Türk bankalarına iyi haber

Visa Europe’un Visa Inc. tarafından satın alınması nedeniyle Türk bankaları 2 milyar TL gelir elde edebilir.

5.01.2016 15:55:240
Paylaş Tweet Paylaş
Türk bankalarına iyi haber
TEB Yatırım'ın hesaplamasına göre, Visa Europe’un Visa Inc. tarafından satın alınması nedeniyle Türk bankaları 2 milyar TL gelir elde edebilir.

TEB Yatırım konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: "Visa Inc. ve Visa Europe 2015 Kasım ayında Visa Inc.’ın Visa Europe’u devralması konusunda anlaşmıştı. Buna göre 16,5 mlr EUR’lik (11,5 mlr EUR nakit ve 5 mlr EUR değerinde imtiyazlı hisse) satın almanın toplam bedeli, birleşme işleminden sonraki dördüncü yılın sonunda ödenecek 4,7 mlr EUR ile birlikte 21,2 mlr EUR olacak.

Anlaşmaya göre üye bankalar gelirin bir kısmını nakit ve hisse olarak 2016’da kart sayısı ve hacmi gibi kriterlere göre alırken bir kısmını da satınalma işlemini takip eden 16 çeyrek boyunca gösterecekleri performansa bağlı olarak bu sürenin sonunda alacaklar. Bu satınalmanın 2016 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması planlanmakla birlikte üye bankaların bedeli ne zaman alacakları henüz belirsiz.

İlk hesaplamalarımıza göre Türk bankaları bu işlemden dolayı yaklaşık 2 mlr TL alabilirler. 2016’da bu miktarın 1,1 mlr TL’sini nakit olarak, 483 mln TL’sini ise hisse olarak alabilirler. Kalan 454 mln TL’lik kısmı ise 16 çeyrek boyunca gelir hedeflerine ulaşmalarına bağlı olarak yaklaşık olarak 2020 yılının üçüncü çeyreğinde alabilirler. Bu satınalmanın Türk bankalarının özkaynaklarını %0,6 olumlu etkileyeceğini tahmin ediyoruz. En olumlu etkilenmesini beklediğimiz banka YKBNK, en az olumlu etkilemesini beklediklerimiz ise kamu bankalarıdır."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz