"Üç alanda büyüyeceğiz"

TSKB Genel Müdürü Suat İnce ile yeni dönem stratejilerini ve sektörü konuştuk...

21.12.2017 12:03:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Üç alanda büyüyeceğiz"

Elçin Cirik

ecirik@capital.com.tr

Türkiye’nin özel sermayeli ilk kalkınma ve yatırım bankası Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), büyüme için fırsat gördüğü alanlara yöneliyor. Bankanın genel müdürü Suat İnce, üç alana, yani danışmanlık, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığına ağırlık vermeyi planladıklarını açıklıyor. “Geleceğe Bakış Programı ile bu 3 alanda büyüme isteğimiz var” diyen İnce, mühendislik, ekonomik araştırmalar ve mali danışmanlık konularında bankanın kredi verdiği müşterilerle daha yakından çalışmak istiyor. Yönetici danışmanlık, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığının toplam gelirler içinde bugünkü payını artırmak istediklerini aktarıyor. 10 yıllık bir süreçte bu alanların gelirler içinde payının yüzde 10’ları aşması hedefleniyor. TSKB bu yıl 2,6 milyar dolar kredi kullandırmayı planlıyor. Bugüne kadar verilen kredilerin büyük ağırlığı da yüzde 34 ile yenilenebilir enerji projelerine ayrılıyor. Banka 2017 itibarıyla kadın istihdamıyla iş sağlığı ve güvenliği konularında da kredi kullandırıyor. İnce, “Önümüzdeki dönemde Endüstri 4.0’a dönük Ar-Ge harcamalarına destek vereceğiz. Sağlık, eğitim ve gıda yatırımlarında da daha önde yer alacağız” diyor. TSKB Genel Müdürü Suat İnce ile yeni dönem stratejilerini ve sektörü konuştuk: 

  •  Nisan 2016’da göreve geldiniz. Bu sürede bankada ne gibi değişimler yaşandı? 

 Kariyerimin 28 yılını İş Bankası’nda geçirdim. Bu sürede ticari ve kurumsal alanında kredi tahsis, şube müdürlüğü, pazarlama alanlarında görev yaptım. Bu göreve gelince bankanın insan kalitesinden çok etkilendim. Bankanın bu eğitim kalitesini, güçlü yetenekleri kullanmak ve yeni neslin ilerideki ihtiyaçlarına, isteklerine hazır olmak adına başka neler yapabiliriz diye düşündük. Son yıllarda TSKB, güçlü bilançolar açıklıyor, iyi performans gösteriyor. Ama gerçek potansiyelimizi kullanmamız için mevcut işlerimizin çok üzerinde işler yapmalıyız noktasına geldik. Bu anlayış da bizi “Geleceğe Bakış Programı”na götürdü. Bu programla tüm süreçlerimiz, iş yapma biçimimiz gibi her noktada 10-20 yıl sonrasına nasıl hazırlanıyoruz sorusunu sorduk. Mevcut durumumuzu detaylı olarak analiz ettik, gelişime açık yönlerimizi saptayarak atılması gereken adımları belirledik ve iki yıla yayılan bir eylem planı oluşturduk. Bu iş için ayrı bir bölüm kurduk. Ayrıca dışarıdan bir akıl olması açısından danışmanlık şirketi Oliver Wyman ile çalıştık. Bu çalışmayla 76 kalemlik bir iş listesi çıkardık ve bu yıl ocak ayı sonunda bu kalemleri hayata geçirmeye başladık. Bugüne kadar organizasyon yapısı, müşteri yönetimi, fon temini ve yönetimi, kredi süreçlerimizde iyileştirmeler, iç müşteri memnuniyeti ve performans yönetimi alanlarındaki iyileştirmeleri hayata geçirdik. 

  •  Geleceğe Bakış Programı ile banka için farklı iş alanları yaratılıyor mu?

 Ana işimiz dışında hangi kaslarımız kuvvetli diye düşünüyoruz. Kalkınma bankacılığını iyi yapıyoruz. Kalkınma bankacılığı, Türkiye’nin olmazsa olmaz bir ihtiyacı, çünkü uygun kaynak yapısıyla mevcut kredi yapısını uygun hale getiriyor. Bugün bankacılıkta çok kısa vadeye sıkışmış mevduat yapısıyla çok uzun vadeli krediler finanse ediliyor. Bu da bizim sektörümüzün başarısı fakat bu durumun sürdürülebilirliği de göz önünde bulundurulmalı. Geleceğe Bakış ile kendimize 3 büyüme kalemi belirledik: Danışmanlık, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı alanlarında büyüme isteğimiz var. Ana faaliyetlerimiz olan kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığının yanında danışmanlıkta da kendimizi daha fazla geliştirmeye karar verdik. 

  • Nasıl bir stratejiniz olacak?

 Danışmanlık olarak üç ana konuda yoğunlaşıyoruz: Mühendislik, ekonomik araştırmalar ve mali danışmanlık. Bu konularda firmaara, sektörlere daha fazla danışmanlık vermek istiyoruz. Çok iyi çalışan ve deneyimli bir mühendislik ekibimiz var. Ekonomik araştırmalar bölümümüzü geliştirdik, ileriye dönük olarak bu ekiple daha çok iş yaratacağız. Güçlü bir mali analiz takımımız var. Bu takımla da firmalara finansal danışmanlık yapmak istiyoruz. Benim ileride bir hayalim var; Türkiye’de bir çivi çakacak her kurum, önce TSKB’ye sorsun istiyorum. Danışmanlık, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı alanlarından yan gelir bekliyoruz. 

  •  Hedef oran ne? 

 Orta vadede, 10 yıllık bir süreçte danışmanlık, kurumsal finansman ve yatırım bankacılığının gelirler içinde payının yüzde 10’ları aşmasını hedefliyoruz. TSKB, geçmişte pek çok özelleştirmede ve halka arzda yer aldı. Bu alanda sektörde çok ciddi bir fiyat rekabeti bulunuyor. Burada direnmeye çalışıyoruz, iş kalitemizle rekabet ediyoruz. Kurumsal finansmanda daha çok iş almayı da hedefliyoruz. Yatırım kredilerinde ve proje kredilerinde birlikte çalıştığımız müşterilerimize, diğer alanlarda da hizmet sunmak istiyoruz. 

  •  Bankanın bu yıl performansı nasıl gidiyor? Yıl sonunu nasıl bitireceksiniz? 

 Bu yıl bütçelediğimizin üzerinde bir performans gösteriyoruz. Bu yılın ilk yarısında aktif büyüklüğümüz yüzde 7,5 artışla 25,8 milyon TL’ye ve nakdi kredilerimiz de yüzde 13 büyümeyle 19,6 milyon TL’ye ulaştı. Net dönem kârımız da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artışla 291,3 milyon TL oldu. En önemli nokta, sorunlu alacak oranı. Banka olarak sorunlu alacak oranımız binde 3 ile sektörün çok altında. Özsermaye kârlılığımız ise yıllık olarak yüzde 19,1. İlk yarıda imzaladığımız kredi sözleşme tutarı 1,6 milyar doları buldu. Bu yılın sonuna kadar toplam plasmanımızın 2,6 milyar doları bulacağını tahmin ediyorum. Bu yıl sektörün kurdan arındırılmış kredi büyümesi yüzde 15 iken biz bunun üzerinde büyüyeceğiz. Aktif büyüklüğümüzün yıl sonunda 29 milyar TL’ye ulaşacağını öngörüyoruz. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz