'Türkiye için sabırsızlanıyoruz'

QNB Grup CEO’su Ali Ahmed Al-Kuwari " Türkiye'nin ekonomik geleceğine katkı sağlamayı dört gözle bekliyoruz" dedi.

23.12.2015 13:49:180
Paylaş Tweet Paylaş
'Türkiye için sabırsızlanıyoruz'
Yılın son büyük satış haberi Finansbank’tan geldi. Yunanlı NBG sermaye darboğazından kurtulmak için hedeflediği gibi Finansbank’ı Katarlı QNB’ye 2.75 milyar Euro’ya sattı. Hürriyet'teki habere göre NBG, Avrupalı otoritelere karşı ‘sorumluluk için sattım’ açıklamasını yaparken, Katarlı QNB’den ‘Türkiye için sabırsızlanıyoruz’ mesajı geldi.

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG), sermaye sıkıntısını atlatmak için başlattığı Finansbank’ın satış sürecini, hedeflediği gibi yılbaşından önce tamamladı. Yunanlı NBG, Finansbank’ın yüzde 99.81 hissesinin Katarlı QNB’ye (Qatar National Bank) 2.75 milyar Euro’ya (2.94 milyar dolar) satılması için anlaşma sağladıklarını açıkladı. Böylece 1987 yılında Fiba Holding Başkanı Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan banka henüz 30 yılı doldurmadan 3. kez el değiştirmiş oldu.

QNB 3.5 MİLYAR ÖDEYECEK

Anlaşmaya NBG’nin Finansbank’a kredi olarak verdiği 910 milyon dolar da dahil edildi. NBG yaptığı açıklamada, QNB’nin kendilerine Finansbank’ın içindeki 910 milyon dolarlık kredi dahil 3.5 milyar Euro ödeyeceğini duyurdu. Böylece Finansbank’ın piyasa değerinin 2.75 milyar Euro olarak belirlendiği bu anlaşmayla NBG sermayesini 3.5 milyar Euro artırmış olacak. NBG resmi onayların alınmasını takiben satışın tamamlanmasıyla birlikte sermaye yeterliliğinin de yüzde 19.6’ya çıkacağını açıkladı.

1964 yılında Kurulan QNB’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını H.E. Ali Shareef Al-Emadi yürütüyor. Katar’ın en büyük finansal kuruluşlarından QNB’nin yönetim kurulunda Katar Emiri El Thani’ni ailesinden çok sayıda isim yer alıyor. 2017’ye kadar Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük bankalarından biri olmayı hedefleyen ve bu kapsamda inorganik büyüme fırsatlarını da bir süredir değerlendiren QNB’den yapılan açıklamada satın alma bedelinin tamamının QNB tarafından karşılanacağının belirtildi. Finansbank’ın gerektikçe sermayesinin artırılacağının da belirtildiği açıklamada QNB Grup CEO’su Ali Ahmed Al-Kuwari şunları söyledi: “Bu satın alma QNB’nin 2017’de bölgenin en büyük bankalarından biri olma stratejisi için önemli bir kilometre taşıdır. Finansbank son derece itibarlı bir finansal kurum olarak Türkiye’de oldukça etkileyici bir geçmişe sahip. Finansbank’ın çalışanları ve yönetimi ile tanışmak için sabırsızlanıyoruz. Aynı şekilde Türkiye’nin ekonomik geleceğine katkı sağlamak ve uluslararası pazarlardaki aktivitelerine daha fazla katkı yapmayı da dört gözle bekliyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz