gibi özellikle KOBİ segmenti banka kredisi almakta zorlanıyor. Görer, “Otomobil taşınır menkul olduğundan bankalar için teminat vasfı zayıf kalıyor. Bir de finansman şirketinde 1-2 saatte kredi kararı alınabiliyor, hızlı ve esnek çözümler üretilebiliyor” diyor. Nilüfer Günhan da “Otomotiv bayilerini ve iş modellerini çok iyi tanıyan finansman şirketleri, satıcılar ve otomobil almak isteyen gerçek ve tüzel tüketiciler tarafından artan oranlarda tercih edilen kurumlar olmaya devam edecek” sözleriyle aynı fikirde olduğunu aktarıyor.
YENİ ALANLAR AÇILIYOR
Otomotivin yanında kredi kartı taksitlerinin sınırlandığı cep telefonu, altın, mobilya ya da özel eğitim gibi mikro finansman alanlarında sektörün güçlü büyüme beklentisi mevcut. Sektörün lider oyuncularından Koçfinans Genel Müdürü Yeşim Pınar Kitapçı, “Büyüme, daha küçük montanlı ve farklı alanlardaki finansmanlardan gelecek. Burada kolay ve hızlı kredi süreçleriyle finansman şirketlerinin, müşterilerin tercih edeceği güçlü bir seçenek olacağını düşünüyoruz. Sektör hep otomotiv ağırlıklı olacak ama açılım otomotiv dışı ve bireyselden gelecek” diyor. Burada ilk adım, telekom sektörü öncülerinden Turkcell’den geldi bile… Şubat ayında kurulan Turkcell Finansman ile Turkcell abone merkezleri üzerinden cihaz almak isteyenlere 36 aya kadar vadeli tüketici kredisi sunabilecek ve bu merkezler üzerinden ihtiyaç kredisi verebilecek. Finansal Kurumlar Birliği yetkililerin, bu yeni oyuncunun etkisiyle ilgili açıklamaları şöyle: “Turkcell Finansman katılımıyla sektörde yıl sonuna kadar yaklaşık 2 milyar TL ilave büyüme olacağı öngörüyoruz. İlk 3 aylık verileri de bu rakamı doğruluyor. İleride alanımızda mikro finansta büyüme bekliyoruz.” TEB Cetelem Genel Müdürü Didier Engelhard ise “Mevcut tüm gelişmeler sektör için büyümenin önümüzdeki yıllarda da süreceğini gösteriyor ama burada potansiyel yönetmelik değişiklikleri belirleyici olacak” uyarısında bulunuyor. Yeşim Pınar Kitapçı, bu yeni farklı alanların 5 yıl içinde sektör hacminden yüzde 10 pay alabileceğini öngörüyor. Sektörde ileriki yıllarda özel okul ve tatil harcamalarının finansmanının da finansman şirketlerinin portföylerine katılabileceği de beklentiler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz