Anadolu planları

Faktoring sektörü, Anadolu’da yeni açılım peşinde. Açılım ise Anadolu’daki KOBİ’ler aracılığıyla yapılacak. İşte bu nedenle şirketler, hem teşkilatları hem bağlı oldukları bankaların şubeleriyle Anadolu’da tabana yayılıyor.

15.08.2014 15:46:190
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu planları
Yeni şube açılacak yerler arasında ise özellikle Adana, Antalya, Bursa, Denizli, Gaziantep, Kayseri gibi sanayinin öne çıktığı kentler yer alıyor. Karadeniz de şirketlerin radarındaki bölgeler arasında yer alıyor. Faktoring sektörü son 6 yıldır hızlı bir büyüme trendi gösteriyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Sektörün işlem hacmi, 2008 yılı sonunda 37 milyar TL iken 2013 sonunda 93 milyar TL’yi geçti. 2008 yılında 5,4 milyar TL olan toplam faktoıing alacakları, yıllık ortalama yüzde 29,9 büyüyerek 2013 yılında 20,2 milyar TL seviyesine ulaştı. Geçen yıl faktoring sektörünün ağırlıklı olarak KOBİ segmentinde olan müşterilerine yarattığı finansman ise 20,2 milyar TL’yi buldu.

Giderek güçlenen sektörde asıl ivme büyük kurumsal firmaların sektöre girmesiyle 2010 yılında yakalandı. Ciroda bir önceki yıla göre yüzde 100 oranında artış yaşandı ve işlem hacmi 75 milyar TL seviyesine ulaştı. Ardından 2012 yılı sonunda uzun zamandır beklenen yasal altyapıya kavuşulması da sektörün gelişimini olumlu etkiledi. Bunun meyvelerini de sektör, 2013’te işlem hacminde yüzde 20 büyüyerek gösterdi.

Bu yıl sektör, ilk iki ayı daha sakin geçirdi. Ancak mart ayından itibaren hacimlerde hareketlenme görülmeye başlandı. Finansal Kurumlar Birliği, sektörün 2014 yılında en az yüzde 15 büyüyerek 110-115 milyar TL işlem hacmine kavuşacağını öngörüyor.

77 oyuncusu bulunan sektörde, bu büyüme temposunda rekabetin koşulları da değişiyor. Gelişmiş ülkelerde faktoring sektörü, milli gelirden yaklaşık yüzde 10-12’si arasında pay alıyor. Türkiye’de ise bu oran hala yüzde 5-6’lar seviyesinde.

Bu payın Türkiye’nin büyümesine paralel yükselmesi bekleniyor. Bu büyümeyi yakalamak için sektörün ana müşteri kitlesini genişletmesi gerekiyor. Burada da KOBİ’ler kritik rol oynuyor. Pek çok faktoring şirketinin, özellikle Anadolu’da yayılma planı hazır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz