Yeni eğilim

Bu yıl ve 2016’da volatilite, kur hareketleri nedeniyle bankalar fonlama maliyetlerine daha çok kafa yoracağa benziyor..

11.02.2016 16:17:540
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni eğilim
Bankacılık, kabuk değiştiriyor. Aslında danışman ve duayen eski bankacı Burhan Karaçam’ın da altını çizdiği gibi bankaları hızla değişime zorlayan en önemli unsur, yüzde 11’e kadar inen özsermaye kârlılıkları… Regülasyonlarla başlayan değişim süreci, bu yıl hem ülke içinde yaşanan siyasi belirsizlik ortamı hem yurtdışındaki volatil pazarlar nedeniyle ivme kazanıyor. Bireysel bankacılıktaki küçülme, bankaların sadece kurumsal segmente ve KOBİ’lere yönelmesine neden olmuyor, tüm müşteriye dokundukları ağlar da yeniden şekilleniyor. Biz de Türkiye’nin öncü bankalarını yöneten isimlerle ve bankacılık alanında danışmanlık yapan yöneticilerle sektörü yönlendiren 9 yeni eğilimi konuştuk.
1HAZİNE GERİ DÖNÜYOR
“2001 sonrası T.C. Hazinesi’nin borçlanma ihtiyacı ve reel faizler zamana yayılarak geriledi. Buna bağlı menkul kıymet portföylerinin bilançolardaki ağırlığının azalması, özkaynaklarla orantısız şekilde taşınan döviz pozisyonlarının küçültülmesi, Hazine departmanlarını daha az konuşulur hale getirdi.” Bu yorum, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş’a ait. Ancak yeni dönemde volatilite nedeniyle Hazine yeniden “gözde” departman haline geliyor. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, aynı trende dikkat çekiyor: “Son zamanlarda piyasalardaki hareketlilik hazineyi ön plana çıkarıyor. Bu dönemlerde hazinelerin gerek tahvil ve portföy yönetimindeki yetkinliği gerekse aktif pasif yönetimi kapsamındaki desteği olası sorunları minimize ederek yolumuza devam etmemize yardımcı oluyor.” Bankacılar, dünyada da görülen bu trendin devam edeceğini öngörüyor. Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik, “Son dönemde FED’in faizleri artıracağı beklentisiyle para piyasalarındaki oynaklıkların artmış olması, hazine bölümlerini bankalar için yeniden önemli hale getirdi. Global piyasalardaki dalgalanmalar, bütün gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalara yansıdığı için bu bölümün önemi artacak” diyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, burada farklı bir bakış açısıyla günümüzde hazine bankacılığında ana gelir kalemlerinin müşterilerle yapılan işlemlerden oluştuğuna dikkat çekiyor ve “Bu yeni yapının geçmişten en önemli farkı, artık hazine biriminin bankanın bütün işkollarıyla entegre çalışması” diyor. 
2 ŞUBE KAPANIŞLARI HIZLANIYOR 
Bu yıl sektörde şube sayıları hızla azalmaya başladı. Duayen bankacı Burhan Karaçam, bu değişimin nedenini “Bankacılık küçülme sürecine girdi, reel kârlılığın düşmesi ve risklerin artmasıyla şube açma iştahı kayboldu. Mevcut şubelerin kapatılması dönemine girildi” şeklinde açıklıyor. ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay’a göre artan maliyetlere karşılık kâr marjlarında yaşanan daralma sektörün dağıtım ağı özelinde optimizasyona gitmesini zorunlu hale getiriyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin rakamlarına göre Eylül ayı itibariyle, son 9 ayda özel sermayeli bankalar 100 şube kapattı. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bu trendi şöyle yorumluyor: “Orta Vadeli Program’da büyüme beklentisinin yüzde 4’ten 3’e çekildiğini görüyoruz. Türkiye ekonomisindeki gelişmeler elbette bankaların da bu doğrultuda pozisyon alması anlamına geliyor. 2017’den itibaren, sektörde şube sayısının ekonomik duruma ve bankacılık hizmetlerinden yararlanabilir nüfusun artış hızına göre yeniden şekilleneceği ve stratejilerin ihtiyaçlara göre revize edileceği bekleniyor. Biz müşterilerimize doğru lokasyonda kaliteli hizmet verebilmek için analizler sonucunda ihtiyaçları belirleyerek şube açılış, kapanış ve yer değişikliği planlaması yapıyoruz.” Peppers&Rogers Group Türkiye Genel Müdürü Selim Uçer, bu trendin yayılmasını kuvvetle muhtemel buluyor. Uçer, banka şubelerinin satış yapan bir yapıdan operasyon merkezlerine dönüşeceğini ve beyaz yaka nüfusunun fazla olduğu büyük şehirlerde azalmaya devam edeceğini belirtiyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, “2016’da da şube ağı optimizasyonlarının devam edeceğini tahmin ediyoruz” diyor. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, büyük şehirlerde geniş şube ağına sahip bankaların kârlılıklarının olumsuz etkilendiğine dikkat çekerek, 2016’da şubeleşmenin daha çok düşük maliyetli bölgelerde olacağını öngörüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz