Fintech heyecanı

Türkiye’nin büyük bankaları da yeni teknolojilerden ve çözümlerden yararlanmak için bu girişimleri ya yakında takip ediyor ya da onlarla iş birliğine gidiyor.

21.12.2017 11:45:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fintech heyecanı

Elçin Cirik

[email protected]

Fintechler, finans dünyasının yeni oyuncuları… Yarattıkları yeni çözümlerle zaman zaman bankaları yarışta nefessiz bırakıyorlar zaman zamansa onların işlerini kolaylaştırıyorlar. Bu alandaki fırsatları gören bankalar ise son yıllarda fintechlerle kazan-kazan ilişkisine dayalı yeni bir iş birliği modeli geliştirdiler. Bu iş birliğini bankaların ağırlıklı olarak dijital bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcıları sürdürüyor. Peki kim bu yöneticiler ve fintechlerle nasıl çalışıyorlar, nasıl hizmetler geliştiriyorlar? Dijital bankacılıkta öncü 7 büyük bankanın fintechlerle birebir çalışan genel müdür yardımcılarını bir araya getirdik. Onlara bankalarını yarına taşıyacak fintech stratejilerini ve önümüzdeki dönemde önem verdikleri alanları sorduk. İşte yanıtlar… 

“1000 FİNTECHLE GÖRÜŞÜYORUZ” 

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, kendilerine has yapılanmalarıyla fintechlerin sektöre dinamizm kattığını söylüyor. “Yeni teknolojilerin bankacılığa entegrasyonunda fintechlerin önemli rol oynadığını düşünüyorum” diyen Erdoğan’ın değerlendirmesi şöyle: “Bu vizyonla fintechlerle çok yakın ilişkiler kuruyoruz. Öyle ki farklı pek çok alanda incelediğimiz ve görüştüğümüz fintech sayısı 1.000’in üzerine çıkmış durumda. Örneğin Yapı Kredi Mobil’e entegre ettiğimiz göz tanıma sistemi teknolojisini, Amerikalı EyeVerify ile hayata geçirdik. Lisanslama aşamasında EyeVerify’ın Türkiye yetkilisi Ölçsan ile çalıştık. 

Yeni fintechlerin ortaya çıkmasını desteklemek amacıyla “code.yapıkredi” programını hayata geçirdik. 7’den 70’e herkese kodlama eğitimleri sunarken girişimcileri de finansal rehberlik alanında destekliyoruz. Ayrıca yazılımcılara finansal teknoloji uygulama programlama arayüzleri (OpenBankingAPI) de sağlıyoruz. Yapay zeka, giyilebilir teknolojiler, biyometri ve nesnelerin internetinin sektöre daha fazla entegre olacağı bir gelecek bizleri bekliyor. Bizim de hedefimiz, mobilin uzaktan kumanda olduğu ve tüm kanalların birbiriyle konuştuğu ekosistemimizi genişletmek. Bu yönde çalışmalarımızı müşterilerimizle buluşturacağız.” 

“SES ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ” 

Fintechlerle doğrudan iş birliği yaparak geliştirdikleri bir ürün ya da hizmetlerinin olmadığını söyleyen Ziraat Teknoloji Genel Müdürü Osman Tanaçan, “Ziraat Finans Grubu’nun teknoloji firması olarak müşterilerimize daha yenilikçi ürünler sunmak ve maliyet avantajı elde etmek için fintechlerdeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz” diyor. Son dönemde özellikle dijital kanalları etkinleştirmeye yönelik çok sayıda proje üzerinde çalıştıklarını da anlatan Tanaçan’ın değerlendirmesi şöyle: “Dijital cüzdan, chatbot ve mobil asistan projelerine başladık. Ayrıca yakın zamanda Call Steering (Sesle Yönlendirme) ve Speech Analytics (Ses Analizi) projelerine başlamayı hedefliyoruz. Fintech girişimleriyle özellikle veri analitiği ve yapay zeka projeleriyle bulut ve blockchain teknolojisi konusunda ortak çalışmalar yürütebiliriz. Avrupa’da getirilen yeni PSD2 regülasyonuyla birlikte bankalar müşteri onayı alarak müşterilerinin hesaplarını üçüncü taraf sağlayıcılara açabilecek. Ancak tabii hesaplarını açacak işletmeler için hesap erişim güvenliği ve dijital kimliğin korunması büyük önem taşıyor. Bu da güvenlik teknolojilerine daha fazla yatırım yapılmasını gerektirecek.” 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.