Garanti'den 3 ayda 1,5 milyar kâr

Garanti Bankası'nın 2017’nin ilk üç ayındaki net kârı 1 milyar 537 milyon TL olarak gerçekleşti.

27.04.2017 11:37:500
Paylaş Tweet Paylaş
Garanti'den 3 ayda 1,5 milyar kâr
Türkiye Garanti Bankası, 31 Mart 2017 tarihli finansal tablolarını açıkladı.

Bankanın konsolide finansal tablolarına göre, 2017’nin ilk üç ayındaki net kârı, 1 milyar 536 milyon 636 bin TL olarak gerçekleşti. Garanti’nin aktif büyüklüğü 328 milyar 691 milyon 782 bin TL’ye ulaşırken, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 269 milyar 255 milyon 793 bin TL’yi aştı. Bankanın özkaynak kârlılığı %18,9, aktif kârlılığı ise %2,1 seviyelerine yükseldi.

Konuyla ilgili bilgi veren Genel Müdür Fuat Erbil;

“2017 yılına temel bankacılık faaliyetleri kaynaklı güçlü bir başlangıç yaptık. Tüketici kredilerinde liderliğimizi sürdürürken, 2017 yılının ilk üç ayında TL işletme kredilerimizi %14 büyüttük. Bugün, Kredi Garanti Fonu kapsamında kullandırdığımız kredi tutarı 10 milyar TL’yi aştı. Güçlü sermayemiz ve çeşitlendirilmiş fonlama kaynaklarımızla ekonomiye destek olmaya devam ediyoruz. Mart ayında gerçekleştirdiğimiz 6 yıl vadeli 500 milyon ABD Doları tutarındaki Eurobond ihracı, dünya piyasalarında çalkantıların yaşandığı bir dönemde Türkiye’ye ve Garanti’ye duyulan güvenin de önemli bir göstergesi. 19 binden fazla çalışanımız ve Türkiye’nin her ilindeki şube ağımızla müşterilerimizin yanındayız. 20 yılı aşkın süredir dijital dönüşümün öncüsü olarak bugün bankacılık hizmetini müşterilerimizin ayağına götürme noktasına ulaştık. İşlemleri şubeye gitmeden hızla yapabilmenin yanı sıra, uzmanlık gerektiren alanlarda doğrudan özel danışmanlık hizmeti almanın ayrıcalığını da yaşatıyoruz. Ödeme sistemleri dünyasında BonusFlaş ile başladığımız dijitalleşme yolculuğuna, KOBİ işyerlerimize özel Garantili İşler web platformuyla devam ediyoruz. Ayrıca tarımda dijitalleşmeye yönelik finansman dönemini de başlattık.” dedi.

Garanti’nin çalışmalarının uluslararası çevrelerden de takdir görmesinin gurur verici olduğunu belirten Erbil; “Projelere sağladığımız finansmanla Global Finance tarafından ‘Türkiye’nin En İyi Yatırım Bankası’ seçildik. Çevresel, sosyal ve yönetişim konusundaki performansımızla FTSE4GOOD Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’ne girmeye hak kazandık. Kadınların iş yaşamında daha aktif yer almasına ve ekonomiye katkıda bulunmasına verdiğimiz destekler ve insan kaynakları uygulamalarımızla “Bloomberg Finansal Hizmetler Cinsiyet Eşitliği Endeksi” ne girmeye hak kazanan Türkiye’den ilk ve tek şirket olduk. Tüm paydaşlarımıza uzun vadeli sürdürülebilir değer katmak için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz