"Hedef orta ölçeğe çıkmak"

Ziraat Katılım Genel Müdürü Osman Arslan, yeni bankanın büyüme planlarını ve bu yolda yapacaklarını Capital’le paylaştı.

23.01.2017 17:07:380
Paylaş Tweet Paylaş
"Hedef orta ölçeğe çıkmak"
Katılım bankacılığının 2023 yılı için sektörde payını yüzde 15’e çıkarma gibi zorlu bir hedefi var. Bu hedef doğrultusunda kamu da ilk yatırımını Ziraat Katılım Bankası’na yaptı. Kuruluşundan bu yana geçen 16 ayda bankanın performansı da gayet iyi gidiyor. Kamu katılım bankası, Eylül sonu verilerine göre 6 milyar 100 milyon TL aktif büyüklüğü ve 6,5 milyar TL kredi toplamına ulaştı. Bu yıl sonunda 7,5 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşma hedefini de sürdürüyor. Ziraat Katılım Genel Müdürü Osman Arslan, büyüme planlarını KOBİ’ler üzerine kuruyor. Bugün kullandırılan fonlar yani kredilerde yüzde 20 payı olan KOBİ bankacılığının payının yüzde 40’a çıkmasını hedefliyor. 2017’de yüzde 80 büyüme planladıklarını açıklayan Arslan, “2023 yılında yaklaşık 250 şubeli orta ölçekli bir banka olmayı hedefliyoruz” diyor. Bunun için de banka, yeni bir sermaye artışı talebinde bulundu. Ziraat Katılım Genel Müdürü Osman Arslan, yeni bankanın büyüme planlarını ve bu yolda yapacaklarını Capital’le paylaştı:
* Bankanız 2015 Mayıs sonunda açıldı. Bankanın ilk yılında performansı nasıl gidiyor?
 Ziraat Katılım olarak 16 ayımızı doldurduk. Katılım bankamız kamunun bu alandaki ilk girişimi oldu. 300 milyon dolar yani o günkü kurla 750 milyon TL’ye yakın bir sermayeyle kurulduk. Bankacılıkta öz kaynağa ilintili büyüme imkanı oluyor. Öz kaynağın 8-10 katına kadar kaldıraç yapılabiliyor. Bizim Eylül sonunda aktif büyüklüğümüz 6 milyar 100 milyon TL’yi geçiyor. Öz kaynağımızın 10 katı kaldıraçla burada 7,5 milyar TL’ye kadar büyüyebiliriz ve yavaş yavaş özkaynağımızın izin verdiği büyüme noktasına yaklaşıyoruz. Nakdi fonlarda 4 milyar TL ve gayri nakdi fonlarda 2,5 milyar TL ile toplam kullandırılan fonlarımız 6,5 milyar TL seviyesinde. Vadesi gelip kapanan tutarları da dikkate aldığımızda bugüne kadar toplamda ekonomiye 8 milyar TL’lik finansman sağladık. Toplanan fonlarımız da 4 milyar TL’yi aşıyor. Fon dışı kaynaklarımız Merkez Bankası’ndan sağlanan fonlar, dış piyasalar ve Körfez katılım bankalarından aldığımız fonlarla toplamda 1,4 milyar TL’yi buluyor. 2016’da 155 milyon dolarlık murabaha sendikasyonu gerçekleştirdik ve ardından 2 kez olmak üzere TL cinsinden 3 aylık 100 milyon TL’lik sukuk ihraçları yaptık.
* Bu büyüklükle bankacılık sektörü içinde kaçıncı sıraya yerleştiniz?
 Katılım bankalarının ilk yarı itibarıyla 120 milyar TL’lik bir aktif büyüklüğü bulunuyor. Katılım bankacılığı tarafında aldığımız yüzde 5 pazar payıyla dördüncü sırada bulunuyoruz. Katılım bankacılığında ilk yarı verilerine göre Kuveyt Türk yüzde 37 pazar payıyla ilk sırada, Türkiye Finans yüzde 34 ve Albaraka Türk yüzde 24 pazar payına sahip. Tabii bu katılım bankalarının geçmişi 30 yıla dayanıyor, güçlü şube ağları var. Aslında bankacılıkta şubelerin sayısı kadar yaşı da önemli. Bir şubenin kâra geçmesi 12 ila 18 ay alıyor, bizim şubelerimizin ise ortalama yaşı 8 ay. Buna rağmen bugün 42 şubeyle hızlı şekilde yüzde 4 paya ulaşmak kanaatimce başarıdır. Konvansiyonel bankacılığı da katarak bakınca 52 banka arasında 30’uncu sırada geliyoruz. Küçük ölçekli bankaların üst sıralarında bulunuyoruz.
* Uzun vadede orta ölçekli bir banka olma hedefiniz var mı? Bu ne zaman gerçekleşir?
 2016 başında yılı 7,5 milyar TL aktif büyüklükle kapatma hedefimiz vardı. Bu hedefi yakalamaya çalışıyoruz. 2015 yılını 2,2 milyar TL büyüklükle kapatmıştık yani bu durumda bu yıl yüzde 300’ü geçen bir büyümemiz olacak. Yıl sonunda tüm bankalar içinde 27-28’inci sırada yer almak istiyoruz. Uzun vadede orta ölçekli bir banka olma hedefimiz var. Büyük ölçekli bir banka olmayı şu an için planlamıyoruz ama orta ölçekli bir bankaya doğru gideceğiz. Tabii bu, sermaye desteğine bağlı. 2023 yılında yaklaşık 250 şubeli orta ölçekli bir banka olmayı hedefliyoruz.
* Bu durumda yeni sermaye isteğiniz olacak, değil mi?
 Sermaye iki şekilde geliyor ya sermayedarlar yeni nakit sermaye enjekte ediyor ve elde edilen kârlar banka bünyesinde tutuluyor ya da sermaye benzeri kredi fonları bulunabiliyor. Kamu tarafında katılım bankacılığını geliştirmede güçlü bir irade görüyoruz. 2025 yılı Strateji Belgesi’nde katılım bankacılığının bankacılık sektöründen yüzde 15 pay alması hedefleniyor. Bu iddialı bir rakam, bunun için yatırım yapmaya devam etmek gerekiyor. Bu da güçlü öz kaynakla mümkün. Ayrıca güçlü insan kaynakları ve yeni ürünler geliştirilmesi gerekiyor. Biz yeni sermaye artışı talebimizi yaptık. Sermayemizi Hazine Müsteşarlığı’ndan alacağız. Miktarı açıklayamıyorum, istediğimizin fazlası da gelebilir. Bütçeye gireceği için önce Maliye Bakanlığı çalışma yapacak ve ardından Meclis kararıyla onaylanacak. 2017 yılı ilk altı ayda sermayeyi alacağımızı tahmin ediyoruz. Bu şekilde büyümemizi devam ettirmek istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz