Büyük fırsat dönemindeyiz

2014 yıl sonu için sorunlu kredi oranının yüzde 6-6,5 düzeyine çıkmasını beklediğinin de altını çizen Deniz Faktoring Genel Müdürü Mustafa Şahan, sektör ve şirketi için 2014 yılını değerlendirdi...

18 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük fırsat dönemindeyiz

İlk 9 ay sonuçlarına göre Deniz Faktoring, sektörde en büyük 3’üncü şirket. İkinci şirket ile aramızda sembolik 40 bin TL bir fark var. İhracat faktoringinde de 2010 yıl sonunda 6’ncı sıradayken 2013 ilk 9 ay sonunda 3’üncü sıraya çıktık. Ciddi bir büyümemiz oldu.

Yıl sonunda sektör ciro sıralamasında daha önde olacağımızı tahmin ediyorum. Bu yıl kendimize ciro tarafında yüzde 40’lık iddialı bir büyüme hedefi koyduk. Bu yılın ocak ayında yüzde 48 büyüme gerçekleştirdik. Bu trendi devam ettirebilirsek hedefimizi kolay yakalarız.

YÜZÜMÜZÜ DENİZBANK’A DÖNDÜK

12 yıllık Denizbank geçmişi sonrası 2011 sonunda genel müdür oldum. Denizbank ağını çok iyi bilirim. Denizbank’ta portal anlayışı vardır. İştirakler ve banka birbirini rakip olarak görmez. Bu nedenle müthiş bir sinerjimiz var.

Sayılarla açıklamak gerekirse 2011 başında Denizbank şubelerinin faktoring işlem payından aldığı pay yüzde 13’tü. Bugün ise işlem hacmimizin yüzde 50’si banka şubelerinden geliyor. Biz yüzümüzü Denizbank’a çevirdik.

Böylece bankanın 700 şubesi ve 16 bölge müdürlüğümüzle her ilde varız. Ayrıca küçük işlemler için ayrı bir yapılanmamız mevcut. Geçmiş 3 yılda müşteri sayımız neredeyse 2,5 katına çıktı. Bugün üstünde kredi bakiyesi olan müşteri sayısı 5 bin.

İşlem hacmimizin yüzde 11-12’si KOBİ’lerden oluşuyor. 3 yılda bu payı yüzde 40’a çıkarmak istiyoruz. Yeni bir BT yatırımı ile kObİ Scoring modeli geliştirdik. 30 çeki 30 dakikada inceleyebilir ve yapabilir hale geliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.