"Yeni girişe yasak bölge"

Son dönemde birbiri ardına sektöre katılan bu bankalar ve değişen sermayedarlar, rekabeti de giderek kızıştırıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni girişe yasak bölge

Bankacılıkta belli alanlarda köşeler kapılmış durumda. Öyle ki bireysel kredi kartında ilk 5 banka, pazardaki hacmin yüzde 78’ini elinde tutuyor. Burada paylar, büyükler arasında el değiştiriyor. Aynı şekilde mevduatta da çok kemikleşmiş bir yapı mevcut. İlk 5 banka, son 5 yıldır sıralamayı bile değiştirmeksizin, toplam mevduatın yüzde 62’sini elinde tutuyor. Konut kredilerinde de ilk 8 bankanın son 5 yılda aldığı pay yüzde 83’ten yüzde 84’e çıkmış bulunuyor.Bankacılık sektöründe sadece geçen yıl 3 büyük satın alma gerçekleşti ve 2 bankaya da yeni lisans verildi. Son dönemde birbiri ardına sektöre katılan bu bankalar ve değişen sermayedarlar, rekabeti de giderek kızıştırıyor. Özellikle birinci ligde yer alan 7 banka, pazar paylarını kaptırmamak için zorlu bir yarış içinde.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Tabii bu büyük bankaların 750-1.500 arasındaki geniş şube ağıyla müşteriye daha yakın çalışması ve uzun yıllara dayanan marka bilinilirlikleri, yeni bankaların bazı alanlarda pay almasını zor hale getiriyor. Ak Yatırım bankacılık analisti Hakan Aygün, “Bankacılıkta bazı alanlarda pazar payı almak artık çok güç, kemikleşmiş bir yapı var” diyor. EY Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Müge Öner de Aygün ile aynı fikirde: “Özellikle bireysel bankacılık alanında rekabet daha zorlayıcı olabiliyor. Bunun başlıca nedeni ise altyapı gereksinimleri ve tesis edilmiş müşteri ilişkileri” diye konuşuyor.

NELERDE SIKIŞIYORLAR?
HSBC Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan, özellikle konut kredisi ve mevduatta rekabetin daha da zorlaştığını, bu alanların sıkıştığını düşünüyor. “Konut kredisi uzun vadeli olması nedeniyle bankaların müşterilerle ilişkilerini derinleştirmelerine fırsat veren bir ürün” diyen Turan, bu fırsatı iyi değerlendirmek isteyen bankaların aşırı rekabetçi fiyatlamaya gidebildiklerinin altını çiziyor. Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu da bu fikri paylaşıyor ve “Konut kredisi pazarında düşük kâr marjlarıyla çalışılması sebebiyle rekabette öne çıkmak son 5 yılda giderek zorlaştı” diyor. Rakamlara baktığımızda da konut kredilerinde ilk sırada bulunan 8 bankanın 2008 sonunda payı yüzde 83’tü. 2012 sonunda yine aynı bankalar pazarın yine 84’üne hakim. Yalnız burada banka stratejileri nedeniyle Ziraat Bankası ve Finansbank’ın kan kaybettiği görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz