Panama belgeleri tartışılıyor

28 Alman bankasının Panama hukuk firması Mossack Fonseca’nın hizmetinden faydalandığı öne sürüldü.

5.04.2016 16:52:240
Paylaş Tweet Paylaş
Panama belgeleri tartışılıyor
Panama belgelerinde, en az 28 Alman bankasının adının geçtiği iddia edildi.

Panama belgelerini yayımlayan Alman Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesinin haberinde, aralarında Deutsche Bank’ın da bulunduğu 28 Alman bankasının Panama'daki hukuk firması Mossack Fonseca’nın hizmetlerinden faydalandığı öne sürüldü.

Bu bankaların bin 200'den fazla paravan şirket kurduğu aktarılan haberde, Deutsche Bank'ın tek başına 2007 yılına kadar 400'den fazla offshore şirket kurduğu ve 50’sinin hala aktif olduğu belirtildi.

Söz konusu haberde, Deutsche Bank'ın yanı sıra Commerzbank, Dresdner Bank ve BayernLB bankalarının da şirketin hizmetlerinden faydalandığı ancak adı geçen bankaların son dönemde iş modellerini değiştirdiği yönünde açıklamalar yaptığı kaydedildi.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Mossack Fonseca'nın 40 yılı aşkın süredir tuttuğu 11,5 milyon belgeye ulaşmış, 80 farklı ülkedeki basın kuruluşlarıyla paylaşmıştı.

Alman Süddeutsche Zeitung ve İngiliz The Guardian gazeteleri gibi basın kuruluşları tarafından yayımlanan belgelerde, aralarında 12 devlet başkanı ve 143 politikacının da bulunduğu çok sayıda kişinin, offshore şirketleri üzerinden vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerde bulunduğu iddia ediliyor.

Şimdiye kadarki en büyük belge sızıntısı kabul edilen olaya "Panama Papers (Panama belgeleri)" adı verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz