"Tenis Kortunda Büyük Rekabet"

Fortis’ten Faik Açıkalın, Bank Europa’dan Cüneyt Genç, Tekfenbank’tan Mehmet Erten ve Bank Pozitif’ten Hasan Akçakayalıoğlu… Bu dört bankacı, iş ortamındaki büyük rekabeti, hafta sonu ve tatil günl...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Tenis Kortunda Büyük Rekabet

Fortis’ten Faik Açıkalın, Bank Europa’dan Cüneyt Genç, Tekfenbank’tan Mehmet Erten ve Bank Pozitif’ten Hasan Akçakayalıoğlu… Bu dört bankacı, iş ortamındaki büyük rekabeti, hafta sonu ve tatil günleri başka bir boyuta taşıyorlar. Kemer Country’nin tenis kortu, bu dört bankacının iddialı maçlarına tanık oluyor. Dört bankacı da, “Tenis hem rekabetçi hem de dinlendiren bir spor. Herkese öneririz” diyorlar

Fortis, Bankeuropa, Tekfenbank ve Bank Pozitif… Bu dört banka, farklı büyüklük ve segmentlerde faaliyet gösterseler bile, büyük bir yarışın yaşandığı bankacılıkta sürekli rekabet içindeler… Kurumsal müşterilerden bireylere, özel bankacılıktan KOBİ’lere her bankanın birbiriyle farklı bir yarışı var.

Bu dört bankanın üst düzey yöneticileri, iş dünyasındaki bu büyük rekabeti özel yaşamlarına, hafta sonlarına da taşıyorlar. Fortis Bank Genel Müdürü Faik Açıkalın, Bank Europa Genel Müdürü Cüneyt Genç, Tefken Bank Genel Müdürü Mehmet Erten ve Bank Pozitif Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akçakayalıoğlu, sektördeki yarışı, hafta sonu ve tatil günlerinde tenis kortuna da taşıyorlar. Bu dört bankacı her fırsatta, yaşadıkları Kemer Country başta olmak üzere çeşitli mekanlarda tenis kortunda karşı karşıya geliyorlar.

Capital, bu dört genç bankacının tenis kortundaki mücadelesine tanıklık etti,onların görüşlerini maç öncesinde aldı. Dördü de “rekabetçi bir spor” olduğu için tenisi tercih ettiklerini belirtip, şu görüşlere dikkat çekiyorlar:

“BANKACILAR BÜYÜK RAKİP”
Bank Europa Genel Müdürü Cüneyt Genç, “18 yaşından bu yana tenis oynuyorum” diye konuşuyor. “Başladığımda lise son sınıfta okuyordum. O zamandan bugüne kadar fırsat buldukça tenis oynadım, hala da oynuyorum” diye devam eden Genç, şunları anlatıyor:

2000 yılında Kemer Country’e taşınmamızdan itibaren, tenise burada devam etmeye başladım. Şimdi her hafta sonu tenis oynayabiliyorum. Şu anda Kemer Golf & Country Club Tenis Komitesi Başkanı’yım. Bir yandan sporcu olarak tenise devam ederken, bir yandan da Kemer’de tenisin gelişmesi için katkıda bulunmaya çalışıyorum. Komite olarak tenisin geliştirilmesi ve kulübün üye sayısının artırılması için çeşitli aktiviteler düzenliyoruz.

Tenis benim için hem bir spor, hem de bir sosyalleşme aracı. Özellikle bizim gibi yoğun çalışan kişiler açısından spor bir deşarj aracı. Haftanın stresini atma şansı diyebilirim. Ben sadece hafta sonları oynayabiliyorum. Çok yoğun bir şekilde çalıştığımız için hafta içinde oynamaya fırsat bulamıyorum. Ama cumartesi-pazar günleri 3-4 saat oynuyorum. Deşarj oluyorum ve rekabetçi bir şekilde oynadığımdan oyundan da çok zevk alıyorum.

Bankacılar arası büyük rekabet
Aslında burada birlikte tenis oynadığımız bankacıların hepsi birbirleri için büyük rakipler. Bankalardaki rekabetçi ortamın yanı sıra, teniste de rakipler birbirlerine. Kimi daha yaşlı, kimisi daha genç olan arkadaşlarımız var ama hep beraber oynuyoruz.

Ben biraz daha rekabetçi olduğum için tabi daha iyi oynayan arkadaşlarla oynamayı tercih ediyorum. Ama tabi ara sıra bizden daha az iyi olan arkadaşlarla da oynayıp onları da motive etmemiz gerekiyor. Gelişmekte olan kişiler için bu bir avantajdır. Zaman buldukça her ikisini de yapmaya çalışıyorum.”
 
“TENİS ZİHNİ DİNLENDİRİYOR”
Fortis Bank Genel Müdürü Faik Açıkalın, tenis oynamaya üniversite yıllarında başlamış. Ancak, bir takım sakatlıklar nedeniyle uzun süre ara verdiği tenise, 4 yıl öne yeniden başlamış. “Şimdi haftada 2 gün, bazen 3 gün düzenli olarak tenis oynamaya çalışıyorum. Hafta içi de vakit ayırmaya çalışıyorum ve fırsat bulduğumda Enka’da oynuyorum” diye konuşan Açıkalın, şöyle devam ediyor:

“Hafta sonu Kemer Country’de bankacı arkadaşlarla tenis oynuyoruz. Hafta sonları olabildiğince erken kalkıp oynamaya çalışıyorum. Çünkü, oğlum 7 yaşında, kızım 19 aylık. Mümkün olduğu kadar onlara ayıracağım vakitten çalmamaya çalışıyorum. Ben oyunu bitirip eve döndüğümde onlar yeni kalkmış oluyor, beraber kahvaltı etme şansını yakalıyorum.

“Tenis zihni dinlendiriyor”
Tenis aslında çok önemli bir spor. Çok da talepkar. Bütün sporlar gibi, gereken önemi vermezseniz, antreman yapmazsanız, çok rahatlıkla kaybedebileceğiniz bir spor.

Tenis benim için biraz da sosyalleşme, performans, kendini dinleyebilme fırsatı. Çok dinlendirici bir spor. Özellikle zihni dinlendiriyor. Topa konsantre olduğunuz zaman diğer konsantrasyonlarınız kayboluyor.

Ben tenisi rekabetçi oynamaya çalışıyorum. Tabi bu biraz antreman, biraz da yetenekle ilgili. Bunlar elverdiği ölçüde rekabetçi olmaya çalışıyorum. Tenis, sizin iyi olmanızın yanında, hata yapanın kaybettiği bir oyun. Yani her zaman iyi oynayan kazanmıyor. Genellikle daha az hata yapan kazanıyor. Dolayısıyla iş hatasız oynayıp oynayamadığınıza gelip dayanıyor.

Bankacı dostlarımla birlikte oynamak çok güzel. Sektördeki yoğun rekabet nedeniyle birbirimizi tanıyoruz zaten. Hatta birçoğumuz sektörden önce de arkadaştık. Örneğin, Hasan’la ben üniversiteden tanışıyoruz. Ama hafta sonu tenis oynarken iş konuşmayız hiçbir zaman.”

HER YAŞTA OYNANABİLİR
Bankpozitif Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Akçakayalıoğlu, “Çocukluğumdan beri tenis oynuyorum. Neredeyse 30 yıl oldu” diye anlatıyor. Ancak, bu 30 yılın tamamı tenisle geçmemiş. Bazı yıllar tenise hiç zaman ayıramamış. Kemir Country’e taşındıktan sonra da düzenli tenis hayatı başlamış. “Yaklaşık 4 yıldır burada oturuyorum ve düzenli olarak tenis oynuyorum. Çok yoğun çalıştığımız için hafta içinde pek vakit bulamıyorum, genellikle hafta sonları oynamayı tercih ediyorum” diey konuşan Akçakayalıoğlu şunları anlatıyor:

“Tenis, arkadaşlarımız ve tanıdıklarımızla beraber olmanın bir ifadesi tabi. Ama benim için öncelikle spor anlamına geliyor. Aslında başka sporlar da yapıyorum, golf oynuyorum örneğin. Tenise son zamanlarda daha çok ağırlık verdim. 10 yaşındaki kızım da tenis oynuyor, kulübe birlikte geliyoruz.

“Kazanmak için oynuyoruz”
Tenis oynamadan önce beli bir hazırlık yaparım. En son 1.5 saat önce yemek yerim ki sahada daha rahat hareket edebileyim. Turnuvalara katıldığımız zaman tabi ki kazanmak için oynuyoruz ama benim için spor amacı daha öndedir.

Tenis eskiye oranla çok daha fazla yaygınlaştı. Benim tenise başladığım yıllarda çok az kulüp ve tenis kortu vardı. Örneğin, Ankara’da o yıllarda sadece iki kulüp vardı. Şimdi Ankara’nın her tarafında var tenis kortu var. İstanbul da öyle. Önceden 3-4 kulüp vardı, şimdi çok yaygınlaşmış durumda. Tenis çok güzel bir spor, her yaştan insan oynayabiliyor. 4-5 yaşında başlayıp hayatınızın sonuna kadar tenis oynayabiliyorsunuz. Yaşla ilgisi yok, tenisin güzelliği burada. 70 yaşın üzerinde olmasına rağmen hala tenis oynayan insanlar var.

Biz hafta sonları genellikle bankacılarla birlikte oynuyoruz. Grubumuzda yer alan Cüneyt Bey ve ODTÜ’den arkadaşım olan Faik Bey’le de sık sık tenis oynuyoruz.”

“KEMERLİ BANKACILAR ÇOK İDDİALI”
Tekfenbank Genel Müdürü Mehmet Erten, “Ben son 5 yıldır tenis oynuyorum” diye anlatıyor tenis macerasını… “Bankacı arkadaşlarım arasında çocukluğundan beri tenis oynamayan bir tek ben varım. Daha önce golf oynuyordum, bir kaza geçirdikten sonra bıraktım” sözleriyle devam ediyor. Mehmet Erten, tenis tutkusu için şu bilgileri veriyor:

“Hafta içi genelde koşarım yada yürüyüş yaparım. Hafta sonları da tenis oynarım. Cumartesi 7.30’da, pazar öğle saatlerinde tenis oynuyorum. Önce biraz hocayla oynuyorum, sonra da ter atmak için arkadaşlarla maç yapıyorum.

Ben aslında raketli oyunları severim. Daha önce uzun zaman squash oynadım. Tenise çok geç başladım diyebilirim. O zaman 49 yaşındaydım. Zaten teniste yaş sınırı yok. Ne kadar oynayabileceğinize bağlı. Benim iddialı bir turnuva oyuncusu olmaya niyetim olmadığı için her yaşta oynayabileceğimi düşünüyorum. Boş vakitlerimi sporla değerlendiriyorum. Daha doğrusu değerlendirebileceğim bir zaman bulursam buraya gelip spor yapmayı tercih ediyorum.

“Bankacılar çok iddialı”
Bizim bankacılar grubu, iddialı bankacılar ve tenisçilerden oluşuyor. Benim bir iddiam yok. Onların maçları çok renkli geçiyor. Turnuvalarda başa güreşiyorlar. Özellikle Hasan Bey turnuvalarda bir numaradır. Kulüp sıralamasında çok iddialılar. Kendileri bahsetmeseler de onların maçları hem zevkli hem de seyretmesi hoş maçlar oluyor.

Kemer Country’de bankacı bol tabi ama iyi bankacı ve tenisçiler burada. Spor yaparken konuşacak halimiz kalmıyor tabi ama sohbetlerimiz de spor üzerinedir. Bankalar yada işle ilgili pek konuşmayız. Maçtan sonra bazen yan salondaki wellness salonuna giderim. Buharda biraz daha ter atıp gider eve yatar, dinlenirim.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz