"Not düştükten sonra kolay değil"

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Özince, bankaların taze sermaye bulmakta zorlandığını söyledi.

27.04.2017 16:14:020
Paylaş Tweet Paylaş
"Not düştükten sonra kolay değil"
Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, bankaların Türkiye'nin kredi notu düştükten sonra taze sermaye bulmakta zorlandığını bildirdi.

Bloomberg HT televizyon kanalında ekonomi ve bankacılık gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Özince, "2016 yılında bankacılık sektörü kapasitesini sonuna kadar kullanarak 2 haneli yani yüzde 15'in üzerinde 15-20 bandında bir büyüme kaydetti. Büyümenin kalitesine de bakarsak kötü olmadığını görüyoruz. Fakat ileride, banka sermayesi ve sermayadarı olarak büyüme yönünde bazı ihtiyaçlar ortaya çıkabilir" ifadelerini kullandı.

"2017'nin ilk aylarında kur artışı yaşadık, ve bu kur artışının döviz kredilerini yükseltmesi mevzubahis oldu, bunun da banka özkaynakları üzerinde olumsuz etkileri de görüldü" diyen Özince şöyle konuştu: "Fakat şuna da katılıyorum, Merkez Bankası ve BDDK'nın da aldığı önlemlerle, piyasayı ve kredi arzını rahatlatıcı bazı düzenlemelerle de kredi arzı güçlü gelişiyor. Bankaların da seçici olması gerekiyor çünkü taze sermaye bulmakta özellikle ülkemizin kredi notu da düşürüldükten sonra çok kolay değil. Bankacılıkta da sağlıklı büyüme hikayesine ihtiyaç var, bunun da ben konvansiyonel kaynaklarla olamayacağını düşünüyorum"

KGF ve KOSGEB kredilerinden dolayı bankaların likidite sıkıntısına girdikleri yönündeki görüşleri değerlendiren Ersin Özince, "Kredi Garanti Fonu ve KOSGEB'in kefaleti bir akım yarattı, çok ciddi bir dinamik yarattı. Likidite konusu anlık bir konudur hemen hallolur, yani ben bu konuyu çok olumlu bir gelişme olarak görüyorum, tebrik ediyorum ve hem KGF'nin hem de KOSGEB'in daha da gelişmesini ümit ediyorum" diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz