Bölgenin oyun kurucusu Türkiye olabilir

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar ile global faktoring sektörünü, Türkiye’nin bu tablodaki yerini ve geleceği konuştuk.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bölgenin oyun kurucusu Türkiye olabilir
Dünyada faktoring sektörünün yıllık büyüme ortalaması, son 22 yılda yüzde 13. 2009 krizinden sonra 4 yılda dünyada ortalama büyüme yüzde 20’nin üstüne çıkıyor. Çünkü tüm dünya artık riskin önemini anladı. Artık şirketler değil ülkeler batar mı diye soruluyor. Uluslararası faktoring hacmi de 2010’da yüzde 34, 2011’de yüzde 37 ve 2012’de yüzde 28 büyüyor. Bu büyüme devam edecek.

Capital: Türkiye’nin dünya faktoring hacminde payı ne kadar?
- Muhabirli faktoring işlemlerinde Türkiye’nin önemli bir payı var. Dünyada en büyük ihracat faktoringini gerçekleştiren şirket Bank of China, ikinci şirketse TEB Faktoring. Çin 30 milyar dolarlık bu pazardan yüzde 34 pay alıyor, Türkiye’nin ise yüzde 15 payı var. Üçüncü ülke Hong Kong’un yüzde 13 ve dördüncü Tayvan’ın yüzde 10 payı bulunuyor.

Capital: Peki Türkiye’nin aldığı payın yakın gelecekte ne kadar artması bekleniyor?
- Bugünlerde sektörde yeni bir trend var. Dünyada alacak ve ticaretin finansmanı gündeme geldi. Artık şirketler nakit ihtiyaçlarını, alacaklarının finansmanını yaparak ya da tedarik zincirini yöneterek sağlıyor. Son birkaç yıldır yatırımın finansmanından çok ticaretin finansmanı konuşuluyor. Faktoring de bu ticaretin finansmanında çok önemli bir kaynak oldu. Biz bu trend ışığında, uluslararası ihracat faktoringinde her yıl yüzde 25’in üstünde
büyüme bekliyoruz. Çünkü hem riski kontrol etmeye daha çok ihtiyaç var hem işletme sermayesi açığı var hem de dünyadaki büyüme pozitife döndü. Türkiye’nin Avrupa’ya yaptığı ihracatta hareket var. Avrupa ve Amerika’ya ticaret büyüdükçe bu alan da büyüyecek. Bu çerçevede Türkiye’nin payı da artacak. Dünyada ihracat faktoringinde daha kuvvetli bir ikinciliğimiz olacak. Önümüzdeki 5 yıl da bu pazarda Türkiye’nin payı yüzde 20’ye çıkar.

Capital: Türkiye’nin jeopolitik konumunun da burada olumlu bir etkisi olacak mı?
- Evet, Türkiye bölgede oyun kurucu olabilir. Dünya ticaretinin yönü değiştikçe, faktoring ürünün yayılımı devam edecek. Türkiye’nin ihracatı da yön değiştiriyor, ihracatçılarımız Afrika, Ortadoğu gibi yeni pazarlar buluyor. Örneğin Türk Cumhuriyetleri’nde faktoring ürünü yok. Türkiye, zaten Türk Cumhuriyetleri’ne yapılan ticarette oyun kurucu. Bu rol bu ülkelere ticaret arttıkça daha öne çıkacak. Keza Ortadoğu ülkelerinde de faktoring sistemleri henüz gelişmemiş. Bu coğrafyalarda Türk faktoring sektörü öne çıkacak. Türkiye konumu nedeniyle daha etkili olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz