Sektörün üzerinde artış hedefliyoruz

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sektörün üzerinde artış hedefliyoruz


Türk bankacılık sektöründe tarım kredilerinin aldığı pay artıyor. Bunun nedenleri nasıl açıklanabilir?
Tarımsal üretim, nüfusun gıda maddeleri gereksinimini karşılaması, tarıma dayalı sanayinin hammadde kaynağını oluşturması, önemli bir kesime istihdam olanağı sağlaması, dışa bağımlılığı azaltması gibi çok belirgin faydalar sağlıyor. Bunların yanı sıra ülke ekonomisi ve ihracat içindeki artan payı, devlet destekleri gibi nedenlerle artan stratejik rolüyle de öne çıkıyor. Küresel ısınma, nüfus artışı, gelişen yeni ekonomiler ve buna paralel olarak ekonomik gücü ve tüketim talebi artan bireyler, tarım sektörünü önümüzdeki yıllarda daha da önemli hale getirecek.

Çiftçiye ne sağlıyoruz?
ÇÖZÜMLER

Üreticilere, ürünlerinin hasat dönemleriyle uyumlu geri ödeme seçenekleri, uygun vade ve faiz oranları sağlayarak çok çeşitli alanlarda finansman çözümleri ve bankacılık hizmetleri sunuyoruz.
ÇEŞİTLİLİK
Tarımsal işletmeler kredisi, traktör kredisi, sözleşmeli üretim kredisi, TMO makbuz senedine dayalı kredi, hayvancılık işletme ve yatırım kredileri, seracılık işletme ve yatırım kredileri ile tarımsal arazi kredisi ve imece Kart gibi kredi ürünlerimiz var. Bunlara ilave olarak, Tarımsal Ürün Kart ve TARSİM sigortaları gibi sektörün nakit ve risk yönetimine ilişkin ürünlerle de piyasada yer alıyoruz.
KAMPANYA
İş Bankası olarak tarıma yönelik ürünlerimizle çeşitli kampanyalar düzenliyoruz. Bunun yanı sıra mevsime göre farklı ürünlerin üretiminin finansmanı amacıyla yöresel kampanyalar da gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, Avrupa Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından onaylanan projelere finansman sağlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz