Yeni endeksler fırsat yaratacak

Ekonomist Dergisi ve Gündüz Capital işbirliği ile 2008 yılında oluşturulan Ekonomist Endeksleri'ne yenileri ekleniyor.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni endeksler fırsat yaratacak


Dünya piyasaları, 2008'in son çeyreğinde patlak veren g)bal krizle birlikte ciddi bir sarsıntı geçirdi. Borsalarda sert düşüşler yaşanırken emtia fiyatlarında ciddi dalgalanmalar oldu. Sonrasında ise piyasa göstergeleri daha yakından izlenmeye başladı. Piyasaları yakından izlemenin en önemli araçlarından biri ise endeksler. 2008 yılından bu yana Ekonomist Dergisi ve Gündüz Capital işbirliği ile yayınlanmakta olan Ekonomist Endeksleri, her geçen yıl değişen yatırımcı ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çeşitleniyor ve sayıca artıyor. Bu endeksler arasında, Capital En Beğenilen Şirketler listesi dikkate alınarak hesaplanan Capital 20 Endeksi de var. Ekonomist Endeksleri, yurtiçi piyasalarına değişik bakış açıları getirmekle birlikte yurtdışı piyasaları da yatırımcılara tanıtmayı hedefliyor. Değişen gelişen piyasa şartları ile birlikte Ekonomist Endeksleri'nde son olarak 9 farklı endeks daha geliştirildi.

NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?
Yeni endekslerin değişen piyasa şartlarına bağlı olarak çeşitlenen yatırımcı ihtiyaçlarına cevap vermek amacı ile kurulduğunu söyleyen Gündüz Capital Genel Müdürü Onur Gündüz, "2008 küresel krizi ve sonrasında gelen Merkez Bankası müdahaleleri ile yatırım uzayı değişti, yatırım araçları çeşitlendi" diyor. Eskiden birçok yatırımcının haberinin bile olmadığı emtialar, günümüzün gözde yatırım araçları haline geldi. Altın, 2010 yılında hisse senedini de geçerek en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Özellikle altına dayalı B tipi fonlar, yatırımcıların ilgi alanı haline geldi. Örneğin buğday iki yıl önce takip edilmezken bugün yatırımcıların portföylerinde buğdaya rastlamak hiç şaşırtıcı değil. değişimleri gosteriyor Bu gibi örneklerin yatırım dünyasının nasıl değiştiğinin birer örneği olduğunu söyleyen Onur Gündüz, endekslerin ilk görevinin de bu gibi değişimleri yatırımcılara göstermesi olduğunu ifade ediyor.
"Bizim amacımız, çok çeşitli endeksler sunarak yatırımcıların bu gibi değişimleri fark etmesi ve bunlardan kâr fırsatları yaratabilmesi" diyen Gündüz, ayrıca Türk yatırımcılarını dünyada yatırım yapılabilir her türlü enstrüman ile TL bazında endeksler yaratmak suretiyle tanıştırmak istediklerini anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz