Yeni yarışı

Finansın her alanında yeni müşteri kazanma yarışı sürüyor...

17.03.2017 16:13:200
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yarışı
Elçin Cirik
ecirik@capital.com.tr

Finansın her alanında yeni müşteri kazanma yarışı sürüyor. Otomatik katılımın itici gücüyle BES’te bu yıl rekor sayıda müşteri kazanılacağı düşünülüyor. Leasing ve faktoringde çift haneli bir artış beklentisi var. Ancak 2016 yılında yeni müşteri sayısında rekor kıran finansman şirketleri ile sigorta sektöründe artış beklenmiyor.

Finansın her alanında, ciro ve kâr artırmanın yanında yeni müşteri çekme sınavı yaşanıyor. Örneğin bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısını hak edişlerle birlikte 2016, katılımcıların çıkışlarının hızlandığı bir yıl oldu. Nitekim 2013 sonu her yıl 1 milyon yeni katılımcı almaya alışan BES, 2016’da 500 bini aşan yeni katılımcı sayısıyla hız kesti. Aynı şekilde piyasadaki ödeme sorunlarının büyümesiyle faktoring sektöründe oyuncular, yeni müşteri bulmada çekimser davrandı. Mevcut müşteri portföyleri gözden geçirildi. Sigorta ve leasing şirketleriyse bu açıdan daha şanslıydı, tek haneli büyüme yakaladılar. 2017’de ise her sektör, yenilikler nedeniyle farklı bir gelişime gebe… BES’te otomatik katılım sayesinde katılımcı sayısında yüzde 100’e yakın sıçrama bekleniyor. Leasingde yüzde 10 seviyesindeki istikrarlı müşteri artışı sürecek. 2016’yı yüzde 300 müşteri büyümesi rekoruyla kapatan finansman şirketlerinde ise sular biraz durulacak gibi görünüyor.

SİGORTADA YENİ DURUM
Hayat dışı sigortacılık için 2016, enteresan bir yıldı. Sektör, zorunlu trafik sigortalarındaki fiyat artışıyla ilk 9 ayda yüzde 34 büyüdü. Müşteri sayısında da benzer bir trend izleniyor. Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nin eylül sonunda yayınladığı rapora göre sektörde toplam 40 milyon poliçe düzenlendi. Willis Towers Watson Türkiye Direktörü Evrim Köksal Arkut, bu rakamın yıllık yüzde 4 artışa denk geldiğini aktarıyor. Sistema Genel Müdürü Tolga Moral’ın değindiği gibi 2016’ya başlarken sektörde müşteri bazında yükseliş beklenmiyordu. Hedef ise poliçe adedinin korunmasıydı. Ancak gelinen noktada yüzde 4’lük büyüme, yüzde 17 ile genel zararlar sigortası ve yüzde 10 ile trafik sigortası branşlarından geliyor. Kasko branşında ise yüzde 10’a varan düşüş görüldü. Zurich Sigorta Genel Müdürü Yılmaz Yıldız, 2016 sonunda sigortalı sayısının yüzde 5 artışla kapanacağını öngörüyor. Yıldız, bu yıl kendi şirketlerinin müşteri sayısını yüzde 40 artırdıklarını da aktarıyor. Sektörde oyuncuların müşteri sayılarında güçlü planları mevcut. Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu, 2016’da 300 bin olan sigortalı sayısını 5 yıl sonra 1 milyona çıkarmayı hedefliyor. Allianz Sigorta CEO’su Aylin Somersan Coqui de özellikle tamamlayıcı sağlık branşının itici gücüyle 2016’yı müşteri sayısını en az yüzde 10 büyüterek 6 milyonu aşkın sigortalıyla kapatmayı planlıyor. Peki 2017’de bu trend sürecek mi? Bu konuda çok olumlu bir tablo yok. Evrim Köksal Arkut, “Sıfır araç fiyatlarında ciddi artışlarla yeni araç satışlarında azalma bekleniyor. Ayrıca piyasalardaki ekonomik daralma sigortalı adetlerini ve büyümeyi yavaşlatabilir” diyor. Tolga Moral ise ancak sektörün 2017’nin ikinci yarısında iyi performans gösterirse müşteri kaybı olmadan yılı kapatmasının mümkün olacağı görüşünde. Moral, “1 milyona yakın yeni müşteri kazanımı, bir o kadar da kayıp bekliyoruz” diyor.

BES’TE OTOMATİK RÜZGARI
2016 Aralık ayı başı verilerine göre bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısı 6,6 milyona yaklaştı. Katılımcı sayısının yıllık olarak 530 bini aşan artışla yüzde 9 büyüdüğü görülüyor. Sektörün yöneticileri 2016 sonunda bu rakamın 6,7 milyona ulaşacağını öngörüyor. 2016’da sisteme yeni girenlerin yüzde 86’sı bireysel müşterilerden oluşuyor. Ancak BES, katılımcı sayısında asıl ivmeyi 2017’de otomatik katılımla yakalayacak gibi… Anadolu Hayat Genel Müdürü Uğur Erkan, “Otomatik katılımla 2017’de yaklaşık 6 milyon kişinin sisteme katılmasını ve sistemdeki katılımcı sayısının 2017 sonunda 10-11 milyon olmasını bekliyoruz” diyor. Willis Towers Watson Türkiye Direktörü Köksal Arkut, 7 milyon kişinin BES’e katılmasını bekliyor ve “2017 içinde otomatik katılımla 6,2 milyon ve otomatik katılım dışında 500 bin yeni katılımcının sisteme dahil olacağına öngörüyoruz” diyor. Sistema Genel Müdürü Tolga Moral, önemli bir uyarı yaparak, çalışan sayısı 100’ün altındaki KOBİ’lerin bu yıl otomatik katılım kapsamında olmayacağını belirtiyor ve otomatik katılımla girenlerin 1 yıl içinde yüzde 80’inin sistemde kalmayacağını da öngörüyor. 2016’da yeni katılımcı sayısını yüzde 12 artıran Garanti Emeklilik’de 2017’de 1 milyondan fazla yeni katılımcıyı otomatik BES ile tanıştırmayı hedefliyor. Şirket mevcut bireysel emeklilik sistemindeki satışlarının da bu rakamın yüzde 20’si, yani 200 bin seviyelerinde olacağını tahmin ediyor. Anadolu Hayat Emeklilik 1,2 milyon katılımcıya ulaşmayı hedefliyor. Uğur Erkan, otomatik katılımın yanında, Türkiye’de 23 milyonu bulan 18 yaş altında nüfusun sisteme dahil olabilmesine izin verilmesiyle bu segmentten de yeni girişler olacağının altını çiziyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz