"Karttaki sınırlama bize fırsat yarattı"

Koçfinans genel müdürü Yeşim Pınar Kitapçı ile yılın ilk yarısındaki gelişmeleri ve fırsat alanlarını konuştuk...

3 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Karttaki sınırlama bize fırsat yarattı
On iki oyunculu finansman şirketleri sektörü, haziran sonu verilerine göre 23 milyar TL aktif büyüklüğe ve 8,7 milyar TL işlem hacmine sahip. Sektör yüzde 97,8 gibi ezici bir ağırlıkla otomotiv finansmanında çalışıyor. Pazarda yüzde 12,9 paya sahip liderlerden Koçfinans’ın genel müdürü Yeşim Pınar Kitapçı, “Türkiye’de taşıt finansmanında toplam işlem hacminin yarısını finansman şirketleri yapar hale geldi. Sektör yıla iyi başlangıç yaptı, geçen yıl sonuna göre büyüme yüzde 13 oldu. Sözleşme adetlerinde de otomotiv sektöründeki hareketliliğe paralel güçlü bir hızlanma var” diyor. Kitapçı, yılın ikinci yarısı için de umutlu. Bu yıl yüzde 20-25 aralığında bir büyüme bekleyen yönetici, “İkinci yarının da geçen yılın ikinci yarısı gibi hareketli olacağı kanısındayım. Temmuz ve Ağustos beklediğimizden iyi geçti. Krediler azalmıyor. Ağustosta da iyi gidiyoruz, belirsizlik çok etkilemedi. Ama artık bu aydan sonra biraz yavaşlama olabilir” şeklinde konuşuyor. Finansman şirketleri sektörünün öncülerinden Koçfinans’ın genel müdürü Yeşim Pınar Kitapçı ile yılın ilk yarısındaki gelişmeleri ve fırsat alanlarını konuştuk:
* Finansman şirketleri sektörü için ilk 6 ay nasıl geçiyor? Yılbaşından bu yana nasıl büyümeler söz konusu oldu?
Türkiye’de finansman şirketleri, daha çok taşıt finansmanı konusunda yoğunlaşıyor. Öyle ki taşıt finansmanı alanında toplam işlem hacminin yarısını finansman şirketleri yapar hale geldi. Taşıt finansmanında hemen hemen tüm bankaların kredi verdiğini düşünürsek bu, bizim sektörümüz için önemli bir başarı. Sektör yıla iyi bir başlangıç yaptı. Sektörün toplam portföy büyümesi, ilk yarıda geçen yıl sonuna göre yüzde 13 oldu. Sözleşme adetlerinde de otomotiv sektöründeki hareketliliğe paralel güçlü bir hızlanma var.
* Aslında finansman şirketleri çok fazla bilinmiyor. Sektörün ana dinamikleri nasıl?
Finansman şirketlerinin ana faaliyet konusu, mevzuatı gereği sadece kredi ve krediye bağlı yan hizmetler oluyor. Bu odaklanma sayesinde tam olarak uzmanlaşmış durumdayız. Verdiğimiz kredi işlemlerinin hepsi, kredilendirilen ürünü ve hizmeti sunan bayilerde daha mağazadan çıkmadan tamamlanıyor. Bu iş modeli sayesinde finansman şirketleri, tek merkezden Türkiye genelindeki yüzlerce satış noktasında faaliyet gösterme imkanına sahip. Sektörümüz yaygın kanının aksine sadece tüketicilerin finansmanını yapan bir sektör değil. Her türlü araç alımları başta olmak üzere ticari işletmelere de finansman sağlıyoruz. Hatta geçen yıldan beri ticari kredilerin ağırlığı artıyor. Ticari kredilerin bugün sektörde payı yüzde 55,2. Bir yıl önce bu rakam yüzde 50’ydi.
* Bu trend devam eder mi?
Evet, bu trendin devam edeceğini ve finansman şirketlerinin ağır ticari araçlar dahil
ticari işletmelerin mal alımlarındaki kredi ihtiyaçlarına güçlenen yaygınlıkta çözümler sunacağını düşünüyorum. Ayrıca günümüzde satın alınan bir ürün ya da hizmetin etrafında gelişen, kullanım konforunu artıran ilave hizmetler, ek ürünler gibi bir ekosistem var. Sigorta, servis/bakım paketleri, uzatılmış garantiler buna örnek… Bunların da ürün alımı sırasında paket halinde küçük aylık ödemelerle krediye eklenmesi mümkün oluyor. Ben bu tip paket finansman çözümlerinin de giderek artan bir trend olacağını düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz