Şaşırtan KGF

KGF kredilerinin tek olumsuz yönü, mevduat faizleri üzerinde yarattığı baskı… Ayrıca uzun vadede batık kredi riski de var...

8.09.2017 12:14:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan KGF

Elçin Cirik

ecirik@capital.com.tr

20 günde sistem rahatladı. Geleneksel yöntemlerle devam etmiş olsaydık bugün binlerce, onbinlerce şirket sıkıntıyla karşılaşacaktı. Ama Türkiye genelinde hiçbir firma kapısına kilit asmadı. Biz ‘rantabl, üretim yapan firmalara destek vereceğiz’ dedik ve hakikaten bu kurullara uyduk.” Aslında bu sözleriyle Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) reel ekonomide yarattığı etkiyi en çarpıcı haliyle ortaya koyuyor. Aynı şekilde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de bu kredi genişlemesinin 2017’de ekonomik büyümeyi yüzde 1 oranında artıracağını düşünüyor. Gerçekten KGF, bu yıl bankacılık sisteminde tüm hesapları değiştirdi. Uygulamanın başladığı ilk 2 ayda, yani 15 Mayıs’ta 241 binden fazla şirket, KGF destekli toplam 165 milyar TL kredi kullandı. Burada ulaşılan hız da dikkat çekici… Nisan sonu ile Mayıs ortası rakamları karşılaştırıldığında, sadece 15 günde 7 bin 640 şirkete 3 milyar TL’den fazla kredi verildiği görülüyor. KGF kredileri, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın belirttiği gibi “Bankacılıkta son 5 yılın en iyi ilk 4 ayının geçmesine” neden oldu. 

EN DENGELİ DESTEK

Bu kadar yüksek kredi girişinin tabii ki ekonomiyi hızla canlandırması bekleniyor. Ama burada soru, kullandırılan bu KGF kredilerinin ne kadarının yeni kredi şeklinde ve ne kadarının mevcut kredilerin kapatılmasına ayrıldığında yatıyor. KGF’nin 30 Nisan verilerine göre mevcut durumda sağlanan kefaletlerin yüzde 62’si,yeni kredilere ayrılıyor. Bankaların verdikleri oranlar da bu rakamı destekliyor. ABank Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mete Hakan Güner, kullanım amaçlarına yönelik yaptıkları çalışma sonucu kredilerin yüzde 90’ının yeni ve ilave kredi kullandırmaları olduğunu aktarıyor. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, KGF destekli kullandırdıkları 15 milyar TL kredinin yüzde 78’inin yeni kredilerden oluştuğunu söylüyor. Ama burada önemli detay var: Orta ölçekli bir bankanın yönetim kurulu başkanı, kredilerin ne kadarının gerçekten yatırıma ve üretime yönlendirileceğinin, ne kadarının KOBİ’ler tarafından gelecek kaygısıyla ‘lazım olur’ mantığıyla alındığının anlaşılmasının zor olduğuna vurgu yapıyor. Yine de Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya gibi pek çok bankacı, KGF’nin olumlu bir sürpriz olduğunu ve ekonomiyi canlandırmak için başvurulacak yöntemler arasında en dengeli destek yolu olduğunu düşünüyor. Zaten ilk çeyrekte desteğin etkisiyle bankacılık sektörü toplam kredilerinin yüzde 5 büyüme kaydettiği görülüyor. Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “KOBİ’lere kullandırılan TL nakit kredilere bakarsak ilk çeyrekte yüzde 7,8 büyüme var” diyor.

YÜZDE 90’I KOBİ’LERE 

KGF’nin nisan sonu açıkladığı verilere göre toplam kullandırılan kredilerin hacimsel olarak yüzde 29’u mikro işletmelere, yüzde 37’si küçük işletmelere ve yüzde 24’ü de orta ölçekli işletmelere gitti. Yani KOBİ’ler, KGF kredilerinin yüzde 90’ını kullanan segment oldu. Kredilerin kalan yüzde 10’luk bölümü ise ticari ve kurumsal daha büyük şirketlere verildi. Tabii bu oran, her bankanın stratejisine göre farklılık gösterdi. Örneğin ING Bank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Yılmaz, KGF kapsamında sağladıkları kaynağın yüzde 75’ini KOBİ’lere kullandırıldıklarını açıklıyor. Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, kendi bankalarında bu oranın yüzde 90 olduğunu söylüyor. Sektörel olarak bakıldığında en büyük payı yüzde 44,6 ile ticaret ve hizmet alanı, ardından yüzde 29 ile imalat sanayi alıyor. Segment ve sektör ayırmaksızın ihracat yapan şirketlerin KGF destekli kredilerden aldığı pay da yüzde 10’u buluyor. KGF kredilerinde ortalama kredi büyüklüğünün 500-600 bin TL olduğunu söyleyen Cemal Onaran, “Küçük işletmelerde bu rakam 300 bin TL’lere iniyor. Buradan KGF’nin amaçlandığı gibi finansmana ulaşmayı tabana yaygın şekilde kolaylaştırdığını söyleyebiliriz” diyor. Bu noktada KGF kredilerinde 250 milyar TL olarak belirlenen kredi limitine ne zaman erişileceği de tartışılıyor. Bankacılık danışmanı Tunç Akyurt, “Yılın son çeyreğinde bu hedefe ulaşılacağını tahmin ediyorum” diyor. EY Türkiye Finansal Hizmetler Lideri Selim Elhadef, burada neredeyse yüzde 150 sınırına gelen TL kredi/TL mevduat oranına dikkat çekiyor ve “Yeteri kadar TL kaynak yaratmadan sektörün kredi hacmini büyütmesi pek olanaklı değil. Bu, KGF kredilerinin cazibesini bir miktar sınırlayabilir” yorumunda bulunuyor. Tabii Hüseyin Özkaya gibi bazı bankacılar ise bu yıl KGF kredilerinde 180-200 milyar TL’lik kısmın kullandırılacağını, kalan ikinci partinin 2018 yılında kullanıma açılacağını öngörüyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz