Kuruluş misyonumuz tarımın finansmanı

Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız ile Şekerbank’m tarım sektörüne bakış açısını ürün ve hizmetlerini konuştuk.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kuruluş misyonumuz tarımın finansmanı


Bunun nedenleri nasıl açıklanabilir?
Doğal kaynakların verimli kullanımının giderek daha da önem kazandığı günümüz dünyasında, tarım sektörünün tüm değer zinciri ve tarımın finansmanı, her geçen gün daha önemli bir konu haline geliyor. Tarım, hızla değişen ve her geçen gün gelişen üretim teknikleriyle birim alandan tarımsal mekanizasyonun sağladığı avantajları da kullanarak daha fazla verim alabilme çabasında. Bu çaba çerçevesinde tarımın finansman ihtiyacının farkında olan bankalar, tarımı daha çok tanımaya, tarımın finansmanında daha fazla rol almaya devam ediyor.

Yüzde 50 artış öngörüyoruz
GÖZDE BÖLGELER
En çok tarımsal kredi kullandırılan bölgemiz Marmara Bölgesi. Ardından Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri geliyor.

BÜYÜME DEVAM EDECEK
2013 yılında da önceki yıllardaki artış oranımızı aynı şekilde devam ettirmeyi amaçlıyoruz. Tarımsal kredilerde bir önceki yıla göre yüzde 50 seviyelerinde artış öngörüyoruz.

KATKIDA ARTIŞ VAR
Bugün tarım sektörü Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 9’unu, istihdamın da yaklaşık yüzde 24’ünü oluşturuyor. 2012 yılı içerisinde, tarımın hem genel ekonomiye hem de istihdama katkısı artış gösterdi.

20 bin çiftçi bankacılıkla tanıştı
ÇİFTÇİNİN AYAĞINA GİDİYORUZ

2012'de beşincisini gerçekleştirdiğimiz ‘Hasat Kart Anadolu Turu' kapsamında, uzman ekiplerimiz 55 il, 91 ilçe ile bin 271 köyü ziyaret ederek, 40 bine yakın çiftçiye tarım sigortasının önemini anlattık. Bu beş yılda 6 bin 500'e yakın köy ziyaretiyle 195 bin çiftçi ile görüştük. Bu yıl altıncısını gerçekleştirdiğimiz ‘Hasat Kart Anadolu Turu’ için ise şu anda uzman ekiplerimiz sahada. Bu çalışmalarımız sonucunda 20 bin çiftçi, esnaf ve mikro işletme sahibi ilk kez bankacılıkla tanıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz