Misyonumuz tarım sektörünü desteklemek

Yıldız’ın Şekerbank’m tarım bankacılığı alanındaki faaliyetleri ve sektörel gelişmeler ile ilgili değerlendirmeleri...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Misyonumuz tarım sektörünü desteklemek
2011 yılında 600 milyon Tl tarım kredisi veren Şekerbank, misyon olarak tarım kredilerine ayrıca önem veriyor. Bankanın nakit kredileri içinde tarım kredilerinin payının yüzde 7,2 olduğunu söyleyen Şekerbank İşletme ve Tarım BankacılığıMüdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, “Bu alana ticari kaygının ötesinde bakıyoruz” diyor. Şekerbank, kuruluş misyonu tarımın finansmanı olan ve Anadolu’daki binlerce üreticinin küçük birikimleriyle kurulmuş bir banka. Hem müşterileri hem çalıları, hem de şube ağı ile yerele en yakın, ‘Anadolu Bankacılığını gerçek anlamda uygulayan bir profile sahip. Sayılı büyük kredi yerine ihtiyacı olan binlerce kişiye ulaşarak finansman sağlıyor, tabana yaygın bankacılıkla ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. 2011’de tarım kredileri hacmini 387 milyon TL’den 600 milyon TL’ye çıkaran Şekerbank’ın nakti kredileri içinde, tarım kredilerinin payı yüzde 7.2 seviyesinde. Şekerbank işletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, hasat kart ve bu karta eklenen yeniliklere de dikkat çekiyor. Yıldız’ın Şekerbank’m tarım bankacılığı alanındaki faaliyetleri ve sektörel gelişmeler ile ilgili değerlendirmeleri şöyle:

Tarım kredilerinin, toplam kredileriniz içindeki payı nedir? 2010-2011 verileri nedir?
- 201 yılında Şekerbank’m tarım kredilerinin hacmi bir önceki yıl sonuna göre yüzde 54 artış gösterdi. 2010 yılında tarım kredileri hacmimiz 387 milyon TL iken 2011 yıl sonunda 600 milyon TL olarak gerçekleşti. 2011 yıl sonu bilançosuna göre kendi nakit kredi portföyümüz içerisinde tarım kredilerinin payı yüzde 7,2’dir. Bu oran aynı tarih itibariyle özel bankalar toplamı içerisinde yüzde 1,6 seviyesinde. Şekerbank’ın toplam kredi hacminin yarısını esnaf, çiftçi, küçük ve orta boy işletmeler için kullandırılan krediler oluşturuyor. Bu kapsamda, 360 bin küçük işletme ve esnaf, 200 bin çiftçi olmak üzere toplam 560 bin müşterimiz bulunuyor.

SEKTÖRÜN ÖNEMLİ SORUNLARI NELER?
KREDİ GERİ ÖDEMEDE VADE ÖNEMLİ

Banka olarak bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz Hasat Kart Anadolu Turu kapsamında üreticilerin ve çiftçilerin nabzını tutuyoruz, sorunlarını dinliyor ve ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Çiftçilerimiz bizden krediyi zorlanmadan nasıl geri ödeyebilecekleri konusunda destek istiyorlar. Biz de çiftçilerimizin bu beklentisini karşılamak üzere halen piyasada 1 yıl olan zirai kredilerdeki vadeyi 2 yıla çıkardık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz