"Kredi kartlarında 7 markalı rekabet"

Toplam harcamalar içerisinde kredi kartı kullanımının payı giderek artıyor. 10 yıl önce tüm tüketim harcamalarının sadece yüzde 10’u kredi kartlarıyla yapılırken bugün bu oran 4 kat büyüyerek yüzde 40’a ulaştı

18 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Kredi kartlarında 7 markalı rekabet
2013 sonunda Türkiye’deki kredi kartı sayısı 56,8 milyona, işlem hacmi ise 424 milyon TL’ye ulaştı. 7 çatı markanın kıyasıya rekabet ettiği pazarda, Bonus ve World işlem hacminin yüzde 48,4’ünü yapıyor. Rakamlar, bu iki markanın yıllar itibarıyla gücünü artırdığını gösteriyor.

Regülasyonların sıklaştığı pazarda, önümüzdeki dönemde rekabetin daha da ağırlaşacağı öngörülüyor. Gelecekte rekabetin yönünün ise temassız ödeme seçenekleriyle farklı özellikleri bir arada sunacak hibrid ürünlere yöneleceği tahmin ediliyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Kredi kartları, bireysel müşterilerin bankaya ilk adım attığı alan olduğu için hayati önem taşıyor. “Türkiye’de bireysel bankacılık hizmetlerine açılan kapı kredi kartlarından geçiyor” diyen Ernst&Young Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Müge Öner, birçok müşterinin kredi kartına sahip olduğu bankada, mevduatını tuttuğunu ve temel bankacılık hizmetlerini buradan aldığını belirtiyor.

Akbank Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sindel, “Kredi kartlarının bankalara yeni müşteri kazandırmadaki önemi, önümüzdeki 3-5 yıllık vadede artacak, kredi kartı ve diğer ürünlerin yaratacağı sinerjiyle müşterilere daha fazla katma değer yaratmamız gereken bir dönemde olacağız” diyor.

Bankaların bu eğilimi, artan kredi kartı sayısından da anlaşılıyor. Türkiye’de 2013 sonunda kredi kartı sayısında bir yıl önceye göre yüzde 5 artışla 56,8 milyona ulaşıldı. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre geçtiğimiz yıl kredi kartlarıyla yapılan harcama toplamı da 424 milyar TL’ye yaklaştı.

Toplam harcamalar içerisinde kredi kartı kullanımının payı giderek artıyor. 10 yıl önce tüm tüketim harcamalarının sadece yüzde 10’u kredi kartlarıyla yapılırken bugün bu oran 4 kat büyüyerek yüzde 40’a ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz