Özelleştirmeye Rağmen Çok Hızlı Büyüyoruz

Başak Emeklilik, BES’in önemli şirketlerinden biri… 2004 yılı sonunda Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarıldı. Çok sayıda inceleme, görüşme ve bürokratik işleme rağmen şirket yoluna devam ...

1.01.2006 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Başak Emeklilik, BES’in önemli şirketlerinden biri… 2004 yılı sonunda Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarıldı. Çok sayıda inceleme, görüşme ve bürokratik işleme rağmen şirket yoluna devam etti. Genel müdür Tevfik Cansız, “Yatırıma yönlendirilen fon büyüklüğünde sektör ortalama yüzde 255 büyürken, şirketimiz yüzde 603 artışa ulaştı. BES katkı payı tutarında da sektör ortalama yüzde 208 , biz ise yüzde 554 büyüdük” diye konuşuyor.

Ziraat Bankası’nın iştiraki olarak kurulan 1997 yılında Başak Hayat Sigorta, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) devreye girmesiyle birlikte ismini değiştirdi ve 2003 yılında Başak Emeklilik haline dönüştü. 6 Eylül 2004 tarihinde özelleştirme kapsamına alınan Başak Emeklilik’e başlangıçta 11 aday talip olmuştu. Ön incelemenin ardından beş aday çekildi ve kalan altı aday geçen yılın ayında şirkette detaylı incelemeye başladı. Başak Emeklilik’in satışının bu ayın ikinci yarısında tamamlanması ve sahibinin belli olması bekleniyor.

TBIH Financial Services Group, Liberty Mutual Insurance Company, Groupama International, Anadolu Sigorta, Ak Sigorta ve Axa Oyak’ın talip olduğu Başak Emeklilik’in Genel Müdürü Tevfik Cansız, “İhaleye girecek 3 yabancı 3 yerli grubun her biri birer sigorta devi durumunda. Bu nedenle şirketimizin özelleştirilme sonrası mevcut değerlerini sürdürme yanında daha bir çok artı değer kazanacağından kuşku duymuyorum.” şeklinde konuşuyor.

Satıştan sonra BES müşterilerini etkileyecek her hangi bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Cansız, ihale süreci ve 2006 hedefleri ile ilgili olarak Capital’in sorularını yanıtladı:

Bireysel Emeklilik 2005 yılını nasıl geçirdi ? Sektörün rakamları nereden nereye geldi?
Bireysel Emeklilik Sistemi, 2 yıllık bir süreç içinde 1 Milyar YTL civarında fona ve 700 bin civarında sözleşme sayısına ulaştı. Biz bunu beklenenin üzerinde olumlu bir gelişme olarak görüyoruz.

Başak Emeklilik olarak 2005 yılında biz de çok iyi bir performans gösterdik. Gerek katkı payı artış oranımız, gerekse fonlarımızın büyüme oranı sektör ortalamasının kat be kat üzerinde gerçekleşti. 2005 yılını 41.5 Milyon YTL’lik fonla kapatmayı hedeflemiştik. Oysa daha Aralık başında yatırıma yönlendirilen fon büyüklüğümüz 52 YTL’ye ulaştı.

BES'in yaygınlığı kurulduğu günden bu yana nasıl artış gösterdi ?
Bireysel Emeklilik Sistemi geçtiğimiz 2 yılda beklenenin üzerinde büyüme gerçekleştirmiş durumda. Bu hızlı gelişim trendi sonucunda EGM 2004 yılı değerlendirme raporunda 2005 yılı için öngörülen 703 milyon YTL’lik sektörel fon büyüklüğü hedefi yıl sonuna hayli zaman kala aşıldı. 5 Aralık 2005 itibariyle de 982 milyon YTL’ye ulaştı. Bu bağlamda sektörün hızlı büyüdüğünü söyleyebiliriz.

Peki uzun vadede ne kadarlık bir müşteri portföyü öngörüyorsunuz?
Sektör olarak 10 yıl içinde 4 milyon katılımcıya ulaşılabileceğimizi tahmin ediyorum.

Siz şirket olarak agresif misiniz?
2006 yılında pazarlama açısından tüm eksikliklerimizi gidererek satış odaklı bir strateji izleyeceğiz. Bu nedenle oldukça agresif sayılabilecek bir satış bütçesi yaptık. Amacımız, üretimde daha üst sıralara tırmanmak ve 3 Milyar YTL tutarına ulaşacağını tahmin ettiğimiz emeklilik fonlarından iyi bir pay kapmak.

Başak Emeklilik olarak bu yıl özelleştirme kapsamına alındınız. Bu çalışma şartlarınızı nasıl etkiledi?
Geçen yılın sonuna doğru bir strateji değişikliği yaptık. Ziraat Bankası’nın 13 bölge başkanlığında bireysel emeklilik aracıları istihdam ettik. Aracılarımız, bankanın yöneticileri ve çalışanları ile çok iyi iletişim kurdu.

Banka müşterilerine bireysel emeklilik planları sunuldu ve hizmet bütünlüğü yaratıldı. Ziraat Bankası’nın da bizimle aynı hedefe odaklandığını söyleyebiliriz. Bu gerçekten herkesin kendini büyük bir ailenin parçası olarak görmesi ile ilgili.

Özelleştirme kapsamına alındıktan sonra performansınız nasıl değişti?
Şirketimizin şu andaki satış grafiğinden çok memnunuz. Zamanla çok daha iyiye gidecek. Bu yıl için belirlediğimiz hedefleri aştık. Şu anda sektörün ortalama sözleşme artış hızından da, ortalama fon büyüme hızından da daha hızlı bir büyüme trendine girdik..

EGM verilerine göre, yatırıma yönlendirilen fon büyüklüğünde sektör ortalama yüzde 255 büyürken, şirketimiz yüzde 603 büyüdü. BES katkı payı tutarında da sektör ortalama yüzde 208 , biz ise yüzde 554 büyüdük.

Özelleştirme süreci sizi pek etkilememiş anlaşılan…
2006 yılında Ziraat Bankası’nın Kayseri, Eskişehir ve Kocaeli bölge başkanlıklarında da benzer ekipler oluşturmak suretiyle büyüme hızımızı sürdürmeyi planladık. Özetle diyebiliriz ki, özelleştirme süreci şirketimize herhangi olumsuz bir etki yaratmadı. Biz, var gücümüzle başarıya doğru ilerlemeyi sürdürüyoruz.

Size talip olan firmalar belli. Satıştan sonra nasıl bir değişim öngörüyorsunuz?
İhaleye girecek 3 yabancı, 3 yerli grubun her biri birer sigorta devi durumunda. Bu nedenle şirketimizin özelleştirilme sonrası mevcut değerlerini sürdürme yanında daha birçok artı değer kazanacağından kuşku duymuyorum.

Özelleştirme için teklif alan ve Başak Emeklilik'i inceleyen şirketler ile nasıl bir çalışma izlediniz? Prosedür nasıl işledi?
İlk olarak Özelleştirme İdaresi tarafından seçilen bir danışman firma şirketimizin bir tanıtım kitapçığını ve bir kısım broşürler hazırladı. İhale süresinin resmen açıklanmasından sonra 11 firma Özelleştirme İdaresi’nden şartname aldı ve kendilerine sunulan tanıtım kitapçığı ile broşürleri inceledi. Arkasından bu firmalar Özelleştirme İdaresi aracılığı ile şirketimize yüzlerce soru tevdi etti ve biz bu soruları tek tek cevapladık.

Ardından Bilgi Odası süreci mi başladı?
Nihayetinde adaylardan 5’i çekildi ve kalan 6’sı ihale için öngörülen teminatı yatırarak ihale onayı için Hazine Müsteşarlığı’na başvurdu. Her biri onay aldıktan sonra kendilerine Bilgi Odası görüşmeleri başlamadan önce sormak istedikleri başka sorular varsa istendi. Bu soruların da cevaplanmasından sonra bir takvim dahilinde bilgi odası görüşmeleri başladı. Şirket merkezinde oluşturulan bilgi odasındaki belgeler her bir aday tarafından 3 gün boyunca sırasıyla incelendi. Mevcut 6 aday için de bu işlemler 23 Aralık tarihinde bitti. İhalenin Kurban Bayramı’ndan sonra gerçekleştirilmesi bekleniyor.

 “STOPAJ BES’E YARAYACAK”

-2006 yılı BES için nasıl geçecek?
2006 yılından itibaren diğer yatırım araçlarına göre emeklilik sistemi için çok önemli bir avantaj ortaya çıkıyor. Bilindiği gibi, ihraç edilen her türlü yatırım aracına yüzde 15 oranında stopaj uygulaması getiriliyor. Emeklilik yatırım fonlarının bu stopajdan muaf tutulması, sistemin daha hızlı gelişmesi için çok önemli bir fırsat yaratacaktır.

-Fon büyüklüğünde hedef nedir?
Dediğim gibi, bu durum kişilerin sisteme sadece emeklilik endişesi ile değil, uzun vadeli ve çok cazip bir yatırım aracı olduğu için de girmelerine neden olacak. 2006 yılında sektör olarak talep ettiğimiz bir kısım mevzuat düzenlemelerinin de gerçekleşerek gelişmenin önünün daha da açılacağına inanıyorum.

Bütün bu olumlu gelişmelerin sonucu olarak emeklilik yatırım fonlarının sistem daha 3. yılını tamamlarken 3 Milyar YTL’ye ulaşabileceğini düşünüyorum.

“BİZE YÜZLERCE SORU SORDULAR”

TANITIM SÜRECİ İlk olarak Özelleştirme İdaresi tarafından seçilen bir danışman firma şirketimizin bir tanıtım kitapçığını ve bir kısım broşürler hazırladı. İhale süresinin resmen açıklanmasından sonra 11 firma Özelleştirme İdaresi’nden şartname aldı ve kendilerine sunulan tanıtım kitapçığı ile broşürleri inceledi.

YÜZLERCE SORU Arkasından bu firmalar Özelleştirme İdaresi aracılığı ile şirketimize yüzlerce soru tevdi etti ve biz bu soruları tek tek cevapladık.

Nihayetinde adaylardan 5’i çekildi ve kalan 6’sı ihale için öngörülen teminatı yatırarak ihale onayı için Hazine Müsteşarlığı’na başvurdu.

BİLGİ ODASI SÜRECİ Her biri onay aldıktan sonra kendilerine Bilgi Odası görüşmeleri başlamadan önce sormak istedikleri başka sorular varsa istendi. Bu soruların da cevaplanmasından sonra bir takvim dahillinde bilgi odası görüşmeleri başladı.

HER ADAYA 3 GÜN Şirket merkezinde oluşturulan bilgi odasındaki belgeler her bir aday tarafından 3 gün boyunca sırasıyla incelendi. Mevcut 6 aday için de bu işlemler 23 Aralık tarihinde bitti. İhalenin Kurban Bayramı’ndan sonra gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Selçuk YİĞİT
[email protected]


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.