KGF'den işletmelere dev destek

KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli, 1 yıl içinde firmaların 227 milyar 300 milyon liralık kefalet desteği ve 255 milyar liralık kredi kullandığını söyledi.

30.05.2018 12:06:000
Paylaş Tweet Paylaş
KGF'den işletmelere dev destek

Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) 2016 yılı sonunda yenilenerek reel sektörün uygun vade ve maliyetlerle finansman desteğine erişim sağladığını belirten KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli, kredi taleplerinin 24 saatte cevaplandığını söyledi.

250 milyar liralık hazine destekli kredi kefalet tutarının kullandırılmaya başladığını aktaran Gergerli, ilk dönemde 222 milyar liralık krediye karşılık 100 milyar liralık kefalet sağlandığını kaydetti. Hazine ile yapılan ikinci protokol ile 2018 yılı başından itibaren 50 milyar liralık kefalet imkanı sağlandığını ifade eden Gergerli, "İmzalanan protokoller ile kadın ve genç girişimciler ile tarım sektörüne finansman imkanı sağlanıyor. Protokolün en önemli özelliği birçok kesimi kapsaması. Kadın ve genç girişimcilere 1 milyor liralık finansman alanı açıldı ve bunun 370 milyon lirası 2 bin 200 kadın ve genç girişimci tarafından kullanıldı. Tarım için ise 2 milyar liralık bir finansman desteği açıldı ve bugüne kadar 4 bin 400 işletme tarafından bu miktarın yarısı kullanıldı" dedi.

Kullandırılan finansman desteklerinin tahsilatlarında sorun olmadığını da dile getiren Gergerli şunları kaydetti:

"Tahsili gecikmiş alacak oranı normal kredilerde yüzde 2,9'u bulurken, KGF kredilerinde binde 6'da kaldı. Hiçbir ülkede bu kadar başarılı KGF yapısı ve teknolojisi bulunmuyro. Azerbaycan, Özbekistan, Gürcistan, Ürdün ve Tunus gibi birçok ülke Türk modelini inceleyerek, bizden destek istiyor."


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz